Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 34 Guests are viewing this topic.

jaston

Dupa calupul acesta de poze, care este concluzia? Au mai avansat cei de la Astaldi?

ludus

De azi, se va modifica programul zilnic de lucru al muncitorilor. Vor sta mai mult pe șantier. Vor să termine cât mai repede autostrada și să plece pe alte șantiere.
T. Luduș

ludus

Au mai rămas de executat, stratul de uzură pe unele porțouni, acea umplutura din imaginea anterioara, șanturi, parapete, și asfaltarea podului/pasajului de la Bogata si iernut cu rampele aferente. In rest e cam gata.
T. Luduș

SergiuSerj

Am trecut sambata pe langa nodul Iernut, directia Tarnaveni -> Cluj. Chiar daca era ora 16, sambata, inca erau muncitorii care lucraru la nodul de la Iernut.
Lucrarile au avansat destul de mult, au ajuns cu umplutura la nivelul podului peste A si CF, mai lucrau la terasamentul dealului si se lucra la izolarea podului, cred ca in saptamana care urmeaza o sa vedem asfalt si pe pod.











In schimb pe lotul de la Straco din nou liniste totala. Nu am mai facut nici o poza, dar mi s-a parut ca cineva a lasat o bascula cu umplutura pe urcarea de la Chetani, in rest nimic.

jaston

Multumim Ludus si SergiuSerj pentru poze si vestile bune aduse de pe acest santier.
Mult spor constructorului!

Hercule

Poate ar fi momentul oportun sa se puna piciorul in prag la Straco. Altfel din iulie ne vom uita cu jind la inca un lot muzeu. :(
Deșteaptă-te române!

horatiu.cosma

Pare că se pregătește o mișcare la nodul Chețani, cu preluarea în regie proprie de către DRDP Brașov. Dar la cum îi cunosc, tare mă tem că se vor întinde până pe final de an, dacă nu chiar 2021 până își fac toate achizițiile de sorturi, bitum, parapeți, marcaje, indicatoare, iluminat, căblăraie pentru VMS și altele.

jaston

DRDP Brasov afirma ca are motoarele turate sa intre pe nodul Chetani (ca varianta B).
Eu zic sa intre de pe acum, nu stiu ce asteapta

jaston

Ar merge acum o "incurajare" din partea API pe Facebook cu DRDP BV si nodul Chetani.

horatiu.cosma

^^
Cum adică ce așteaptă  :lol: :lol: :lol:? Așteaptă să poată intra în teren în mod legal. În prezent acolo are contract Straco, terenul e predat celor de la Straco.

jaston

Care Straco? Eu n am vazut nici un Straco pe acolo de luni intregi. Pe teren, zic.
Ce-i asa de greu sa rupi un contract?
Mr Cook a rupt un contract la 99%.
Ala da ministru!

alinuttt

Mai sunt noutăți despre lotul de legătură? Nu de alta, dar se apropie limita de valabilitate AC... :)

Kimi

http://e-licitatie.ro/pub/procedure/view/15818/

La valabilitatea ofertei apare 07.04.2020 00:00. Asta inseamna ca la noapte expira oferta sau...?

horatiu.cosma

Ultimele informații sunt că trebuie să vină Strabag cu contractele pentru subcontractori, deci ar trebui în orice moment să anunțe semnarea contractului.

cosss

#22814
Astazi au fost achitate urmatoarele facturi pentru A3:
              - 9.30 milioane lei - ASTALDI pentru Iernut-Chetani
              - 15.04 milioane lei - DRUM ASFALT pentru Biharia-Bors