Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 15 Guests are viewing this topic.

vladb

@Horatiu

Oare stii care e "targetul" lor pentru anul acesta? Vor sa puna balast stabilizat pe intreg lotul, mai putin partea de padure? Sau...cam cat estimeaza ei ca mai au de lucru din momentul in care e padurea defrisata?
Altfel, minunate poze! Bravo tie!

horatiu.cosma

#7726
Probabil ca vor ajunge cu balastul stabilizat pe toata aceasta distanta cu AC pana la iarna. Ei zic ca au nevoie de 6 luni din momentul in care intra cu escavatoarele in padure. Probabil ca vor termina in 2016, daca peste iarna se obtine AC-ul. Oricum, circulatia pe lot depinde de finalizarea podului peste Somes de la Gilau. Mai multe informatii are @cipribee, de la el le-am aflat si eu :).

Goldmund

horatiu.cosma,
reportaj excelent!
:cheers:

Nelu63

Horatiu, multumim !Progres bun! sincere felicitari pentru fotoreportaj! :gj:

AFC

Quote from: horatiu.cosma on October 26, 2015, 04:23:58 PM
Probabil ca vor ajunge cu balastul stabilizat pe toata aceasta distanta cu AC pana la iarna. Ei zic ca au nevoie de 6 luni din momentul in care intra cu escavatoarele in padure. Probabil ca vor termina in 2016, daca peste iarna se obtine AC-ul. Oricum, circulatie pe lot depinde de finalizarea podului peste Somes de la Gilau. Mai multe informatii are @cipribee, de la el le-am aflat si eu :).

Horatiu, multumim pentru efort, dedicare si acuratetea informatiilor! Ca intotdeauna, impecabil.
Legat de ce spui mai sus, eu sunt sigur ca daca UMB are parte de timp bun, asterne asfalt cat se poate de mult. Ce nu inteleg, este de ce nu se poate licita separat finalizarea viaductului peste Canal Somes ( dupa rezolvarea contestatiilor cu privire la anularea licitatiei pentru terminarea lucrarilor pe A3 Campia Turzii - Gilau ). Cred ca in situatia asta UMB s-ar baga, e acolo si nu trebuie sa faca mari eforturi.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

horatiu.cosma

Probabil ca se va licita separat data viitoare, dar pana atunci oamenii UMB-ului care lucreaza la structuri pe Gilau-Nadasel vor termina munca si se vor muta pe Lugoj-Deva. In acest moment poate ca ar fi fost rentabil pentru ei sa ia strict viaductul peste Somes, dar peste un an nu.

rocklee

#7731
sinistra imagine ..santier parasit ...si acea pasare asezata pe semnul de circulatie :rip: ...semn ca se apropie  halloween... :troll:


NGC

#7732
Quote from: NGC20 on October 05, 2015, 11:39:47 AM
Avem o veste proasta pentru licitatia "PROIECTARE SI EXECUTIE PENTRU FINALIZAREA AUTOSTRAZII BRASOV – TARGU MURES – CLUJ – ORADEA, SECTIUNEA 2B: CAMPIA TURZII – GILAU".

SERENISSIMA a contestat la CAB decizia de anulare a licitatiei, asa ca va mai dura pana se va relicita.

http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000329022&id_inst=2

Primul termen este in 13.10.2015.

Gata, s-a terminat si se poate anula licitatia curenta, si apoi lansa o noua licitatie.

Quote
27.10.2015

Solutia pe scurt: Respinge plângerea ca neîntemeiată. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, azi 27.10.2015.

Europiu

No, Doamne-ajuta! Sa speram ca se va face in deceniul asta, candva...
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

rocklee

se poate da prin negociere directa numai podul ... :o ???

horatiu.cosma

Se poate negociere directa pentru maxim 30.000 de euro...

myid

azi au modificat la 60.000 Euro

Oricum nu e suficient

Eurocopter

Se poate 5.000.000 pentru situatii de urgenta.

ciprebbe

^ cerere de oferte, publicata in SEAP si se poate da atribuire directa (nu e limitat la 5 mil).
Dar in situatia de azi veteti pe cineva din CNADNR sa aiba C O _ _ E pt asa ceva?

UMB-ul are solutie de finalizare a viaductului chiar daca grinzile sunt asezate in ordine pt lansator pe directia Turda-Gilau (si nu e nevoie de lansator ) insa din ultimele informatii sigure nu se baga la lucrarea asta. (termenul de finalizare ar fi undeva spre 8 luni pt viaduct).

Se accelereaza lucrarile la santurile de scurgere, se apropie de finalizare introducerea cablurilor pt ITS(unde avem asfalt) si se va asfalta cat va permite vremea.  Se avanseaza foarte incet la nivelurile de tasare a pamantului de la culei. Umiditatea e foarte mare si se intarzie mult cu straturile.  Consultantul nu accepta nici un rabat, se lucreaza exact ca si la Bechtel privind calitatea si respectarea timpilor tehnologici (am vazut lucrari demolate si refacute in zona viaductului III). Chiar si hidroizolatia structurilor e dificila de realizat in aceste conditii.
Inainte de padure se va merge pe zid de sprijin din piloti foratii undeva la 22-24m adancime. Din ce se vede in teren se asteapta ca acest zid sa fie prelungit pe toata lungimea unde astazi avem inca padurea in picioare (pe ambele parti ale aliniamentului). E plin de izvoare acolo si va fi imposibil de realizat debleu de peste 20m fara sa alunece terenul.
Finalizarea lotului va fi intarziata cu cel putin 6 luni fata de termen.
Incerc sa mai fac anul acesta o filmare aeriana si ma bucur ca a reusit Horatiu sa faca un update al lucrarilor.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Cozak

Quote from: ciprebbe on October 27, 2015, 09:33:57 PM
^
Finalizarea lotului va fi intarziata cu cel putin 6 luni fata de termen.
Incerc sa mai fac anul acesta o filmare aeriana si ma bucur ca a reusit Horatiu sa faca un update al lucrarilor.

Asta e , 6 luni nu e grav, si nici asa vital, nu leaga doua portiuni de autostrada gata dar ve decongestiona traficul greu din Cluj.
Sa ramana 6 luni si e ok.Oricum sunt in grafic.
Multumim pentru informatii!
Stima.