News:

API admisă în structura partenerială pentru dezbaterile pe Politica de Coeziune post-2027!
Video dronă 25.05 DEx4 Tureni.

Main Menu

Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

Quote from: Horațiu 87 on September 30, 2018, 08:06:49 PM


In filmul ASCORO la 01.55 se vede un magazin Mega Image.
Pe harta este aici: https://goo.gl/maps/94nYCBYaZTD2

Pe 29 decembrie am ajuns acolo.
Ne uitam spre Bucuresti , observati cum arata accesul din DN5 in parcarea Mega. Avem sant de scurgere, dar tuburi/podete nici vorba...

De pe accesul in parcare. Pe DN5 se vede ca mai lipseste doar uzura. Sper sa monteze parapete, caci altfel santurile astea sunt prea periculoase.

Spre Adunati

Iesirea din parcarea Mega. Aceeasi treaba neterminata... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Cica a aparut peste noapte o noua banda pe VO - tac-pac. Ii zice autostrada secreta:  :lol:

https://www.facebook.com/bogdan.hdm.5/videos/1246432762172814/

carutasul

asta e "autostrada rurală" prin opoziție cu autostrada urbană, care are și asfalt :)

Xenos

#5703
Aseară și azi am circulat pe DN73 între Brașov-Bran și azi Bran - Valea Mare/Pravăț (de unde am luat-o spre Târgoviște).
DN 73 este într-o stare execrabilă, prost marcat, cu multe hopuri, gropi mici omniprezente și mai mari relativ răspândite, multe zone cu tasări în terasament etc. Nu este un drum deloc sigur, ci într-o stare foarte proastă. Ar fi timpul ca asemenea drumuri să fie substanțial modernizate (știu că de DN73 se vorbește de peste 10 ani...) și chiar lărgite la 4 benzi în puținele locuri în care se poate (de ex între Râșnov și Bran).
Pe harta calității drumurilor l-aș pune galben cu mare indulgență....

Un alt drum care se prezintă mult mai prost decât ar fi posibil este DN11, a cărui stare este destul de similară cu a DN73...
În tot cazul, între Târgu Secuiesc și Brașov DN11 poate fi lărgit pe porțiuni semnificative măcar în profil 2 plus 1, dacă nu la 4 benzi. Totodată, se traversează niște localități foarte șerpuite (de ex Cernat) care ar putea fi lesne ocolite prin variante ocolitoare destul de scurte, prin câmpul liber, scutind oamenii din acele sate de traficul greu de camioane. Înainte să visăm la A13 asemenea drumuri ar trebui să fie impecabile. Este doar impresia mea că nu se investește aproape nimic în drumurile naționale, a căror stare devine critică?

CataOT

Cateva informatii primite astazi de la CNAIR:

Reabilitare DN6 Alexandria – Craiova, lot 2

Procedura de atribuire a contractului de lucrări "Reabilitare DN6 Alexandria - Craiova, Lot 2: km 132+435 - km 185+230 - relicitare" a fost demarata prin publicarea in SEAP a Anunţului de Participare nr. 174933/26.04.2017, iar şedinţa de deschidere a ofertelor a avut loc in data de 11.09.2017. Au fost depuse 13  oferte, procesul de evaluare finalizandu-se prin aprobarea Raportului de evaluare si prin comunicarea rezultatului procedurii in data de 09.11.2017, prin care Asocierea SECOL SOCIETA EDILE COSTRUZIONI E LAVORI S.A. - SECOL ROMANIA SRL a fost desemnata castigatoare.

