Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 28 Guests are viewing this topic.

pasadia

Răstoci? A trebuit să deschid GMaps sa înțeleg la ce se referă (și doar am trecut pe acolo, dar naiba a auzit de denumirea unei localități ce cuprinde 10 case. Chiar atât de greu le era dacă treceau Zalău pe indicatorul ăla?

Hercule

Daca e Rastoci pe care il stiu eu, acela e la 86 km de Nusfalau. Ca sa ajungi acolo treci prin Simleu Silvaniei si Jibou, localitati mai mari si mai importante decat Rastoci.
In fine, oare ne facem bine vreodata?
Deșteaptă-te române!

Voicu

Sunt doar cele două capete ale DN 1H. Nicio problemă

Cristian 74

#31788
S-a terminat defrișarea la Zimbor. Mai trebuie duși câțiva dintre copacii tăiați. Este o foreză acolo de la Zublin care forează lângă drumul DN1G spre Huedin, semn că se pregătesc structuri și acolo. Din păcate, pe vreo 4 km zona e virgină, dincolo de dealul Zimbor e pauză până la Sântămărie. Pe de altă parte, e absolut incredibil câtă apă e înmagazinată în pământ în zona noastră. E o mlaștină continuă pe tot traseul Zimbor-Poarta. Credeam că după 6 zile fără precipitații va fi acceptabil accesul. Nici vorbă, e un noroi infernal spre apocaliptic. Iar săptămâna viitoare se anunță tot ploi. Greu la noi, în Transilvania...

Hercule

Voicule, dupa logica ta, la iesirea de la Marca ar trebui trecut Nusfalau si Sacueni. (capetele DN19B)
Deșteaptă-te române!

Ionut

Cred că argila asta e ca un burete. Absoarbe apa și nici nu o lasă să se evapore sau să se infiltreze mai jos în sol. Se îmbibă cu apă și băltește așa până îți scoate peri albi.

carutasul

mi-a povestit cineva care a fost învățătoare pe undeva (relativ) în zonă, parcă Iernut, că în perioada asta localnicii mergeau pe catalige... Probabil anii '60.

marinul

#31792
@pasadia cu Zalau am gasit indicator  :D





Powered by API/PUM imgur uploader

si video


Later edit:
Filmarea cu tot lotul Nusfalau-Suplacu de Barcau
Din ce am auzit prin santier, termenul oficial de finalizare agreat cu cnair este inceputul lunii iulie, fara descarcare la Marca care este posibil sa mai dureze.


mdragos

Normal ca fara descarcare, CNAIR nu are chef de muncit. Eu zic sa-l lase muzeu pana e gata tot A3  >:(

raulbogdan23

Obiectiv: Autostrada A3 Nãdãșelu - Mihãiești - 05.03.2022
Constructor: UMB
Data filmare: 05.03.2023

- foarte mult noroi pe traseu
- primele predale puse la iesirea din Mihãiești
- primele predale ajunse in santier la viaductul mare din spatele loc. Mihãiești
- multe depozite de agregate
- la Nãdãșelu, Sardu si in spate la Sânpaul se aproprie cu pasi rapizi de finalizarea pilelor
- evident dupa cum bine stiti Duminica, UMB, nu lucreaza - de acolo si lipsa de activitate din santier


Enjoy!

Cristian 74


TibiV

O filmare frumoasa cu viaductul Nadaselu....

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

realfanady

Pe Chiribis-Biharia ma puteti ajuta cu termenul de evaluare a ofertelor va rog?

a.l.x


mirceaeliade

QuoteDrulă, despre proiectul Autostrăzii Ploiești – Brașov: Contractul pentru proiectare este blocat la doar 5%, deși trebuie predat în septembrie. ,,Pare că Grindeanu și Guvernul nu au niciun interes pentru a finaliza proiectul"

Liderul opoziției a acuzat întârzierea majoră a proiectului și lipsa de implicare a Ministerului Transporturilor pentru a pune presiune pe proiectant să livreze documentația de calitate și în termenele din contract.

"Din martie până în august (2021) a fost activitate în fiecare săptămână, întâlniri cu prestatorul șamd...de atunci până astăzi, de un an și jumătate s-a blocat tot, n-a mai mers nimic înainte, pe domnul Grindeanu nu-l interesează. Contractul de proiectare este la doar 5 % progres și pare că din partea domnului Grindeanu și a acestei Guvernări nu există niciun interes pentru a fi dus la finalizare", a afirmat Cătălin Drulă.

O variantă despre care Sorin Grindeanu a vorbit la Ministerul Transporturilor este lansarea în licitație, până la sfârșitul anului a unor segmente mai mici dinspre A3 Râșnov spre Predeal.

https://economedia.ro/drula-despre-proiectul-autostrazii-ploiesti-brasov-contractul-pentru-proiectare-este-blocat-la-doar-5-desi-trebuie-predat-in-septembrie-pare-ca-crindeanu-si-guvernul-nu-au-niciun-interes-pentr.html