Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 35 Guests are viewing this topic.

Ionut

Quote from: dorum on January 07, 2014, 02:44:03 PM
...si eu abia astept...pozele vor fi fantastice, insa va fi nevoie de obiective zoom/tele pt a vedea detalii...

Donez eu bridge-ul meu de 50x zoom, asta sa fie problema. :)

Intr-adevar, vom face tot posibilul sa intram pe santier vorbind la constructor si/sau CNADNR. Poate gasim intelegere, vom vedea. Eventual ne unim cu prietenii din presa "clasica", stiu ca au multi conturi si aici pe forum. Reusim noi cumva. Si daca nu, il trimitem pe Eurocopter pe deasupra. :p Puneti bani deoparte, daca incep pe Comarnic-Brasov o sa avem nevoie de fonduri.

iuli

Din pacate Eurocopter nu prea ne va putea ajuta pe acolo :(

Dar eu zic ca varianta oficiala si legala e mai ok. Numai ca vor trebui date multe telefoane si pierdut timpul prin birouri si organizari de santier iar apoi totul se face. Recomand cu caldura varianta asta decat pe sustache!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Nu vom putea intra pe Comarnic-Brasov pe sest. :D Bine, unele zone probabil vor fi accesibile, insa din cauza (sau dorita :D) reliefului, nu vom vedea zonele super tari. Eu am sperante ca vom reusi sa gasim intelegere la constructor. Dau eu telefoane and stuff, nu-i asta problema. Important este sa fie ei macar un pic deschisi la minte.

PS: Eurocopter nu poate zbura pe-acolo? :(

tigrel58

#2508
^
Daca e vb de Eurocopter, stati linistiti, la Sanpetru este un aerodrom perfect pozitionat. Nu vorbesc de aeroportul de la Ghimbav (in construcytie).
http://www.aeroclubulbrasov.ro/sanpetru_info.html

anacronox

#2509
crucea de pe Caraiman e un loc foarte bun  O:-) sau plimbari cu telecabina :)

iuli

Va putea sa zboare doar la o altitudine mult mai mare decat ceea cu care suntem obisnuiti. Coboratul in vale e extrem de periculos pentru zbor pentru ca sunt curentii de aer de pe munte destul de violenti si foarte schimbatori. Riscul de accident e enorm prin vale.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

sebba

da, va trebui sa aibe o altitudine minima de 500m (parca) fata de sol, ca sa fie si legal si, mai important, safe...
dar ajungem la ce discutam acum vreun an, ii punem camera cu zoom :)
Sailing away! S/Y Haimana

dr4qul4

Stati linistiti ca sunt multi cu drone prin Bucuresti.
Mai sunt si deltaplanurile si parapantele din care se pot face poze incredibile.

Asta daca nu cumva guvernul isi va face campanie si va lasa presa sa intre pe fiecare bucatica de santier, insotiti de candidati bineinteles.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

#2513
Bai asta cu "presa sa intre pe fiecare bucatica de santier, insotiti de candidati bineinteles" nu o s-o vedeti ca actiune "oficiala" a PUM atat timp cat forumul asta e al meu, cel putin. Noi nu avem treaba cu politicul in sensul ca noi nu giram pentru X sau Y. Evident ca fiecare membru este liber sa voteze dupa cum il taie capul si sa aprecieze pe X sau Y. Asta nu inseamna ca voi accepta campanii politice pe acest forum, indiferent de partid.

Societatea civila (adica noi) n-are (ma rog, n-ar trebui sa aiba) afilieri politice. Deci nu o sa vedeti colegii PUM "de gat" cu politicienii doar pentru ca au fost draguti si ne-au lasat pe santier. Nu asta e ideea. Multumiri vor fi, evident, apreciem daca vom gasi cooperare la autoritati (cum, de altfel, e NORMAL sa asigure transparenta). Dar nu veti vedea ceva aici in stilul Romania TV care a dat pe post, in prime, declaratii ale liderilor PSD inainte de meciul Romaniei cu Grecia de la Bucuresti.

Acestea fiind zise, as vrea sa nu comentam in plus ca nu are rost. Am comentat eu ca sa se stie. :) Multumesc!

Back to A3.

PS: noi NU suntem presa. Noi suntem societatea civila. Sunt doua lucruri complet diferite. Noi suntem sursa pentru presa (una dintre cele mai bune, ba chiar mai buna decat autoritatile din cand in cand). PUM este un instrument de comunicare al unei comunitati, nu ziar online sau alt instrument de presa/media (sau mass-media). Chiar daca la prima vedere pare ca facem parte din presa, n-avem nicio treaba cu presa (sunt membri PUM care sunt din presa, dar asta e alta poveste, ei sunt o parte din comunitate). De aceea, cel putin cat voi fi eu aici, aceasta comunitate nu va fi cumparata (politic, de exemplu) si va ramane independenta, asa cum trebuie sa fie orice organizatie (formala sau informala) a societatii civile.

dr4qul4

am vrut doar sa spun ca vor fi destule poze pe net din tunele, asa cum au aparut imediat dupa finalizarea primului tunel de autostrada. cat timp nu e strapuns gasim noi un adiarc sa se infiltreze.

pt restul autostrazii nu e problema, pana la urma o luam la pas. si asa zona e de drumetie  :D
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ovicor

Ionut, bineinteles ca toti ne dorim acelasi lucru, cred ca dr4qul4 anticipa o schimbare in atitudinea guvernantilor, spre a-si etala realizarile, stiind cat s-au batut cu caramida in piept! Totdeauna oamenii politici incearca sa manipuleze societatea civila, dar cu acest forum n-au avut si nu vor avea sanse !

ghrt

Ma bag si eu la pozat, daca faceti excursii, pe santier sau pe alaturi. Atata, sa anuntati fie public (daca se poate) fie ne vedem la o bere si vorbim pe privat.
Cont (aproape) inactiv.

rocklee

ma bucur de voi cei din zona comarnic brasov ca ati inceput sa'' frematati'' si abia asteptati sa fiti cu ''ochii''  pe ei ...pe santiere....va doresc succes ...si va ''invidiez'' ca aveti de lucru!!....multa bafta in toate baieti...!! :)

rocklee

pun o intrebare ..ponta   spunea ca in acest an va incepe finantarea sectorului BORS SUPLACU DE BACAU ...dar pentru aceasta finantare nu trebuie licitatie ????? ???.....cine va construi ..?????   :o

ciprebbe

Nu te mai lua dupa ce spune.
Probabil pana la rectificarea bugetara din iulie nu o sa vedem nimic legat de acest tronson.
Dupa rectificare si daca nu se va taia de la transporturi, suma bugetata pt acest lot, probabil ca se apuca de licitatie.
Mi-as dori sa se apuce si de el  dar momentan sunt reticent.(nu atat de reticent incat sa imi pun pene (colegii stiu la ce ma refer)).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe