Turismul in Romania

Started by Ionut, September 24, 2011, 03:41:10 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 1 Guest are viewing this topic.

Harry

QuoteBasilica de la Niculiţel, monument unic în EUROPA a intrat într-un amplu proiect de restaurare. În mai puţin de doi ani design-ul interior şi exterior al monumentului va fi complet schimbat: va avea pardoseală din sticlă, pereţii refăcuţi şi acoperiş din stuf. Investiţia totală se ridică la peste 10 milioane de lei, bani veniţi din fonduri europene dar şi de la Consiliul Judeţean Tulcea.

SURSA

igorashu

Quote from: bogdymol on March 06, 2014, 08:31:17 PM
44 km pe DN7A, la starea in care e acum, e horror.
De-aia am zis:) Am facut drumul ala asta toamna, dupa o ploaie. Ce-a fost la gura mea... nu-i spala toata Dunarea.

bogdymol

Gandeste-te ca eu l-am facut iarna, si l-am traversat de 4 ori (in 2 zile diferite, dus-intors).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Harry

Vreau sa va atrag atentia unei chestii ce ar putea atrage turisti. Si inca foarte multi.
Ma refer la linia de defensiva costiera ridicata in timpul celui de al doilea razboi mondial. E vorba de sute de cazemate, buncare si alte constructii militare abandonate. Cele mai reprezentative ar merge amenajate turistic cum se intampla in Franta si in Germania.
Ma gandesc ca un potential la fel de mare l-ar avea si forturile Bucurestiului.

Un reportaj

http://www.youtube.com/v/85gmonFMv4Y

si cateva poze



















Harry


MHN

^^
Video: bun, pana la minutul 3:00 si dupa 3:42
Audio: prima melodie interesanta, cea de-a doua nepotrivita (dupa gustul meu)

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

doryan93

Cetatea Rupea din Judetul Brasov:
Cetatea inainte de restaurare


Cetatea dupa restaurare




Sursa si poze aici.

Harry

^^Mie imi place cum a iesit.

In alta ordine de idei. Ghinionul altora norocul nostu. In urma suspendarii curselor de croaziera catre Ucraina vapoarele vor avea sederri si de 2 nopti la Constanta. Spre exemplu Seven Seas Mariner va veni pe 16 august la Constanta la ora 08:00 si va pleca pe 18 august la ora 20:00.

Quote"Update, March 24, 10:30 a.m.: Costa has decided to cancel its planned port calls at Odessa and Yalta, scheduled for Costa Deliziosa's Black Sea itineraries in April, May and June. They will be replaced with more time in Istanbul and a stop at Burgas, Bulgaria.

Azamara, Oceania, Regent Seven Seas, Windstar and MSC have all substituted ports in other countries, including Turkey, Romania, Georgia and Bulgaria. Some sailings will also spend more time in Greece.

Regent Seven Seas and Oceania have substituted Batumi in Georgia, and Trabzon in Turkey, while adding an overnight in Constanta, Romania."

SURSA

Harry

^^
Din cauza situtiei din Ucraina pasagerul Aida Aura va acosta de 5 ori la Constanta in acest sezon. E pentru prima data cand o nava a companiei Aida Cruises vine la Constanta.



De asemenea sunt sanse foarte mari ca si Queen Victoria sa fie redirectionata spre Constanta.




Harry

Astăzi la prânz pasagerul fluvial River Concerto a deschis sezonul croazierelor în Portul Constanţa.
Anul acesta se anunţă unul foarte bun pe acest segment cu nu mai puţin de 80 de escale.
În plus în urma situaţiei din Ucraina companiile de turim îşi reorientează navele spre portul Constanţa.
Astfel Azamara, Oceania, Regent Seven Seas, Windstar şi MSC înlocuiesc porturile ucraeniene cu portul Constanţa. De asemenea Aida Aura este şi ea redirecţionată spre Constanţa având în program nu mai puţin de 5 escale. Şanse mari sunt şi ca uriaşul Queen Victoria să îşi schimbe itinerariul şi să vină la Constanţa.
Şi în acest an vor continua îmbarcările prin intermediul navei MSC Orchestra care are programate 4 escale.
Revenind la River Concerto, nava are o lungime de 110 m şi o lăţime de 12 m şi a adus 140 de turişti.
Aceştia sunt primii turişti străini care vizitează proaspăt restaurata Piaţă Ovidiu.




Harry


Harry

Situatia din Ucraina a facut ca si nava Aegean Odyssey sa isi schimbe destinatia si in acest an sa vina la Constanta.



In alta ordine de idei se pare ca cele 80 de escale pentru acest an devin peste 100 in urma modificarii rutelor navelor de pasageri in Marea Neagra in urma conflictului din Ucraina.

Harry

In urma situatiei din Ucraina si pasagerul Artania va fi redirectionata spre Constanta.




Harry

Astazi a acostata MSC Sinfonia care a adus 2.200 de turisti,

foto: Teodor Patrichi