Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ciprebbe

Intrarea in Munchen dinspre sud filmata vineri 3 noi 2012.
La anul pe vremea asta cu siguranta circulatia se va muta in subteran si se va fluidiza ft mult traficul.
http://www.youtube.com/v/NOtjqOGwHuo
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

user201

@ciprebbe. Mersi de linkul cu prețurile vignetelor în Europa. Este și actualizat în mod constant?

ciprebbe

eu dupa el m am ghidat si de cate ori am cautat pretul era cel actual.
Deci azi pot sa iti spun ca e la zi
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

BoGDaN

ciprebbe

traiasca Evolio :)
Stai in Munchen? Alternativa era E52 daca te duceai spre Regensburg nord. Oricum radiourile nemtesti sunt mult mai faine decat cele unguresti/austriece unde te plictisesti non-stop (la alea unguresti parca asculti radio romania tineret in anii 1999-2001 :)

ciprebbe

Nu BoGDaN nu stau acolo desi mi -ar placea, stau in Cluj, insa merg pe acolo cam 1 data pe luna spre Stuttgart si apoi spre Berlin.
De pe E52 veneam, si de obicei continui pe ea(centura Munchen) , pana pe 8 insa de data asta vazand ca traficul e redus (undeva la ora 11) si stiind ca se munceste pe aceasta varianta eram curios cum se prezinta si cum avanseaza nemtii la o lucrare de infrastructura intr-un oras precum Munchen si mai ales sub trafic ( nu am mai fost pe varianta asta din decembrie 2011 ).
Imi pare rau ca nu am putut filma in continuare deoarece am uitat sa golesc cadrul la aparat insa  e bine si asa.
Sa traiasca si Evolio insa eu folosesc telefonul Samsung Galaxy SII pt ca pe el merge impecabil TCM ul de afara.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

BoGDaN

Vocea GPS este de pe EVOLIO, o spun pentu ca eu am un Evolio. Dar sa ramanem ontopic asa ca ms pt filmare.

user201

Quote from: ciprebbe on November 06, 2012, 02:36:17 PM
eu dupa el m am ghidat si de cate ori am cautat pretul era cel actual.
Deci azi pot sa iti spun ca e la zi
Mersi. Mi-am salvat și eu linkul.

NordKapp

Quote from: ciprebbe on November 06, 2012, 03:14:40 PM
Nu BoGDaN nu stau acolo desi mi -ar placea, stau in Cluj, insa merg pe acolo cam 1 data pe luna spre Stuttgart si apoi spre Berlin.
De pe E52 veneam,

Eu folosesc varianta prin nord, de la Linz catre Passau, Deggendorf si de aici catre München pe A92. E nesemnificativ mai lunga, doar cativa km dar e mult mai rapida si mai relaxata fata de A8 intre Salzburg si München, unde limitarile de viteza sunt tot la fel de frecvente ca si curbele  :)

ciprebbe

Cum arată AUTOSTRĂZILE viitorului. Olandezii vor circula pe ele din 2013

"O pudră luminescentă stă la baza unei noi vopsele, care, anul viitor, va fi folosită la marcajele de pe carosabilul unor autostrăzi din Olanda. Marcajele vor înmagazina lumina în timpul zilei, pentru a o folosi noaptea la iluminarea drumului."
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Pai si marcajele fosforescente actuale nu fac aproximativ la fel? E drept, nu au mult fosfor si nu lumineaza mult timp... Probabil e o tehnologie mai sofisticata. Bravo lor, olandezii chiar au autostrazi pentru a testa. :)

ciprebbe

Doar ca din ce spun ei , aceste marcaje pot rezista pe timpul noptii pana la 10 ore  fata de fosforul care cred ca dispare in cateva min.
Eu ma gandesc ca vor sa faca mai usor recunoasterea acestor marcaje de catre sistemele noi de pe masini ( am vazut ceva la opel, care recunoaste semnele de circulatie.... poate pe viitor se va conduce singura masina....cine stie)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

tonică

bucuria sătmărenilor, băimărenilor şi a celor din nordvestul ţării.
Nu am certitudinea încă cum că e deschis traficului dar după cum se vede şi din imagine cel puţin nodul de la Or pare gătat. Astfel drumul pe autostradă prin ungaria va fi mai scurt pentru maramureşeni şi oşeni în drumeţiile lor europene... :)


ciprebbe

#147
stai ca nu inteleg...sincer .....poti fi mai explicit?
ce nod?
Din ce stiu eu M3 nu ajunge pana acolo...sau gresesc?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

tonică

M3, da! Nu am însă informaţii concrete dacă e deschis traficului ori ba dar după cum se vede din satelit întreg tronsonul dintre Nziregzhaya si Or pare terminat...

ciprebbe

Hmm eu stiam ca M3 de la Nyiregyhaza urca inspre nord  spre Slovaci...... sa mai fie o ramura ce merge inspre Ucraina? Ai ceva harta cum ar arata?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe