[B] Parcarile din Bucuresti

Started by Ionut, October 17, 2011, 06:17:45 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Fred

Vreau si eu sa inchiriez 10 mp cu 25 de lei / mp / an. Ca tot spun ca nu vrem sa inchiriem la pret de nimic - dar 30 de lei e un pret serios?

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Lyvyoo

#1247
Quote from: Lyvyoo on November 24, 2020, 12:25:58 PM
Revin cu poze pentru noul acces in parcarea subterana Obor:







Powered by API/PUM imgur uploader

Se pare ca zilele acestea a inceput organizarea de santier, s-au montat garduri in jurul lucrarii si sper sa auzim galagie de la utilaje in curand. Nu de alta dar cu accesul in subteran la nas sper sa nu mai vedem haosul de parcare din intersectia Obor. Chiar m-a oprit un echipaj la filtrul rutier din fata BUcur Obor si i-am intrebat de ce naiba nu curata intersectia de masini lasate aiurea... A zis ca e treaba primariei sa le ridice, insa fara serviciu de ridicari nu se poate face nimic. Ei mai dau cate o amenda din cand in cand... yeah, right..





si cate ceva din intersectie si trotuare:








Powered by API/PUM imgur uploader


rt25

In zona strazii Liniei foarte aproape de Lujerului, pe partea cu Gran Via inteleg ca un privat a pietruit drumul de macadam si inchiriaza locuri de parcare. E vreun coleg care are mai multe detalii?

oc7avian

Da, e o situație foarte interesantă, fiind zona de protecție a liniei. Iar contractele de închiriere sunt cu plata cash ;) E de investigat aici, la modul ăla serios.

rt25

in afara de dreptul acelei persoane de a inchiria, sunt curios cat costa. Am locuit cativa ani buni in zona, am fost printre primii cu curajul de a parca dincolo de linie (nu era si nu este asfaltat) si apoi s-au construit blocuri fara locuri de parcare adiacente liniei (cum or fi luat autorizatia nu stiu) si s-a umplut si aceste locuri la macadam.
Daca as fi ramas acolo, sigur as fi vrut sa inchiriez ceva.

Scopul e, s-a tot discutat, sa aflam cat e pretul la privat al inchirierii unui loc de parcare vis-a-vis de pretul pe an la ADP (si din ce am vazut cand am trecut zilele astea, sunt toate date)...

Cristi N

Cei din GranVia au documentat destul de serios situatia acelei parcari, toate informatiile sunt de pe grupul lor. Multumesc sursei!  O:-)

Extrasul de CF pentru parcela:


Imagine publicată sub licența Creative Commons Atribuire-Distribuire în Condiții identice 4.0



Imagine publicată sub licența Creative Commons Atribuire-Distribuire în Condiții identice 4.0

Parcarea arata cam asa:

Imagine publicată sub licența Creative Commons Atribuire-Distribuire în Condiții identice 4.0



Imagine publicată sub licența Creative Commons Atribuire-Distribuire în Condiții identice 4.0

Exemplu de contract de inchiriere:

Imagine publicată sub licența Creative Commons Atribuire-Distribuire în Condiții identice 4.0



Imagine publicată sub licența Creative Commons Atribuire-Distribuire în Condiții identice 4.0



Imagine publicată sub licența Creative Commons Atribuire-Distribuire în Condiții identice 4.0



Imagine publicată sub licența Creative Commons Atribuire-Distribuire în Condiții identice 4.0

Si HCL-ul PS2 pentru achizitionarea mai multor parcele din zona, inclusiv a respectivei parcari:

Imagine publicată sub licența Creative Commons Atribuire-Distribuire în Condiții identice 4.0


Powered by API/PUM imgur uploader

rt25

#1252
@Cristi N +1

Deci, 150 de lei pe luna, platiti pe perioada de inchiriere 1 an intr-o singura transa (1800 de lei).

Din poze, pare ca terenul este pe linia a doua a CFR (erau 2 a ramas 1).

Iar proprietarul ina cte este SOMACO Holding care probabil a sub-inchiriat companiei care sub-sub-inchiriaza suprafete de 15mp de teren (nu sunt denumite parcari!).

rota

parcare Piata Vitan langa policlinica:



Powered by API/PUM imgur uploader
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

rt25

stiu ca s-a mai discutat, dar nu gasesc si pace raspunsul la urmatoarea intrebare:
-> cat costa oare un astfel de parcaj - achizitie si montaj? (cred ca sunt cele din Sectorul 6 cu 12 locuri)
-> cat costa in S6 chiria la un smart parking.

Din memorie, imi aduc aminte ca se amortizeaza foarte greu si trebuie intretinute constant si de aceea nu s-a generalizat.

contador

Quote from: rt25 on April 08, 2021, 12:41:55 PM
-> cat costa oare un astfel de parcaj - achizitie si montaj? (cred ca sunt cele din Sectorul 6 cu 12 locuri)

Daca tin bine minte stirile vremii, acu' 10-12 ani, un astfel de modul cu 12 locuri costa 180.000 euro, iar la sol ocupa spatiu cat 2 locuri de parcare.

Practic se cheltuie 180.000 euro pentru a crea 10 locuri de parcare suplimentare. Scump!