Dupa acest moment, au urmat o serie de contestatii depuse atat pe cale administrativ – jurisdictionala, la CNSC, cat si in conditiile legii contenciosului – administrativ, la Tribunalul Bucuresti, respectiv Curtea de Apel Bucuresti, solutiile pronuntate conducand la reevaluarea ofertelor. Rezultatul procesului de reevaluare va fi comunicat in perioada imediat urmatoare.

luc

#5705
Când incompetenta este la ea acasă, același DN76:

https://m.digi24.ro/regional/digi24-oradea/fuge-asfaltul-alunecari-de-teren-gropi-si-denivelari-pe-dn76-cea-mai-lenta-lucrare-din-bihor-1065128

Așa se circula în zona Vârfurile DN76, aka drum european E79!


Sa nu uităm cine administrează drumul!


ESTE O RUȘINE FELUL ÎN CARE ARATĂ DN76 IN ZONA VÂRFURILE, AFLAT ÎN ADMINISTRARE CNAIR DUPĂ REZILIEREA CONTRACTULUI!! #rusinecnair!

NB: Am scris special cu majuscule!

elphax

ce fain, chiar merg vineri la Arieseni dinspre Timisoara si habar nu am pe unde sa ma duc sa ajung repede fara sa distrug masina ...
speram sa fie cat de cat OK [e Faget - Savarsin - Gurahont - Varfurile - Stei, dar din ce vad in stirea asta parca mai bine pe Mintia - Brad

pasadia

Intre cele 2 variante expuse de tine, ti-as recomnda Mintia- Brad. Dar ambele variante te baga pe portiunea cea mai proasta din DN76, adica de la Varfuri spre Stei. Nu stiu ce sugestie se poate face pentru a ocoli zona (caci nu stiu chiar toate drumurile din zona). Poate Timisoara - Ciumeghu - DJ709A - Pocola - Arieseni? Sau Timisoara - Mintia - Brad - Abrud - Campeni - Arieseni?

Dan74

Eu am tot spus ca portiunea aia este de evitat, @Elphax ca sa ajungi la Arieseni cel mai ok drum este pe Salonta - Vintere (DJ795) - DN76 - DN 75.

luc

#5709
Dacă mai era cazul avem și confirmarea oficială:

 "A fost una (n.r. o avalanşă) ieri, sunt două în momentul de faţă. S-a încărcat zona cu o cantitate mare de zăpadă în ultima perioadă. Fluctuaţia de temperatură şi precipitaţiile au presupus încărcarea greutăţii stratului de zăpadă şi acesta a alunecat. Ne aşteptăm ca acest fenomen să se repete şi în perioada următoare, de aceea atragem atenţia bihorenilor să evite pe cât posibil zona", a declarat colonelul Caba, miercuri, într-o conferinţă de presă.

https://m.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-1/seful-isu-crisana-le-recomanda-bihorenilor-sa-evite-drumul-de-vartop-ne-asteptam-ca-fenomenul-avalanselor-sa-se-repete-146410.html

elphax

Dan74 e mai OK DJ795 Salonta - Tinca - Vintere decat DJ709E Ciumeghiu - Batar - Beius ?

NGC

Quote from: NGC on November 22, 2018, 10:34:09 PM
"Proiectare si executie "Drum de legatura DN5 km. 60+500 - Soseaua de Centura - Pod Prieteniei km. 61+400""

Quote from: NGC on October 23, 2018, 11:14:48 PM
Am uitat sa va zic ceva. "Pe surse", asocierea condusa de COSEDIL a contestat.

Contestatia a fost admisa. Cine tine scorul contestatiilor castigate de contestatari? :D

Noul termen pentru evaluarea ofertelor este 15.02.2019.

NGC

Proiectare, asistenta tehnica si executie lucrari "Modernizare DN 28B Targu Frumos - Botosani km 0+000 – km 76+758"

Noul termen pentru evaluarea ofertelor este 15.02.2019.

Ionut

Pe surse: CNAIR va anula licitația pentru reabilitarea DN6 Craiova-Alexandria. Ar fi trebuit să se semneze contractul cu Tirrena. Dar nu... se pare ca se va anula. O sa fie scandal...

@NGC, vezi ce zic vrabiutele tale.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)