[B] Magistrala M4 Straulesti-Gara de Nord-Progresul

Started by Ionut, December 26, 2011, 08:28:22 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

GDPR

@Ionut, ai putea sa vorbesti la Metrorex sa-ti dea acces si aici. Depoul ar trebui sa fie aproape gata.

Ionut

Am mai intrebat daca se merita sa cer acces aici, nu mi-ati zis nimic in mod special ca s-ar merita. Asa ca n-am mai insistat nici eu. :) O sa cer acces.

GDPR

De ce nu? E ditamai depoul, plus o parcare de cateva sute de locuri, asa ca ar fi destul de interesant de vazut. Iti mai sugerez sa ceri acces si la vestibulul din partea de nord a statiei Tineretului, acolo se desfasoara grosul lucrarilor, care pot fi mai mult ghicite de la nivelul peronului, respectiv de la suprafata.

panzer

Pana una alta romanii au facut un Park & Ride adhoc pe partea cealalta a bulevardului, langa accesul de acolo. Vreo 60-70 de masini sunt zilnic parcate.

Pare ca termina partea de la suprafata. Poate dau drumul la circulatie mai repede.

GDPR

#289
Quote from: subway on March 23, 2018, 06:28:14 PM
Ionut, profita de ocazie si da o raita si pe M4 ca acus-acus taiem <pamblica>!...si pierzi un breaking news!
:) :) :)

Ce, s-au alocat si anul asta fonduri din certificate verzi la depou si P&R, ca sa aveti bani de foarfeca de taiat panglica? Eu unul nu am auzit.

subway

#290
Sezi bland, fonduri sunt pentru M4, de terminat se termina, lucrarile sunt in grafic, mai intarziat e doar Siemens pana pe la jumatatea anului...
S-a intrat in linie dreapta spre final...abia astept sa vad toate <batranele doamne> adunate si garate la Straulesti...dupa atata amar de vreme merita si ele aceasta minima consideratie...adapost in casa noua...

subway

#291
Incearca sa nu pierzi ocazia de a vizita si depoul Straulesti, la sfarsitul lunii aprilie ar trebui sa fie gata de punerea in functiune si sunt semnale promitatoare ca asa se va si realiza
Firmele romanesti se mai si tin de angajamente, cu strainii e mai greu...

GDPR

In bugetul de stat s-au alocat fonduri doar pe componenta europeana, insemnand ca depoul si p&r sunt lasate momentan pe dinafara. Inteleg ca depoul e aproape gata, de aici dorinta de a-l pune in functiune, chiar daca finantarea intarzie. Zic bine?

subway

#293
Nu chiar, e cum ti-am spus eu...si e termen contractual
N-au decat dupa aia sa se judece si rasjudece chiar si timp de o mie de ani...sa fie iubiti, noi vrem depoul la termen...iar SOMET zice ca asa va si face...cinste lor!
Probabil se grabesc sa inchida taraba ca au un contract baban cu Marriot in derulare...dar astea ar trebui sa le stii tu mai bine ca esti din imobiliare...nu ca mine...
:p

Ionut

Metrorex estimeaza ca va finaliza parcarea de la statia de metrou Straulesti in iulie

Metrorex estimeaza ca va depasi termenul initial de finalizare al lucrarilor la parcarea Straulesti, noul termen inaintat fiind luna iulie, potrivit datelor transmise la solicitarea wall-street.ro. Anterior, administratorul metroului bucurestean afirmase ca lucrarile vor fi gata in primul trimestru din 2018. Initial, termenul de finalizare a fost stabilit pentru primul semestru al acestui an, acelasi termen fiind notat si pe panoul care anunta santierul in lucru.

"Intrucat termenele de executie a contractelor aflate inca in derulare trebuie sa fie corelate cu termenul de executie a Galeriei de legatura la Depoul Straulesti, Depoul Straulesti si Terminalul Multimodal Straulesti, din considerente tehnice, de functionalitate, termenul de finalizare al Terminalului Multimodal Straulesti a fost prelungit, pentru a fi corelat cu finalizarea contractelor de siguranta traficului si informare dinamica si sonorizare", se arata in raspunsul transmis la solicitarea wall-street.ro.

