Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 33 Guests are viewing this topic.

dorum

#13620
Noutati TM-Lugoj lot 2 , 08.02.2014

DJ609E






























dorum


Archi

Multumim pentru poze! :cheers: :cheers: :cheers:

In alta ordine de idei sper ca termenul avansat pe panou sa nu fie cel real, ca mi se pare cam mare pentru simplitatea lotului, si mai ales pentru determinismul si detenta constructorului. :)

Revenind in trecut "data inceperii proiectului" cum este trecuta pe panou se refera la inceperea licitatiei? Ca altfel nu este logic.

dorum

Ceva nu e in regula cu cifrele afisate pe panou...oare s-a pierdut finantarea europeana pt acest tronson? Pareri?

bogdymol

Ceva e ciudat acolo. Contributia UE pare a fi de doar 69%, iar restul de 31% de la bugetul statului. Inainte era 85% + 15%.

Trebuie intrebat la CNADNR ce e cu chestia asta + data finalizarii proiectului.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

florin74

In categoria cheltuililor aferente proiectului intra si anumite cheltuieli care nu sunt eligibile, la care nu se aplica procentul de finantare nerambursabila, din acest motiv apare si diferenta.

In ceea ce priveste termenul, 4 ani dupa cum este tabelul, mai mult casigur sunt 2 ani executie + 2 ani garantie ( daca va uitati si in anuntul de participare, apare durata estimata a contractului 4 ani).


Ionut

Nu este vorba de 2 ani plus 6 luni proiectare? Termenul de incepere probabil a fost dat prin decembrie 2013. Deci decembrie 2015 plus 6 luni = iunie-iulie 2016. Intr-adevar, cam nasol cu finantarea, trebuie intrebat. Probabil sunt trecute toate costurile, nu doar cele eligibile (decontate de la Bruxelles). Insa termenul e probabil cel contractual. 2 ani executie si 6 luni proiectare. Nu?

dorum

Cu termenul si eu zic la fel 6luni + 2 ani incepand din ian2014
Dar banii? Ceva nu se leaga...

Archi

Eu zic ca e cum spune florin74: procentul UE ramane de 85% din lucrarea, iar statul asigura ceilalti 15% + costuri de expropiere, si chestii deastea :D

Eu inca nu inteleg dece la data inceperii este trecut 29.10.2012.  :dunno:  :dunno:  :dunno:

florin74

#13629
Bingo!

Pe placuta sunt trecute valorile si data  din momentul in care s-a semnat contractul de finantare dintre CNADNR si AMPOST. 126/29.10.2012
Contractul s-a semnat pe Tm- Lugoj lot 1 + lot 2
Valoare totala este 1.303.930.842 lei
Val eligibila 1.058.671.695
Sprijin nerambursabil  899.870.941

Datele de pe tabel nu au nici o treaba cu contractul cu Tirrena Scavi (423.356.307,3)





dorum

#13630
Multumim Florin ca ne-ai scos din ceata! :)
:cheers:

PS: si pe mine m-a pus pe ganduri panoul proaspat montat ca nu aparea scris pe el constructorul...probabil va mai aparea un panou cu date despre beneficiar/constructor/suma contractului etc...

florin74

Nu mai apar, doar tipul asta de panou este permis sa se afiseze, au exclusivitate cei de la CE. :lol:

dorum

La UMB au cam expirat cele 6 luni de proiectare...n-are nimeni nici o veste din targ? :) :)

florin74

Nu sunt sigur, dar s-ar putea ca termenul de 6 luni sa curga de la ordinul de incepere a lucrarilor, nu de la semnarea contractului. Depinde cand li s-a dat ordinul, dar oricum situatia nu e roza.


dorum

N-am luat in calcul varianta asta, e foarte probabil sa ai dreptate...in cazul asta mai asteptam :)