Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 13 Guests are viewing this topic.

dorum

... ambitia nebuna si prosteasca a unui "prezidentiabil"...

MNU

Este incredibil cat de josnici pot fi pentru niste interese obscure.

adiarc

http://stirileprotv.ro/stiri/financiar/scandal-la-ministerul-transporturilor-transportatorii-sustin-ca-masteplanul-e-plin-de-erori-si-nu-respecta-interesele-tarii.html

"Sa fim seriosi, prietene, tara asta nu a trait din fonduri europene de cand e Romania. Nu stam exclusiv la mana fondurilor europene. Vom trai din banutii nostri."
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

teocharis


adiarc

e un reload al sloganului , din anii 90...noi nu ne vindem tara..la fel de inspirat...noi nu vrem bani gratis plus toate beneficiile care vin din constr.acestor autostrazi...noi vrem comisioane grase...restul e can can
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

MNU

Si acest individ se asteapta sa-i fie acceptate cererile de a finanta din banii UE o "Intreprindere Lucrativa" de pompat bani in buzunare private.

nicolaem

Quote from: teocharis on October 07, 2014, 09:47:41 PM
atunci comisionul concesiunii/ppp?

trebuie descoperit mobilul, ce ii mana pe ei in lupta.

eu incerc de vreo 2 luni sa gasesc raspunsul la intrebarea ta. nu poate fi doar speranta unui comision. nu exista nici o garantie ca vor putea sifona atat de multi bani spre partid incat sa faca asemenea prostii. pana la urma nu e nimic sigur din acel PPP. daca bancile vor finanta cred ca vor fi atente cum se cheltuiesc banii chiar daca guvernul va garanta creditul.

pana la urma guv tocmai a rectificat bugetul... se descurca la sifonat bani si fara acea autostrada. Pe proicte multe si marunte riscul de a fi prinsi e mai mic, la fel si riscul referitor la anvergura scandaluli in caz ca DNA intra pe fir.... Pana la urma ce impact are o stire ca un primar de comuna a fost arestat vs ministri cercetati pt fraude.

pe de alta parte incearca si modificarea culoarelor prioritare. daca prin absurd le-ar reusi, ar disparea ipoteza sifonarii.

trebuie sa mai fie ceva la mijloc, ceva ce noua inca ne scapa...

cricric

Nu exista vreo inregistrarea cu dezbaterea de azi? VictorC?
Rezuma cineva? Cutter?

Redox

Eu vreau sa felicit colegii de forum care au fost astazi in sala si au participat activ la dezbatere. Bravo voua !

teocharis

Quote from: cricric on October 07, 2014, 10:42:47 PM
Nu exista vreo inregistrarea cu dezbaterea de azi? VictorC?
Rezuma cineva? Cutter?

victorc a rezumat pe hotnews.
iar @baiazid pe forumul propriu.

AiudA10

Sa inteleg ca nu vor sa faca autostrada Sibiu-Pitesti care e finanatat 85% de UE cea ce vor atat transportatorii cat si UE, ei vor sa schimbe finantarea pe ruta prin Brasov?  nu se poate asa ceva oameni cu facultate

VictorC

#1391
A fost cineva care a inregistrat tot (sau cea mai mare parte) si din cate stiu persoana e din Minister (sper sa nu ma insel). Pe de alta parte, la cat de lunga a fost dezbaterea (4h30-5h) nu cred ca va fi postat undeva integral. Tinem ochii pe MT si AMPOST poate totusi ne fac o surpriza si publica filmarea integrala.

In rest, ca un rezumat poti lua articolul de pe HN: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-18257469-dezbateri-aprinse-privind-infrastructura-rutiera-din-master-plan-autoritatile-vor-mute-finantarea-europeana-schimbe-coridoarele-ten-core-teritoriul-tarii-transportatorii-cer-realizarea-sibiu-pitesti-r.htm

Sigur, s-au discutat mult mai multe azi, insa ia ce e mai sus ca o esenta macar.

pasadia

Ce e in articolul tau se refera la aceeasi placa veche de VO vs VP. Eu as vrea sa aflu daca s-a discutat ceva despre A0.

cutter

@pasadia

Am adus de cel puțin 10 ori în discuție problema ocolitoarei Bucureștiului, intenționat am lăsat vag dacă e A0 sau CB.

Poziția lor:
- A0 e prea scumpă
- CB Nord e ok așa cum e

Am obținut măcar promisiunea de la AECOM că vor încerca să modeleze limitările de capacitate (intersecții la nivel, limite de 30km/h, treceri de pietoni) de pe CB pentru că în prezent ei au conectate magic pe 2 benzi (ca și cum ar fi DX) cele trei autostrăzi A1, A2 și A3 și practic acest "link" e rezolvat în Masterplan de la sine, ceea ce în practică e complet fals.

Am vorbit și de lipsa rampei 4 (sau cît e) de la Chitila. Și de ceea ce în general nu seamănă cu o centură, fie el inel median, exterior, 1, 2 sau ce-o fi al unei capitale europene. I-am întrebat pe cei trei, Boloș, Neaga și Năstase dacă ei nu stau în București și nu li se pare nasol pe CB. Dacă n-au văzut că în Europa sunt bretele și dacă ieși din Centură spre oraș nu trebuie să te închini că ai scăpat cu viață în viraj - le-am zis că știți există bretele suspendate se construiesc pe piloni înalți, se pun grinzi, se poate practic rezolva orice direcție cu suficienți bani - nu putem avea permanent soluții de lumea a treia.

pasadia

QuotePoziția lor:
- A0 e prea scumpă

Si acum vine intrebarea de baza: A0 nu e finantabila cu bani europeni?