Terminalul Multimodal Straulesti este o constructie cu parter si trei etaje, cu o suprafata construita de 9.717 mp, ce permite parcarea a 230 de autoturisme pe nivel. Ordinul de incepere a lucrarilor a fost emis la data de 15 octombrie 2012, iar in prezent, structura Terminalului Multimodal Straulesti este finalizata in proportie de 100%, precizeaza Metrorex.

Wall-Street.ro


riciu

#296
Stimati colegi de forum: ori sunt prost, ori sunt prost... Era vorba ca de la data de intai mai a.c., metroul va circula normal pe sectiunea Gara de Nord 2 - Straulesti. Ieri de dimineata eram chiar incantat ca a dat drumul. Insa ieri dupa amiaza la intoarcere am observat ca tot in sistem pendula circula de la 1 Mai.

De ce mama zmeului au mai promis ca dupa doua luni ii dau drumul normal?! Ba mai mult acum iar a revenit la interval de minim 13 minute intre trenuri, ca de.... trebuie sa mearga 4 statii inainte si 4 inapoi...

Il mai fac vreodata sa circule cum trebuie?! Sau nu?!!!! :bash:

Pelicanul

Așa e când lipsești la o lecție...A spus guru pe aici pe undeva  că data când se va circula normal este 1 August 2018.
Vroiaţi putere ? Vă imprumutam o locomotivă...

subway

#298
Va rog frumos, accesati siteul oficial al Mrex si vedeti comunicatul lor...ce zice ca la sfarsit de Aprile se finalizeaza montarea <hardware>...si culmea...s-au tinut de cuvant!?!
Urmeaza partea software (cea mai importanta pentru siguranta circulatiei), testele de functionare corecta si apoi punerea in functiune <cu calatori>...
Chestiile astea cu <prosti de prosti> se aplica si retroversiv...din pacate...pentru analfabetii ce nu sunt in stare de scris/citit si orbecaiti de ceilalti prosti de prosti cu <butoane> la indemana...vai mama noastra...
:(

riciu

#299
"Comunicat Metrorex:

01 Martie 2018
Metrorex va circula la un interval mai mic pe Magistrala 4, intre Gara de Nord si Straulesti.
Incepand cu 1 mai 2018, intre statiile Gara de Nord si Straulesti, trenurile de metrou vor circula la un interval de maximum 8 minute, fata de intervalul actual de 12 minute.
In acest sens, in perioada 1 martie - 30 aprilie a.c., se vor desfasura ultimele lucrari pentru montarea echipamentelor de automatizare a traficului pe Magistrala 4, tronsonul Straulesti - Parc Bazilescu.
In perioada lucrarilor circulatia se va desfasura astfel:
- 1 - 31 martie 2018, pe distanta Straulesti - Jiului - Straulesti, firul 1, circulatia se va desfasura in sistem pendula, la un interval de 15 minute iar pe distanta Gara de Nord - Jiului - Gara de Nord, la un interval de 10 minute.
- 1 - 30 aprilie 2018, pe distanta Straulesti - Jiului - Straulesti firul 2, circulatia se va desfasura in sistem pendula, la un interval de 15 minute iar pe distanta Gara de Nord 2 - Jiului - Gara de Nord 2, la un interval de 10 minute.
Pentru continuarea calatoriei spre statiile de metrou Straulesti sau Gara de Nord 2, pasagerii vor schimba trenul in statia Jiului, de la cealalta linie.
Odata cu finalizarea lucrarilor, circulatia trenurilor de metrou, se va relua in conditii normale in ambele directii, cu interval de succedare a trenurilor mai mic cu cel putin 4 minute, fata de intervalul actual de circulatie. Metrorex multumeste calatorilor pentru intelegere."

Cum ziceam, ori sunt prost, ori sunt prost... nu cred ca scris in comunicatul de mai sus ca se da drumul la circulatie de la 1 august.... anul X.