[B] Parcarile din Bucuresti

Started by Ionut, October 17, 2011, 06:17:45 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

carutasul

Cine a făcut SF-ul ăsta și nu știa de pânza freatică? Nu de alta, dar nu cred că e geotehnician în București care să nu fi făcut niște sondaje "pe persoană fizică" prin zonă, înțeleg că nu știi cum e solul pe lângă Deva, dar în București cred că se învață și la școală....

nirolf

Și tu acum, nu puteau să scrie că motivul e că sunt incompetenți, au găsit și ei o scuză "tehnică" care să țină la marele public. E un fel de a plouat mult de la CNAIR.

subway

#272
Cum sa nu stie, doar aveau studiul geo M5 la nivel PTh, proiectele erau coordonate, doar ca s-au razgandit pe parcurs si trebuia o scuza oarecare!

voicul

Hai ca e totusi oferta SI mai bine ca ultima data:

Mașinile parcate neregulamentar ar putea fi ridicate, amenzile ar fi de 500 de lei. Experții salută proiectul, dar chestionează lipsa parcărilor

Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea vrea să introducă din nou practica ridicării maşinilor parcate neregulamentar. Şoferii bucureşteni ar putea risca amenzi de la 500 lei, potrivit proiectului care se află în dezbatere publică pe site-ul primăriei generale până pe 8 februarie.

Mai exact, mașinile staţionate ilegal ,,pe drumurile publice care fac parte din reţeaua principală de străzi a municipiului Bucureşti vor putea fi ridicate, transportate, depozitate şi eliberate, în conformitate cu prevederile regulamentului aprobat prin prezenta hotărâre".

Concret, şoferii maşinilor ale căror masă maximă autorizată este mai mică de 5 tone, prinşi pe picior greşit, vor plăti următoarele sume: 200 lei pentru ridicare, 150 lei pentru transport şi 150 lei pentru depozitare/zi. Amenda totală: 500 lei. Şoferii maşinior mai grele de 5 tone sunt pasibili de amenzi mai mari: 200 lei pentru ridicare, 270 lei pentru transport şi 150 lei pentru depozitare/zi. În total, 620 lei.

Contravaloarea operaţiunii de depozitare se calculează pe intervale de 24 de ore, ,,începând cu data şi ora depozitării, nefracţionat". Constatarea, aplicarea amenzilor şi dispunerea ridicarii maşinilor parcate neregulamentar vor fi făcute de către poliţiştii rutieri din cadrul MAI cât şi de poliţiştii locali aflaţi în subordinea primăriei generale.

De ridicarea maşinilor se va ocupa una dintre cele 22 de companii municipale, Managementul Transportului Bucureşti SA. Potrivit proiectului, înainte de a fi ridicat, autovehiculul va fi fotografiat din mai multe unghiuri pentru ca ulterior proprietarul să nu-l poată acuza pe operator că i-a fost avariată maşina în timpul manevrării. Important de subliniat este faptul că o maşină parcată neregulamentar nu va putea fi ridicată dacă în ea ,,este vizibilă prezenţa unor persoane". Perioada maximă de depozitare a maşinilor ridicate este de un an. Dacă în acest interval proprietarul nu se prezintă pentru a-şi lua autovehicului, acesta va fi considerat abandonat și prin urmare va fi dat spre casare. În cazul apariţiei unor avarii, operatorul va răspunde în mod direct faţă de proprietarii autovehiculelor ridicate.

Restul: https://www.g4media.ro/masinile-parcate-neregulamentar-ar-putea-fi-ridicate-amenzile-ar-fi-de-500-de-lei-expertii-saluta-proiectul-dar-chestioneaza-lipsa-parcarilor.html

Practic o sa poti da in judecata firma ilegala a primariei care a ridicat masina, pentru ca ea nu trebui sa (mai) existe, deci se face un abuz ca o firma ilegala/inexistenta sa iti ridice masina?


Sorinus

Nu inteleg de ce nu se poate sa-ti puna amenda frumos in geam, ca-n alte tari. Ajungi sa platesti ca ai parcat aiurea mai mult decat, sa zicem, ca ai trecut pe rosu sau ca te-au prins baut (daca platesti in 48 ore).

