Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Ionut

Nu esti offtopic. Am vazut acum mult timp un astfel de tabel, nu mai stiu pe unde, cred ca o statistica UE. Dar nu mai stiu de acel tabel...

bogdymol

Frunzaverde a postat pe SSC harta cu valorile de trafic din Romania, pe baza recensamantului din 2010:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

frunzaverde

Tocmai veneam si-aici sa postez, multumesc @bogdymol, m-ai scutit de efort!
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

Ionut

Super, in sfarsit!

Presupun ca acele cifre reprezinta MZA, da? Acel 45649 este doar pentru A1 langa B sau ia si traficul de pe centura? E putin cam ciudata harta, mai greu de citit.

Goldmund

#829
Quote from: delacroix on January 02, 2014, 11:02:56 AM
Cifrele sunt de la punctele de masurare. Pe A1 cifrele sunt la BolintinVale 45619, respectiv 47781 la Corbii Mari. Pe centura avem 18214 . de la Chitila la A1, respectiv 9580 de la Domnesti la A1. Recordul il detine Dn1 , la intersectie cu centura, 54135.
..............

Presupun ca acum datele sunt putin schimbate:
1-A3, Bucuresti(DNCB)-Ploiesti nu era gata, deci traficul pe DN1 era in decada 2010-2012 la apogeu.
2-DNCB, odata cu modernizarea din nord a cunoscut o crestere mare a traficului, mai ales dupa ce A2 este gata si incurajeaza traficul spre Mare, valabil nu numai pentru bucuresteni.
3-DN7 isi scade din trafic cu fiecare nou tronson de A1 gata finalizat..., dar 'incurajeaza' cresterea traficului spre Nadlac...
4-exprturile Romaniei(in principal cu UE) cunosc an de an o crestere substantiala, fapt care duce la un trafic sporit spre garnitele de vest ale tarii.
5- cresterea exporturilor Turciei si Bulgariei spre UE fac ca traficul sa creasca si pe soselele Romaniei.

Totusi, harta traficului este necesara pentru regiuni(dezvoltare) si pentru investitiile viitoare in infrastructura, numai ca UE face planurile altfel si finanteaza dupa interesele majoritatii tarilor din Uniune...
Indiferent de trafic, A1 trebuie construita pe Valea Oltului cat mai rapid.

ovicor

Goldmund, etimologia cuvantului DECADA este urmatoarea DECA(zece)DAY(zi) => O PERIOADA DE 10 ZILE .

Goldmund

Quote from: ovicor on January 02, 2014, 11:06:22 PM
Goldmund, etimologia cuvantului DECADA este urmatoarea DECA(zece)DAY(zi) => O PERIOADA DE 10 ZILE .

Candva nu faceam astfel de greseli grave(am fost corector de carte - printre altele si Brosuri de protectia muncii - in perioada 1981-1983!) Efectiv nu m-am gandit la termen. Mersi pentru atentionare!
Ti-as fi recunoscator (pentru o tratare corecta si echidistanta) daca ai corecta si greselile (oribile) gramaticale care tot apar in anumite postari(greseli pe care sunt convins ca le-ai sesizat).


bogdymol

E foarte bine ca ai postat aici. Deocamdata Craiova-Pitesti e doar un plan. Cand se va demara licitatia atunci vom putea avea un nou thread.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

#834
Un articol inutil, pana la urma. Nimic despre licitatia in sine, daca e vorba de concesiune sau ce anume (ma refer daca este ceva asemanator cu A3 Comarnic-Brasov sau altceva). In fine, nu comentez mai mult. Cand vom avea ceva concret vom face si thread separat. Later: exista si un SF pentru aceasta autostrada? Cum lanseaza ei licitatia fara un SF?

sebba

^ eh.. cum... iar pui intrebari indiscrete! :lol:
e SF... de la "Science Fiction" :D
Sailing away! S/Y Haimana


bogdymol

#837
Utilizatorul ACD22 de pe SSC mi-a transmis printr-un PM o harta cu viitoarele indicative ale autostrazilor din Romania:



A0: Centura Bucuresti
A1: Bucuresti - Pitesti - Sibiu - Deva - Timisoara - Arad - Nadlac - HU
A2: Bucuresti - Constanta
A3: Bucuresti - Ploiesti - Brasov - Tg. Mures - Cluj - Zalau - Oradea - Bors - HU
A4: BG - Vama Veche - Centura Constanta - Tulcea - Braila
A5: Bucuresti - Giurgiu - BG
A6: Lugoj - Dr.Tr. Severin - (Calafat) - Craiova - Alexandria - Bucuresti
A7: Ploiesti - Buzau -  Focsani - Bacau - Suceava - Siret - UA
A8: Tg. Mures - Iasi - Ungheni - MD
A9: Timisoara - Stamora Moravita - SRB
A10: Sebes - Turda
A11: Arad - Oradea
A12: Craiova - Pitesti
A13: Sibiu - Brasov - Bacau
A14: Buzau - Braila - Galati
A15: Suplacu de Barcau - Satu Mare


Observatii:
* A3 nu mai trece prin Fagaras, ci va merge direct pe ruta Brasov - Sighisoara - Tg. Mures (paralel cu E60)
* A4 va continua spre sud pana la vama cu Bulgaria (asa cum stiam), dar va continua si spre nord pana la Tulcea, de unde va merge spre Braila (cu pod peste Dunare)
* A6 are o forma interesanta intre Craiova si Dr.Tr. Severin si se pare ca va continua pana la Bucuresti, pe traseul DN6
* A7 se pare ca va fi "Autostrada Moldova"
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Iar Paint? Harta este facuta de...? Sunt curios de cateva detalii despre provenienta. In rest, e OK harta. In 30 de ani e gata.

bogdymol

Quote from: Ionut on January 13, 2014, 08:57:31 PM
Iar Paint? Harta este facuta de...? Sunt curios de cateva detalii despre provenienta. In rest, e OK harta. In 30 de ani e gata.

Cica harta e facuta de CNADNR.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele