Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

MRS

Quote from: iuli on January 04, 2013, 10:34:50 AM
Deseara pe Antena 3 la "Vorbe Grele" va fi Victor Ponta si o tema va fi despre infrastructura rutiera. Chiar sunt curios daca se va aborda tema licitatiilor de pe A1 inca neatribuite.

Mai avea sa-i spuna lu' Ciutacu pe fata sa schimbe subiectul... Astia sunt bolnavi cu politica lor...  :((


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

iuli

Chiar asa, ce a zis aseara ca eu am tras jaluzelele? Am intelea ca era un subiect si A3 Comarnic-Brasov. Acum pe toti i-a apucat nebunia asta ca fitosii au stat cateva ore pe DN1.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

MRS

#437
iuli, am incercat sa vad toata emisiunea in speranta ca va spune ceva constructiv legat de infrastructura, din pacate doar baliverne politice.... :dunno:

PS @iuli.... nu sunt fitos.... Dupa 40 minute de la stat la Nistoresti noi ne-am intors spre Ploiesti si am luat-o pe DN1A...  :)

:cheers:


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

iuli

Quote from: Mrs on January 05, 2013, 03:39:40 PM

PS @iuli.... nu sunt fitos.... Dupa 40 minute de la stat la Nistoresti noi ne-am intors spre Ploiesti si am luat-o pe DN1A...  :)

:cheers:

Stii bine la ce m-am referit. Bateam un clar apropo la cei care doresc prima oara sa faca A3 decat A1 ca sa isi miste mai usor fundurile in weekend spre Valea Prahovei, dar interesul economic national nu e important...
Fitosi sunt aia din Bucuresti care au aparut pe la TV in ultimele zile si se dadeau cu fundul de pamant ca au stat in trafic cu orele.
Ce sa mai zicem noi ceilalti (printre care si eu) care stam cu orele la Sebes intr-o intersectie, sau ca pe Deva - Sibiu te rogi din 5 in 5 minute sa ajungi cu viata?!
Important e unde ii doare mai tare pe aia care iau deciziile, de aici si aberatia lui Stroe (sau cum il mai cheama, ca nici nu stiu ce ii) ca vrea sens unic pe DN1  :bash:
Hai sa nu imi stric karma, zen-ul si fengshui-ul cu asa ceva  O:-)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Si nu stiu daca e vorba doar despre fitosi aici. Problema principala, dupa mine, este faptul ca DN1 si alte drumuri extrem de aglomerate sunt si foarte periculoase (curbe stranse, pante, drum ingust, bizoni etc). N-ar fi asa o tragedie sa stai cu orele blocat... macar sa ajungi acasa. Dar nici de asta nu esti sigur pe unele segmente din DN1 (si nu numai).

Autostrazile rezolva in primul rand problema sigurantei, apoi cea a vitezei. Nu toti merg pe autostrada cu 130-140. Sunt multi care prefera 90-110.

cezar-mario2012

Este adevarat ca uni prefera sa mearga cu 90-100km/h pe autostrada, dar nu este normal ingreuneza traficul. Autostrada este facuta pentru siguranta si viteză. Mai este si problema de a sti sa mergi pe ea, acum o saptamana am fost la Brasov si pe portiunea din A3 cu 3 benzi majoritat3a mergeau pe banda 2, banda 1 fiind goală. Multi nu stiu ca DN1/DN1a este cel mai aglomerat pe sectiunea Bucuresti-Brasov si nu numai de Bucurestieni, ci de tiruri, pe acestea mulţi nu le vad, având obligavitatea de a merge ziua pe DN1a, dat noaptea o iau pe DN1.





radutm

QuoteDe ce merge incet constructia de drumuri in Romania? Oricum, nu din vina CNSC, cum spune Ponta

Zilele trecute premierul Ponta a adăugat un nou punct ȋn lista confuziei şi neȋnţelegerilor, unele voite, altele sincere, din jurul marilor proiecte de investiţii publice.
................
Sursa: http://www.contributors.ro/administratie/de-ce-merg-incet-lucrarile-publice-in-romania-oricum-nu-din-vina-cnsc-cum-spune-ponta/

Mai mult decat editorialul cu caracter politic, interesanta este analiza publicata in anexa:

http://expertforum.ro/wp-content/uploads/2013/01/Pol-Brief-171.pdf

cont inchis

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

stelian222

Quote from: cezar-mario2012 on January 06, 2013, 11:41:53 AM
Este adevarat ca uni prefera sa mearga cu 90-100km/h pe autostrada, dar nu este normal ingreuneza traficul. Autostrada este facuta pentru siguranta si viteză.

Eu zic ca la 90-100km/h nu incurci traficul, mergi pe banda 1 si ceilalti au loc sa depaseasca. Daca din diferite motive ai doar o dacie 1310(sau alta masina de genul asta) ce faci? Nu o poti forta la 120 constant vara mai ales. Nu am fost pe autostrazi din afara dar din ce am vazut pe youtube pe banda 1 se merge chiar si sub 90. TIR-urile oricum au limitare la 90km/h.

sebba

nu ai cum sa incurci traficul la 90 km/h
90 km/h este viteza de deplasare a TIR-urilor, limitata
Sailing away! S/Y Haimana

radutm

Am incercat sa fac o statistica pe judete si regiuni. Va rog sa ma corectati daca datele nu sunt corecte:
cont inchis

radutm

Si o alta abordare a distributiei geografice a autostrazilor:

cont inchis

Ionut


lautaxi

Ar fi fain sa urce un Ploiesti-Buzau-Focsani-Bacau-Suceava binenteles sa inceapa cu centura Bacaului si nu cred ca ar fi scump km ca e campie in principiu.
Mi se pare ca e si culuar european.

Rashid

    Ar fi fost bine ca acum, in primavara, sa avem gata Nadlac-Sibiu,
fara cele 4 loturi neadjudecate, iar la acestea din urma, sa fi debutat constructia lor.
    Insa, dupa Mai 2012, nimic nou nu s-a mai inceput, iar ceea ce se construia deja, a cunoscut o brusca incetinire, datorita "domolirii" resursei financiare sau a greselilor amatorilor din firmele de proiectare sau a escrocilor (cazul romstrade)

    Despre atitudinea asta cu "stabii, bashtanii, fitosiii" din Bucuresti, cred ca-i exagerata si neavenita.
In fond, in Bucuresti salasluiesc multi care n-au nici macar parintii lor, nascuti in Bucuresti, sa nu mai spun despre bunici, strabunici.
Si care au deviza de viata orice, dar nu bunul-simt.

    Autostrada in Moldova, justificata de valori trafic? Nu prea cred.
Ca factor principal de dezvoltare, da. Insa sa nu uitam ca prin Moldova trece primul DN reabilitat cu ADEVARAT, cap-coada, din Romania de dupa 1990. (Va mai amintiti sper, despre celebrele panouri "Aici sunt banii dvs...")
Moldova a luat...cireasa de pe tort.