Ar trebui sa fie ca-n Anglia, cu benzi rosii si galbene. Rosu se salta (in intersectii, intrari in spitale etc), galben pe bulevardele principale.

La galben iei amenda, la rosu se salta.

dr4qul4

pentru ca amenda in geam iti poate pune doar politia rutiera. Nu si locala. Si nu sunt destui rutieristi in Bucuresti.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Sorinus

Pai sa modifice legea, s-asa ''localii'' nu fac nimic. Asta chiar ar face sa aiba o utilitate clara.

Sincer, e inadmisibil sa platesti amenda + tzaspe taxe pe langa, pentru ca sa zicem, ai parcat aiurea undeva (si eu sunt d-ala care merge juma de ora sa gaseasca un loc de parcare ok, nu parchez oriunde).

Ma rog...daca ei au decis asa...asa o sa se faca, mai face cineva un ban ''cinstit''.

rota

#277
@dr4qul4 Politia locala da amenzi in Bucuresti. Vineri 4 ianuarie am primit cadou 580 de la ei :))
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

subway

Solutia cu bordurile colorate am vazut-o si in alte orase, e simpla si ieftina.
Politia rutiera are motiv sa se bage doar daca blochezi circulatia, in rest e treaba primariei deoarece ea este proprietarul si administratorul domeniului public.

Cristi N

@rota Chiar daca ai parcat sub semnul de oprirea interzisa si nu te gasesc la masina nu au ce sa iti faca. Poti sa dai mai multe detalii cum ai incasat-o?

rota

Am parcat pe Lascar Catargiu in fata la Cory's Beauty Sallon (unde e Renault`ul ala rosu) pe 4 ianuarie, iar pe 6 ianuarie DUMINICA! am primit amenda in parbriz in Sectorul 5 (Calea 13 Septembrie). Luni eram la ei mai mult din curiozitate :)) cum m-au gasit (am numar de provincie la masina si nu am domiciliu in B)

@all nu mai este valabila treaba aia ca daca lasi spatiul 1.5 m e oki sa parchezi pe trotuar!
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

dr4qul4

Daca nu te duceai, nu aveau cum sa te amendeze. Asa, au voie :))
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

rota

#282
^

#cetateancorect. Am gresit, platesc!
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

Cristi N

In parbriz ti-au lasat o instiintare/somatie. Ei nu au voie sa mai acceseze baza de date a Politiei.

Daca vrei sa citesti mai mult pe tema asta vezi ca exista o decizie a ICCJ prin care cei de la Locala au cam fost legati de maini si de picioare. Treaba poate fi rezolvata cu adevarat doar prin modificarea mai multor legi/ordonante. In momentul asta se bat cap in cap.

Pe termen scurt daca vor sa carpeasca situatia pot sa le cumpere caracatite de montat pe roti localilor. In momentul ala soferul va fi obligat sa declare ca a parcat neregulamentar si se va putea emite amenda. In momentul asta o incaseaza doar soferii corecti si cei care nu stiu legea.

TibiV

Quote from: rota on January 10, 2019, 02:04:35 PM
@all nu mai este valabila treaba aia ca daca lasi spatiul 1.5 m e oki sa parchezi pe trotuar!
Aia a fost si este o legenda urbana....
Nu exista nici o prevedere legala cu 1,5 metri.
Ai vazut vreodata politisti cu ruleta in mana masurand distanta libera ramasa?!...

Legal, NU ai voie sa parchezi pe trotuar.
Atentie, am spus PE trotuar, nu pe locuri de parcare special amenajate adiacente trotuarului....

Dar in tara asta de nebuni, orice este posibil... :(

Tara este plina de strazi (mai ales in noile ''dezvoltari imobiliare'') in care carosabilul are 3 metri, trotuarele au 50 de centimetri si pe ele sunt parcate masini. Intre masini si gard/zid poti sa strecori o ''nuvela romantica de Sandra Brown'', dar DEX-ul n-are loc neam...

De regula chestiile astea se ''descopera'' atunci cand aia ard ca sobolanii si pompierii nu au pe unde sa treaca... :(

Cam asta este  ''urbanismul spagar '' de romanica....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)