News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

user201

Se pare că mâne Bulgarii vor deschide oficial cei 16 km din lotul 1 Struma Sofia-Kulata. Sursa o găsiți aici.

cezar-mario2012

Da este oficial, mâine începând cu ora 13.00 se deschide traficului 13,98 km din Lot 1 Struma, secțiunea dintre Dolna Dikanya și Dupnitsa Nord, restul de 2.8 km se vor deschide traficului la sfârșitul lunii august.  Termenul oficial de terminare a lucrării este de 1 septembrie, prețul lotului 1 de 16.78 km este de 70.240.800 leva tva inclus (2.118.877 €/km) și conține efectuarea a 4 poduri, 7 subtraversări, 6 supratraversări și un viaduct.
Mai sunt în lucru lot 2 Dupnitsa-Blagoevgrad 37 km cu finalizare iunie 2015 si lot 4 Sandarski-Kulata 14.7 km cu finalizare vara anului 2014. Autostrada Struma A3, face legatura dintre Sofia și Kulata (granița cu Grecia) și face parte din coridorul IV pan european și este finantat de UE, per total are 156 km din care 18 km utilizabili și 71 km în construcție,  iar de maine li se vor adauga cei 14 km din lot 1 și vor ramane în construcție 57 km și de construit încă 67 km (lot 3), aceștia urmând a fi construiți in perioada 2014-2020 a următorului exercițiu financiar al UE.

cricric

Si care sunt planurile actuale ale bulgarilor? Ma gandesc sa termina A3 si mai departe? Pe ce vor cheltui alocatia pentru 2014-2020?

panda80

Pe Struma probabil, zona canionului Kresna este foarte grea si va inghiti multi bani, este ceva gen Sibiu-Pitesti la noi. Apoi probabil vor mai aplica pentru fonduri EU si pe Sofia-Kalotina (granita cu Serbia).

cezar-mario2012

În mare parte se vor cheltui pe A2 Hemus, unde mai au mult de construit 266 km, alți bani se vor duce pe tunelul Shipka+ocolitoarea Gabrovo și ultimii bani pe Autostrada A7, Sofia-Kalotina (granita cu Serbia). La sfârșitul exercițiului bugetar 2014-2020, Bulgaria ar putea avea construiți lot 3, A3 Struma (63 km),  secțiunea A2 Hemus dintre Yablanitsa-Makak (266 km), autostrada A7  Kalotina (50 km) și centura ocolitoare Gabrovo+tunel Shipka ( aproximativ 20km în regim de drum expres). Ei mai vor sa construiască din bani europeni și A5 Cerno More (Varna-Burgas, construiți 10 km și mai au de construit aproximativ 90 km?). Alte planuri pentru banii UE, mai sunt niște drumuri expres, cel mai important fiind Vidin-Botevgrad, iar în viitorul mai îndepărtat drumurile expres Durankulak-Varna, Plovdiv-Samokov (cu ramura spre Sofia)-Blagoevgrad aceasta are si o denumire mai deosebita Super Sky  Rila. Cea mai mare incertitudine planează asupra drumului expres Ruse-Sliven, acesta nu poate fi momentan finanțat de UE.

cricric

Si A2 e finantabila cu 85%? Vad ca toata Bulgaria e bagata pe coridoare

user201

Dacă vreți să vedeți cum se face o deschidere la Bulgari, clipul de mai jos prezintă deschiderea lotului acela de 14 km din A3 Struma:

http://www.youtube.com/v/FQvR-sMMGSw

P.S. Am înțeles că au mărit limita de viteză la 120 km/h și pe lotul acela cu care se mergea doar cu 90km/h. Sper că nu mă înșel.

cricric

Am ras cu lacrimi cand a varsat aia ligheanu'

Tavi

Mda, amuzanta faza. Stie cineva ce semnificatie are acest obicei al vecinilor din sudul Dunarii?
Si, pana un alta, bravo lor ca se tin de treaba!

cezar-mario2012

În vas era apa de trandafiri, pentru prosperitate,  este un obicei de vreo 2000 de ani. Ceva de genul udatul fetelor la noi, dar la ei are o răspândire mai mare.

iuli

Quote from: cricric on July 23, 2013, 04:53:12 PM
Am ras cu lacrimi cand a varsat aia ligheanu'

Eu m-am oprit in momentul cand au aparut in cadru popii, nelipsiti si la ei, ca orice ortodox care se respecta! O:-)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

hadrian

#566
Quote from: user201 on July 23, 2013, 04:48:19 PM
P.S. Am înțeles că au mărit limita de viteză la 120 km/h și pe lotul acela cu care se mergea doar cu 90km/h. Sper că nu mă înșel.
Eu stiu ca de anul trecut cam toate autostrazile au 140km/h limita de viteza.Insa de portiunea asta nu stiu nimic,anul trecut cand am fost prin zona era in lucru.

user201

#567
Da, pe toate autostrăzile lor unde nu sunt restricții au viteza de 140 kmh, dar eu vorbeam despre un așa-zis Lot0 Struma: Pernik - Dolna Dikanya unde viteza era limitată anul trecut și acum doi ani la 90 kmh. Despre acel lot am înțeles că au mărit viteza legală la 120 kmh, dar nu am văzut nimic oficial în acest sens.

P.S. Între timp am găsit o filmare din 24 Iulie 2013 cu ambele loturi Struma. Pe lotul vechi se vede clar că au ridicat viteza la 120 kmh, dacă ne uităm pe film la 0:03, 1:55, 4:33, 5:26, 7:03, 9:19 .
Pe lotul cel nou, ce începe aproximativ la 10:30, nu există limitări de viteză pentru întregul lot, ci doar locale, spre sfârşitul acestuia.

http://www.youtube.com/v/JQG4mI30tDU

cezar-mario2012

Astazi s-a dat drumul la 7.8km din A2 Hemus, sectiune de langa Shumen. Pentru cei care folosesc drumul Ruse-Shumen-Varna accesul catre cei 7.8km din noua sectiune se face printr-un sens giratoriu, inainte de a intra pe centura Shumenului, in apropierea localitatii Belokopitovo. In luna septembrie se deschid ofertele pentru inca 4.8km din A2 Hemus din zona Belokopitova inspre Sofia, la finalul sectorului facandu-se un nod si drumuri de legatura intre DN 2 (Ruse-Shumen), DN 4 (Sofia-Shumen) si A2 Hemus. Ministrul de resort a declarat astazi la inaugurarea sectiunii ca: sectiunea a fost construita integral cu bani de la bugetul de stat si a costat 45 mil. leva cu TVA, iar A2 Hemus va fi integrala la sfarsitul lui 2018, sursele financiare fiind asigurate, daca este posibil de la UE sau alte surse. Informatii de pe Novinite.com si SSC-ul bulgaresc.   

neaguionutu

Deschideri loturi autostrada Bulgaria :

-July 15-th 35km. of A1 Trakiya between Yambol East and Karnobat 
-July 23-th 13,4 km. of A3 Struma between Dolna Dikanya and Dupnitsa North
-July 25-31-st 8km. of A2 between Shumen East and Panayot Volovo
-August 8,5km. of A2 between Sofia Ringroad and Yana


Poze de pe lotul 1 Dolna Dikanya - Dupnitsa nord aici, aici, aici, aici, aici , aici.


Poze de pe portiunea Nord Yana - Centura de nord Sofia al Autostrazii A2 Hemus  ce se va deschide pe 8 august : aici , aici , aici .