News:

Unboxing Coradia Stream în depoul Alstom!
API admisă în structura partenerială pentru dezbaterile pe Politica de Coeziune post-2027!

Main Menu

Noduri noi pe autostrăzile din România

Started by NGC, June 09, 2015, 11:21:54 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 2 Guests are viewing this topic.

mirceaeliade

QuoteElaborare Studiu de Fezabilitate Noduri rutiere pentru asigurare conectivitate la Autostrada A7, Tronson Buzau – Focsani in zona Boboc - Cochirleanca, Autostrada A2 in zona Fetesti-Borcea si la Autostrada A0 in zona Clinceni

1. Ofertant unic : Like Consulting SRL

2. Ofertant unic : INCONS

3. Ofertant unic : BRIDGE CONSULT

4. Ofertant unic : ECO GEODRUM

5. Asociere : Mem Project Construct S.r.l (Leader), DAROCONSTRUCT


tom_sawyer

^
[CN1067773] Proiectare și Execuție Nod Rutier Românași (A3 - km 26) sectorul Poarta Sălajului – Nușfalău

Data publicare: 12.04.2024
Valoarea totala estimata:
Intervalul intre : 71.377.803,39  si 84.231.252,49  Moneda: RON

Program/Proiect:Planul National de Redresare si Rezilienta – PNRR

Termen limita pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare:
Data si ora locala:27.05.2024 15:00

raulbogdan23

#858
Cu asta ar trebui ca pana la final de 2026 sa avem macar Romanasi/Poarta Salajului - Zimbor finalizat si dat in trafic. Nu mai au nicio scuza sa nu lucreze.

florinalba

Update la ELABORARE STUDIU De FEZABILITATE SI PROIECT TEHNIC DE EXECUTIE PENTRU 6 NODURI RUTIERE PE A1 SI A3 IN ZONA DE VEST A ROMANIEI:
  STUDIILE DE FEZABILITATE PENTRU NODURILE CUGIR, CRUCENI SI SPINUS AU FOST FINALIZATE- VOR FI ANALIZATE IN URMATOAREA SEDINTA A CTE CNAIR SA.



Feri

#860
Quote𝗜𝗻𝗰𝗮 𝟰 𝗻𝗼𝗱𝘂𝗿𝗶 𝗿𝘂𝘁𝗶𝗲𝗿𝗲 𝗽𝗲 𝟮 𝗮𝘂𝘁𝗼𝘀𝘁𝗿𝗮𝘇𝗶 - 𝗮𝘃𝗶𝘇𝗮𝘁𝗲
Ministerul Transporturilor și Infrastructurii a avizat în Consiliul Tehnico-Economic Studiile de Fezabilitate aferente a patru noi noduri rutiere pe două autostrăzi din România, după cum urmează:
𝗔𝘂𝘁𝗼𝘀𝘁𝗿𝗮𝗱𝗮 #𝗔𝟭
1️⃣ 𝗡𝗼𝗱 𝗿𝘂𝘁𝗶𝗲𝗿 𝗖𝗿𝘂𝗰𝗲𝗻𝗶 (km 528+509)
📍 amplasat la intersecția A1 cu DJ682G, în zona localității Șagu, județul Arad
🔹� lungime bretele și benzi accelerare/decelerare 5 km
🔹� 2 intersecții tip sens giratoriu
🔹� reabilitare pasaj existent
🔹� valoarea totală cu TVA - 25,6 milioane euro
🔹� 12 luni durată execuție estimată
2️⃣ 𝗡𝗼𝗱 𝗿𝘂𝘁𝗶𝗲𝗿 𝗖𝘂𝗴𝗶𝗿 (km 326+155)
📍 amplasat la intersecția A1 cu DJ704, în zona de sud a localității Șibot, județul Alba
🔹� lungime bretele și benzi accelerare/decelerare 3,6 km
🔹� 1 intersecție tip sens giratoriu
🔹� 1 pasaj nou peste autostradă
🔹� valoarea totală cu TVA - 31,6 milioane euro
🔹� 12 luni durată execuție estimată
3️⃣ 𝗡𝗼𝗱 𝗿𝘂𝘁𝗶𝗲𝗿 𝗥𝗲𝗰𝗮𝘀 (km 485+030)
📍 amplasat la intersecția cu DJ609E, la nord-est de orașul Recaș, județul Timiș
🔹� lungime bretele și benzi accelerare/decelerare 3,4 km
🔹� 2 intersecții tip sens giratoriu
🔹� reabilitare pasaj existent
🔹� valoarea totală cu TVA - 16,6 milioane euro
🔹� 12 luni durată execuție estimată
𝗔𝘂𝘁𝗼𝘀𝘁𝗿𝗮𝗱𝗮 #𝗔𝟯
4️⃣ 𝗡𝗼𝗱 𝗿𝘂𝘁𝗶𝗲𝗿 𝗦𝗽𝗶𝗻𝘂𝘀 (km 39+940)
📍 amplasat la intersecția A3 sectorul Biharia-Chiribiș cu DN1P, la nord-est de municipiul Oradea, județul Bihor
🔹� lungime bretele și benzi accelerare/decelerare 3,6 km
🔹� 2 intersecții de tip giratoriu
🔹� valoarea totală cu TVA - 20,9 milioane euro
🔹� 12 luni durată execuție estimată
Sursa de finanțare a obiectivelor de investiții de mai sus este asigurată din fonduri europene nerambursabile, din cadrul Programului Transport 2021-2027 #PT.
Urmează aprobarea indicatorilor tehnico-economici, iar ulterior Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere #CNAIR va demara procedurile de atribuire a licitației pentru execuția lucrări.





I. Scrioșteanu

Cetatean

Nodul Cugir e o mare mizerie! In loc sa se foloseasca de ce aveau la dispozitie...au ales aceasta solutie. Sper ca probabil va fi prima si singura zona din tara unde pe mai putin de un km o sa avem 3 traversari la autostrada. 2 pe deasupra,una pe sub.

bogdymol

Ma uit la nodul rutier Cruceni/Sagu, ca stiu un pic zona. La ce ajuta bretelele alea super-alungite? Si cum au ajuns ei la un total de 5 km de drumuri noi (inclusiv benzile de accelerare/decelerare), mi se pare enorm? Vad pe lista ca scrie si "reabilitare pasaj existent" - asta e relativ nou, facut deodata cu autostrada, iar din cate stiu nu ai ce sa reabilitezi la el ca e in conditii ok.

Vreau sa se faca nodul asta, m-ar ajuta ca am rude in Sagu care le vizitez des si l-as folosi, dar 25 milioane € pentru niste benzi de intrare/iesire (fara pasaj ca ala exista deja) mi se pare aberant.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele