DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

hvm

Avand in vedere ca inaltimea maxima de la nivelul de inundatii este 38m nu pare sa fi ajuns pana acolo, chiar daca in dreptul stalpilor nu o sa fie la aceasta inaltime maxima si probabil undeva pe la 20-30 de metri. Dar in ritmul cu care urca, o sa treaca de aceasta limita destul de curand.

"Gabaritul pe verticală va fi de 38 m de la nivelul de inundaţii maxim pentru a îndeplini criteriile de navigaţie pe Dunăre."
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici


RobertN


elphax


fulger nc


subway

Cimentul e liant dar nu e adeziv, sunt doua notiuni diferite.

fulger nc

beton=ciment+apa+nisip+sort de diferite marimi +adezivi de care or fi .
Unde e greseala cand spun ca.."betonul folosea un liant care intarzaia cam 4 ore sa faca priza???"
Din cate stiu cimentul , sau adezivul in lipsa apei nu declanseaza nici o reactie cu nisipul , sau pietrisul.
Stiu ca mi s-a mai spus ca nu pot sta pe un trotuar cu balustrada ..la 40 de metri ..si ce sa vezi am stat si la inaltimi mult mai mari pe schele din scari agatatoare si harnasamente.
Despicam firul in patru..de dragul virgulei dupa punct.


Earthchild

In locul acestei confruntări de termeni aștept o filmare noua. Ce păcat că nu avem un Alin și la Dunăre...

subway

Nu e nicio confruntare, e doar o lamuritoare pentru un studentas insuficient instruit dar guraliv...care insa nu trebuie lasat sa-i induca si pe altii in eroare!
Atata tot.
Daca tacea filosof ramanea...dar l-a piscat musca tzetze!
:)

Feri

Se pare ca si Victor Cozmei este derutat de drumurile de legatura si ce portiuni dunt dx:

QuoteDincolo de podul propriu-zis, proiectul prevede și realizarea a peste 23 de kilometri de drum expres pentru a conecta podul.
Lungimea totală a obiectivului este de 23,413 km și cuprinde două secțiuni: drumul principal Brăila - Jijila, cu o lungime 19,095 km și drumul de legătură cu DN22 Smârdan - Măcin, în lungime de 4,328 km.

https://monitorizari.hotnews.ro/stiri-infrastructura_articole-24337408-pod-dunara-braila-turnuri-piloni-inaltime.htm

Fara numar, fara numar  :lol:


panzer

Vazand filmarile de pe platforma nu pot decat sa imi inchipui ce viata vor avea oamenii aia cand incepe vajul de iarna, la 100+ metri.
N-ar fi trebuit asigurati cu cordelina si carabiniere?

Nici toaleta aia nu o vad bine cand e goala!  ???


zuma80

Haide sa vedem unde ajung la final de octombrie. Se cunoaste cati ml, pe inaltim bineinteles, se toarna zilnic?
Pentru A6!

ddfab

^ in articolul de mai sus, zice nea Cozmei, aproape 2 m...