Mai bine s-ar investi in parcari supraetajate clasice, la 15-20.000 euro per loc (daca e sa ne luam dupa costurile din Cluj): Demisol + Parter + Etaj + Terasa, structura de beton, cateva sute de locuri de parcare, pui niste vegetatie agatatoare pe fatada, niste arbusti in ghivece pe terasa, iar peste 50 ani tot o sa arate in continuare acceptabil, in timp ce hardughiile astea de metal o sa fie de mult scoase din uz.

rt25

#1256
pe de alta parte, daca intoarcem putin roata hai sa o calculam altfel.

Un loc de parcare subteran la ansamblurile rezidentiale centrale costa 15.000E + TVA si se dau negresit.,

180.000E : 12 = 15.000 pe loc de parcare. E fix cam pe acolo calculul.

15.000 cu amortizare din chirie in 10 ani, 1500 de euro pe an, 125 euro pe luna. Nu merge treaba cu inchiriatul.
Pe de alta parte, pe achizitie directa, pare ca ar merge (straniu, dar asa reiese din logica ansamblurilor rezidentiale).

Problema cu parcarile supra-etajate clasice e ca, NU ai unde sa le construiesti la o distanta rezonabila de resedinta omului fix unde ai mai mare nevoie de ele. In schimb, lipit de o centrala electrica sau o centrala RADET gasesti loc de o parcare de 16 locuri si nu 12 locuri cum e cea din poza de mai sus). Sau lipit de vreun bloc pe partea fara geamuri etc.

Desi, semi-esecul din S6, ne demonstreaza ca in practica nu e chiar asa.


contador

Quote from: rt25 on April 08, 2021, 01:34:30 PM
Pe de alta parte, pe achizitie directa, pare ca ar merge (straniu, dar asa reiese din logica ansamblurilor rezidentiale).
Pai cand cumpara un loc de parcare clasic, omul achizitioneaza practic inca o proprietate imobiliara ce poate fi vanduta in viitor, impreuna sau independent de apartament.

Eu ma indoiesc de faptul ca un carusel de genul asta rezista mai mult de 20 de ani.

Quote from: rt25 on April 08, 2021, 01:34:30 PM
Problema cu parcarile supra-etajate clasice e ca, NU ai unde sa le construiesti la o distanta rezonabila de resedinta omului fix unde ai mai mare nevoie de ele. In schimb, lipit de o centrala electrica sau o centrala RADET
In Iasi, acele puncte termice de cartier au fost automatizate si echipamentele noi ocupa cel mult 1/4 din spatiul initial. In multe cladiri de genul ala s-au infiintat "cluburi pentru pensionari" sau alte dracii.

Daca Nicusor vrea sa modernizeze infrastructura RADET-ului, probabil se va ajunge si la ele. Bagi noul punct termic intr-un colt al parcarii si ai rezolvat problema.

Fred

Quote from: rt25 on April 08, 2021, 12:41:55 PM
Din memorie, imi aduc aminte ca se amortizeaza foarte greu si trebuie intretinute constant si de aceea nu s-a generalizat.
Nu se amortizeaza niciodata, costurile totale de operare sunt mai mari decat veniturile de zeci sau sute de ori.

oc7avian

Avem niște date concrete? Singurele numere pe care le știu sunt cele declarate de PS6 prin Ciucu. Nu mai știu care era postarea lui Ciucu (sursa), așa că preiau din acest articol

Quote
Consiliul Local Sector 6 ar putea adopta, în şedinţa de joi, un proiect ce prevede majorarea taxei de închiriere a unui loc pentru parcările supraterane smart parking la 130 de lei pe lună.

Proiectul prevede că pentru pensionari preţul pentru un loc închiriat este de 100 lei/lună.

Plata se va face la casieria Administraţiei Domeniului Public şi Dezvoltare Urbană (A.D.P.D.U.) Sector 6 sau în sistem online.

De la 115 la 130 lei/lună
Proiectul modifică articolul 2 din hotărârea Consiliului Local nr. 192/2009 privind aprobarea modului de atribuire a contractului de închiriere tip, precum şi a taxei de închiriere a unui loc pentru parcările supraterane smart parking, aşa cum a fost transformat prin hotărârea Consiliului Local nr. 113/2015, ce prevede că preţul unui loc închiriat este de 115 de lei/lună, scrie spotmedia.ro care citează Agerpres.

Raportul de specialitate al proiectului explică necesitatea majorării taxei prin faptul că parcările supraterane smart parking au peste 10 ani de funcţionare, motiv pentru care necesită cheltuieli pentru reparaţii de aproximativ 1,3 milioane de lei.

În vederea efectuării serviciilor de întreţinere şi reparare a parcărilor supraterane tip smart parking pentru anul 2020, Administraţia Domeniului Public şi Dezvoltare Urbană Sector 6 a plătit 1.225,70 lei/modul/lună.

Fiecare modul este utilizat pentru parcarea a maximum 12 autoturisme.

Având în vedere preţul de 115 lei/loc parcare, rezultă că, în condiţiile în care sunt ocupate toate cele 12 locuri ale unui modul, A.D.P.D.U. Sector 6 încasează lunar pentru fiecare modul suma de 1.380 lei.

Reiese că veniturile încasate de A.D.P.D.U. Sector 6 pentru fiecare modul tip smart parking sunt de 1.380 lei, în condiţiile în care cheltuielile pentru întreţinere sunt de 1.225,70 lei, rezultând o diferenţă de doar 154,30 lei/modul.

Ţinând cont că A.D.P.D.U. Sector 6 are în administrare un număr de 54 module, rezultă că în anul 2020 instituţia înregistrează o diferenţă de 8.332,20 lei din activitatea de închiriere a locurilor de parcare prin module de tip smart parking, prevede sursa citată.