Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 27 Guests are viewing this topic.

Cristian 74

TibiV: ca să ducem corectitudinea un pas mai departe, pe fiecare linie simplă pot ieși 3 grinzi. 6 linii simple/3 linii duble=18 grinzi odată. Mno, ne uităm la  filmare a zecea oară și vedem ce mai descoperim.  :lol:

TibiV

Aici m-ai prins...

Nu stiam cat de lungi sunt liniile, daca fiecare linie simpla "duce" 3 grinzi odata....

PS
Cum ar fi fost daca UMB facea A1 Aciliu?.....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

se cam exagereaza cu cimitirul ala.
Se vede pe maps ca intersecteaza doar marginal. Nu inteleg de ce nu muta mormintele, pentru ca loc este destul.
Si legat de cei 30-35 euro/mp "la liber", poate ar trebui sa se trezeasca la realitate. Pretul pietei nu este dat de cel mai scump teren vandut in localitate si nu se aplica si pentru terenul de la marginea satului, fara utilitati si bun doar pt buruieni.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

hvm

@dr4qul4 exagerat sau nu, sincer sa fiu nici mie nu mi-ar pica bine sa treaca autostrada prin cimitir si sa mute mormantul parintilor. Chiar nu mi-ar pica bine deloc... Nu stiu cui i-ar pica bine. M-as astepta sa faca un viaduct peste, care sa nu afecteze cimitirul, fiindca stim ca este nevoie sa treaca peste cimitir, si s-a spus clar ca propunerea e sa treaca peste si nu prin...
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

Calin88

#31009
Viaductul propus e mai la E de actualul traseu, vizibil pe maps, deci nu va mai intersecta doar marginal cimitirul.
Ii inteleg si pe localnicii de acolo, nimeni nu ar vrea sa viziteze mormintele rudelor sub un viaduct al unei autostrazi. Cred ca acolo ar trebui relocat cimitirul.

dr4qul4

#31010
pai ei nu vor nici viaduct! Poate cred ca devin moroi de la zgomote si trepidatii.
Nu ar fi prima data cand se muta cateva morminte. Exumarea este permisa de biserica, atat timp cat se face la minim 7 ani si se face slujba. In anumite cazuri episcopia mai da si derogari. Nu mi se ceva inimaginabil. Mi se pare mai grav cand expropriezi o casa si obligi oamenii sa se mute din locul in care au trait o viata, dar pana la urma, binele comun trebuie sa primeze.
Poate sunt oamenii mai credinciosi pe acolo. Sau inca mai au sechele de pe vremea lui ceausescu, cand cimitirele erau ingropate sub apele lacurilor de acumulare.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Cristian_cj

Quote from: dr4qul4 on October 02, 2022, 10:55:01 PMExumarea este permisa de biserica, atat timp cat se face la minim 7 ani si se face slujba. In anumite cazuri episcopia mai da si derogari.

Exista vreo prevedere legală in sensul asta? Sau face parte din delirul Bor ?

mirceaeliade

^tu asculti ce zice dracula despre morminte?   :lol:   /s

klax187

Cristian_cj, poate nu o fi lege scrisa, dar o cutuma sigur este. Iar cutuma e considerata un izvor de drept.

"O definiţie oarecum comună, dată cutumei este în sensul că această normă generală de conduită ce aparţine lumii empirice şi care este exprimată în formă orală, desemnează o practică socială îndelungată, înrădăcinată şi continuă, pe care cei care o aplică o consideră nu doar dreaptă dar şi obligatorie pentru ordinea socială."

mirceaeliade

Un articol horror:
QuoteCNAIR, PUSA LA COLT IN INSTANTA – Tribunalul Bihor demasca viciile din marile proiecte de infrastructura
https://infrapress.ro/2022/09/30/cnair-pusa-la-colt-in-instanta-tribunalul-bihor-demasca-viciile-din-marile-proiecte-de-infrastructura-problemele-majore-sunt-scoase-la-iveala/
Nu imi e clar daca pe langa anularea documentului constatator negativ pt firmele Capcaunului Beni, decizia asta are si vreun impact asupra noii licitatii si asupra vechiului contract, dar sigur asta inseamna ca orice speranta pentru un nou castigatoru pe Chiribis-Biharia in ianuarie e complet distrusa acum.

horatiu.cosma

Dintre condițiile de încheiere a contractului pe licitația nouă pentru Chiribiș - Biharia:

Incheierea contractului de achizitie publica este conditionata de castigarea in mod definitiv de catre CNAIR SA a litigiului referitor la rezilierea contractului nr. 92/50965/11.08.2020, respectiv de mentinerea de catre instanta prin hotarare definitiva a deciziei Autoritatii Contractante de reziliere a contractului nr. 92/50965/11.08.2020, in caz contrar Autoritatea Contractanta va aplica prevederile art. 212 alin (1) lit. c) teza a II-a din Legea 98/2016, fiind imposibilă încheierea contractului de achiziţie publică.

alexV

Referitor la Nadaselu, aici pe forun a ajuns doar tema cimitirului "survolat", vorba unui anonim. Insa sa stici ca locuitorii au reclamat de-a lungul timpului mai multe. Chiar in articol scrie ca livada satului s-a dus. 3 aductiuni de apa au fost intrerupte. Pamantul depozitat la intamplare, fara un studiu cat de cat, i-a innoroiat pe sateni, fiindca satul e jos, pamantul a fost depozitat sus pe deal, si incepand cu prima ploaie a tot venit torent de mocirla in gospodarii si pe strazi. Ulitele pentru trafic local au fost calcate de trafic greu.

UMB nu a tinut cont destul de oamenii de acolo. Poate s-au bazat prea mult pe principiul "noi sapam, nu gandim". Uite ce frumos stau dealurile transilvanene dupa ce le pui niste drenuri.

marinul

Deci daca o sa castige Selina procesul, se anuleaza licitatia pe Chiribis-Biharia?

mirceaeliade

A aparut pe 30 Sep pe SEAP o contestatie Strabag pt lotul Meses:

Asta inseamna ca cu exceptia completarii de la Chetani, nu se semneaza nimic pe A3 anul asta, si nici cred ca la anul pana nu se mai schimba un guvern.  3 licitatii de 95 de km complet blocate

Cristian 74

#31019
Filmare jubiliară: este a 100-a filmare în infrastructură pe care o fac. Am început în februarie 2021, când au apărut drona pe care mi-am comandat-o și UMB la lucru la Nădășelu. De atunci, șantierul mă atrage ca un magnet: e modul meu de relaxare. S-au mai așezat lucrurile față de început, mi-am cizelat mișcările, deși am mult de învățat încă. Dar îmi place și mă bucur că pot împărtăși filmările cu voi.
PS: E programată la ora 17.