Mentenanța drumurilor

Started by Ionut, January 02, 2016, 09:10:01 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Dominik

https://www.facebook.com/DRDP.Timisoara/videos/2209732759137894/

Imagini de pe șantierul de modernizare și reabilitare a DN 76, sector Ionești – Vârfurile, între km 55+425 și km 69+350.
Lucrări executate:
- așternere strat de legătură din mixtură asfaltică tip BAD20;
- așternere și compactare balast în fundație sistem rutier nou;
- execuție blocaj de piatră pentru îmbunătățirea terenului de fundare în sistem rutier nou;
- așternere piatră spartă în sistem rutier nou;
- turnare cunetă podeț.
You're in Steelers Country

rota

#826
S-a deschis parțial circulația pe podul de la km 36, Autostrada București-Pitești!

Pe Autostrada A1, pe sensul de mers București-Piteşti (calea 1) se circulă pe ambele benzi, cu viteza maximă admisă de 130 km/h, iar pe sensul către București (calea 2) se circulă deviat pe banda 2, cu restricţie de viteză de 80 km/h, cea de-a doua rămânând în continuare restricţionată, pentru finalizarea lucrărilor de reparații la pod, peste râul Argeș, km 35+266.


Sursa
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

Dominik

#827
Montat parapet axial din beton pe DN 69, la ieșirea din Timișoara către Arad, parapetele vor fi montate pe o lungime de aproximativ 2 km, până aproape de intersecția DN 69 cu DJ 692 către Sânandrei.











DRDP Timisoara

You're in Steelers Country

panda_no 5

Am fost intr-o mica tura (4.500 km) cu masina prin Europa .
Din cei 4.500 au facut parte si aprox 600 km dus - 600 km intors pe Bucuresti Pitesti Sibiu Deva Arad Nadlac.
E jenant cum arata intretinerea culoarului "european " de la Arad pina in Bucuresti.
DELASARE TOTALA.
Parapeti distrusi, panouri indicatoare degradate in ultimul hal ( ruginite, exfoliate, strambe, lipsa )  elemente antiorbire varza sau lipsa, buruieni crescute pe marginea autostrazii, parcari de toata jena, grupuri sanitare jalnice si imputite, benzinarii cum numai in Africa am vazut, stilpi de iluminat strambi, loviti sau nefunctionali.
Oribil pentru mine care sut obisnuit cu aspectul general al infrastructurii de la noi.
Doar un parcurs mai lung cu masina prin Europa si ma obisnuisem cu binele :lol:
Ma intreb cum vad turistii infrastructura noastra??????

Concluzie si intrebare in acelasi timp.
Nu putem sa facem cumva sa atragem atentia ca macar prostii nostri sa autorizeze  benzinarii civilizate cat de cat, cu constructii adevarate nu cu butoaie de benzina si grupuri sanitare oribile?

Parca se concesionase mentenanta iluminatului public pe A3 intre Bucuresti - Ploiesti si centura Bucuresti ( inclusiv pasaje ) catre o firma pe citiva ani?
90% nu functioneaza. Nici macar pe ultimii km intre Centura Bucuresti si Bucuresti nu functioneaza cum ar trebui. Si bucata asta o folosesc zilnic vorbesc in cunostinta de cauza.

Cristi N

Iluminatul pe raza DRDP Bucuresti este la Flash Lighting. A3 pe tronsonul dintre Popasului si Petricani ar trebui sa fie in garantie la Aktor, cel putin acu vreo luna le-am trimis un mail ca statea becurile aprinse non-stop intre giratoriu si Petricani, iar la vreo 2 zile erau stinse dar fara sa imi rapsunda.

Dominik

A fost finalizată așternerea covorului asfaltic pe DN1 între Predeal și Timișul de Jos în județul Brașov.





DRDP Brasov
You're in Steelers Country

panda_no 5

Intre timp unul din stalpii de iluminat din sensul giratoriu de la Gherghiei a fost pus la pamant.
Sunt curios cat va ramane asa.

Cristi N

Nasol, treaba asta nu intra sub garantia Aktor-ilor. Sper doar sa fi fost politia implicata ca sa existe un proces verbal care sa stabileasca vinovatul. Daca nu a fost chemata nici politia ca sa se faca reparatia pe RCA-ul berbecului atunci o sa stea rupt mult si bine. Singura carpeala posibila ar fi sa refaca continuitatea fara stalpul respectiv astfel incat sa mearga restul.

Dominik

Montare parapet axial din beton pe DN 66, Bănița - Merișor





DRDP Timişoara
You're in Steelers Country

soka89

Ca fapt divers,cei care treceți cu masina pe A1 intre Lugoj si Timișoara,nu ati simtit un miros puternic de aditivi odoranti,o posibila scurgere de gaz metan/butan?In special in zona Belint,pe o porțiune de 1 km.Nu m-am uitat pe o tăblița cu marcaj km asa ca nu stiu exact unde.Se poate face ceva?Cine cui se adreseaza pt verificari?

kitsune

Suni la dispeceratul distribuitorului de gaz din zonă, dacă e miros de mercaptan. Ei au obligația să verifice. Eu am sunat la noi de câteva ori pentru miros de gaz pe stradă, cam la 10 minute era cineva care să verifice, mă suna înapoi. Altă dată am luat țeapă, că mirosea un taxi în trafic undeva în față.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

pasadia

Nu cumva in zona in care monteaza BRUA? Poate fac niste teste cei cu lucrarile?

Manu_Tm

@soka89 De fiecare data intre cele doua poduri de peste canalul Timis-Bega si podul Bega simt un miros puternic, dar eu tind sa cred ca e de la groapa de gunoi Ghizela ce se afla langa autostrada, nu cred ca o scurgere de gaze s-ar simti pe o distanta asa de mare.

Dominik

Imagini aeriene de pe DN 22B, la intrarea în municipiul Galați dinspre Brăila, după executarea lucrărilor de așternere a covorului asfaltic și a marcajelor rutiere

https://www.facebook.com/DRDPIS/videos/384362722212149/
You're in Steelers Country

Dominik

A reînceput montarea separatoarelor de sens din beton pe DN1 între Ghimbav și Codlea și pe DN13 în zona localității Hoghiz, în județul Brașov.



You're in Steelers Country