Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

bacovia

Destul de suspect cum grinda II s-a rupt la mijloc.

gdaniel

Pai Grinda 1 a plonjat si 90 de tone au facut impact pe suprafata laterala a grinzii cu solul.. e fracturata in multe bucati.
Grinda 2 a cazut din scurt tot pe culee si nefiind proiectata sa reziste la forte mari pe laterala, s-a frant in aer si dupaia a cazut.

Mie mi se pare o problema ca macaraua sta pe asfalt cu o senila si pe pamant compactat cu cealalta. Daca a cedat 2cm pamantul, la varf macaraua s-ar fi miscat cat sa lase un pic mai libera grinda din carlig.
Nu stiu cat de bine o fi compactat Aktor pamantul ala pe locul vechiului sant din laterala DN-ului..

danutzu_1069

#14717
Grinda 1 pur si simplu s-a rasturnat si a cazut pe sol, care este oarecum drept, posibil sa aiba fisuri care nu se observa... din drona.
Grinda 2 s-a rasturnat cu capetele pe culee iar mijlocul ...in gol, si cum in pozitia asta nu are rezistenta s-a rupt... nu are importanta unde si in cate locuri...
Grinda 3 are captele compromise, sunt lovite muchiile, in rest, structura este ok...

@gdaniel, asta este o ipoteza buna, suprafata de sprijin pentru macara,....

ciprebbe

Eu zic sa lasam ipotezele si sa ne vedem mai departe de monitorizare altfel umplem pagini intregi cu supozitii :).
E procuratura implicata se va afla cauza accidentului.

Stim cate grinzi s-au montat pana acum pe lotul 2 (ieri si astazi)?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

AkaManah

3 grinzi am vazut ieri montate la Sancrai. Mai sunt 5 jos (10 jumatati). Cred ca vor fi folosite pentru traversarea DJ.

florin74

Poate sa confirme cineva ca a cedat DN1 la Paraul Iovului la deviere si se circula alternativ, pe un sens?
Daca e asa, buna treaba Pizzarotti.  :bash:


AkaManah

Am trecut azi dimineata pe acolo. Asfaltul s-a lasat MULT pe o portiune de cativa metri. Deranjant a fost faptul ca nu au semnalizat in nici un fel problema. Acum sunt coloane de peste 20 de km. Va dura ore bune sa se descongestioneze traficul.

AlinC

Comisie de anchetă pentru cercetarea incidentului de pe Autostrada Sebeș-Turda dupa supratraverea DN 14 B

Miercuri pe șantierul Autostrăzii Sebeș-Turda, două grinzi de beton s-au prăbușit în gol, la puțin timp după ce au fost montate. Va fi constituită o comisie de anchetă care să cerceteze împrejurările în care a avut loc incidentul

Ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc l-a convocat pe directorul general al CNAIR, Narcis Neaga și i-a solicitat constituirea, în regim de urgență, a unei comisii care se va deplasa la fața locului, să cerceteze împrejurările în care a avut loc incidentul din data de 29 mai 2019, de pe șantierul autostrăzii Sebeș-Turda, de la supratraversarea DN 14B.

S-a scris de ieri ca o sa fie, dar asta e un comunicat scurt.

voicul

^Adica la noapte, poate, se mai lasa din trafic pe DN1.

Macar acum e clar de ce nu se pun grinzi sub trafic, si de ce nu se opreste "putin" traficul pe DN1 sa puna grinzi.

horatiu.cosma

Ajung eu pe la 8 prin zona. Sper sa fie ok.

paulmare

https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/accident-bizar-pe-santierul-autostrazii-sebes-turda-ministrul-cuc-a-cerut-ancheta-urgenta-video.html

AlinC uite ca protv filmarea ta a preluat-o
si foarte buna obeservatia de mai sus cu macaraua cu o senila pe asfalt si una in pamant, ce ochi de soim aici pe forum :), e greu sa iti dai seama in filmare daca cea din pamant s-a infundat un pic, oricum la lungimea bratului care pare ca era ridicat aproape de verticala, o mica afundare la senila de pe pamant ar fi horror, putem calcula daca stim distanta dintre senile si inaltimea la care era ridicat bratul macaralei cand a asezat a treia grinda

Cristi Deme

#14727
Distanta intre senile 8 m exterior , 6 m interior
Brat de 60 m

Terenul nu a cedat deloc , inclinatia a ramas identica la cele 3 grinzi pozitionate pana in acel moment

Din moment ce au mai ramas 30 de to in carlig din 90 to in momentul in care grinda s-a rasturnat , ce rost mai au aceste intrebari ?dupa ce s-a rasturnat au ramas 60 to in carlig

Am pus o poza elocventa cu grinda 3 pozitionata .
Din moment ce grinzile 2 si 3 au fost sprijinite doar pe o parte , mai are rost sa discutam ?
Mai departe , vedem ce o sa iasa la ancheta , pt mine e f clar

ciprebbe

Multumim pt explicatii, cred ca acum sunt mult mai multi cei care au inteles.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dorum

Cristi, un sfat... ca la tribunal, nu mai face declaratii publice pana nu se face ancheta...