Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 5 Guests are viewing this topic.

Sargon1806

Multe s-au produs din cauza copacilor de la volan...

frunzaverde

Quote from: Sargon1806 on January 07, 2014, 01:11:22 AM
Bucuresti - Ramnicu Sarat - Ziduri. Filmare din urma cu o saptamana. DN2...

DN2 e cel mai periculos drum posibil... Se merge pe acostament in mod constant, se tripleaza, se fac manevre complet dincolo de lege (masina pe acostament depasita de masina pe banda la cativa mm de masina pe banda de sens opus depasing o alta masina pe acostamentul respectiv - 4 masini in paralel pe 2 benzi)... vai si-amar ce-i acolo... Nu-i de mirare ca se moare.

Cine dracu a venit cu ideea primul ca acostamentul ala e vreo banda de circulatie? Ca e corect marcat ca e acostament si ca nu-i voie sa circuli pe-acolo.

Pacat ca drumul e lat. Se putea construi un 2+1 alternat (eventual cu mediana formata din lanturi sau parapeti NJ), era loc destul pentru 3 benzi (3.5*3+0.75 mediana+0.25+0.25 acostamente+0.25 marcaje), la aceiasi capacitate cu mizeria curenta la o siguranta de n-ori mai mare...

Trebuie facut ceva - am scris la CNADNR, sa vedem ce-mi raspund.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

ovicor

In loc de 3,5*3, se poate folosi pentru "ori = inmultit" litera x mic sau mare => 3,5 x 3 sau 3,5 X 3.

Raducu Popa

#1173
Ceva de genul ,banuiesc...
Si ar mai fi ceva ce ar trebui facut la sosesele patriei. Stalpisori reflectorizanti. Pe ceata care a fost in ultima perioada, mai ales unde marcajul e sters, e jale.


iuli

Quote from: alin_simeriaveche on January 12, 2014, 11:20:11 AM
sincer, nu m-am gandit ca pt plantarea de copaci este nevoie de studiu de fezabilitate

Pentru orice licitație trebuie studiu de fezabilitate.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

doryan93

#1175
Un video cu drumul de la Cluj la Bistrita:
http://www.youtube.com/v/DUNxeuVP3NI
PS: Nu eu  l-am facut.

bogdymol

In Vitrina cu drumurile Europei de pe forum am pus cateva poze cu un Drum European din Cehia si Slovacia. Asa ar trebui sa arate orice DN (European) modernizat pe traseul caruia nu va fi construita o autostrada prea curand. Pozele le vedeti in thread-ul acela, iar comentariile le postati aici :)



Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

adiarc

pe DN 14 ( SB-Sighisoara ) , Strabag a reanceput sa lucreze la parapeti , santuri de beton , taluzari






"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dorum

DN68A, zona Cosevita, astazi...sursa foto - un coleg



bogdymol

Intersectia DJ791 cu DN76 langa Zimandu Nou, jud Arad (google maps):

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

ciprebbe

#1180
Doamne, asta e mai ceva decat cel de pe centura Craiovei. Aici exista trafic.
Cat e de veche poza?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Bine ca au pus acel element reflectorizant LIPIT de stalp. Macar sa-l fi pus mai departe, sa ai timp sa-l observi si sa eviti. Of.

bogdymol

Poza cred ca e mai veche, pentru ca pe stalp e infasurata acea banda alb-rosie si in poza si pe imaginile de pe google maps. Eu am trecut pe acolo acum vreo luna, am observat stalpul, dar nu tin minte sa fi vazut nici banda alb-rosie si nici acel panou de ocolire. Oricum, stalpul e tot acolo si marcajul de pe drum e exact ca in poza (adica te poti infige legal in stalp).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Asta nu e stalpul cum intri in Zimand dinspre Arad si o iei spre Santana?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele