Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

marius.firtonea

@nohoni6749 sper ca esti sarcastic pt ca altfel e foarte trist.
Cum ai putea compara una dintre cele mai performante retele de autostrăzi din Europa cu o tara care nu are o amarata de autostradă care sa tranziteze tara de la un cap la altul?

danpandrea

Hai că am râs bine când am văzut tabelul. Îmi aduce aminte de când eram puști și mergeam pe stadion. Când venea o echipă foarte bună și dădea cu noi de pământ, singurul lucru bun era miștocarul din galerie care tot striga "HAI CU EGALAREA!". Așa și cu tabelul ăsta - mă uit la mia aia de kilometri, mă uit la nemți și-mi zic "HAI CU EGALAREA!"  :lol:

trex


dr4qul4

E greu sa umpli o cana care e deja plina  8)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

pasadia

Nu înțeleg. La germani ai redus totalul pentru că au retrogradat o autostradă la statutul de DX dar la noi ai inclus in total și kilometrii de DX oficiali (dintre Pitești și Craiova).

Și are Germania destule drumuri cu 2 benzi pe sens care nici macar DX-uri nu sunt dar care ar fi senzaționale la noi. Așa că totalul.lor cred că ar trebui sa fie mai mare. ;)

Deutschländer

Mai au ramas 409 ani si Romania a depasit Germania.
Ploiesti - Brasov tot in stadiu de studiu de fezabilitate ramane.

oneLess

Nemția aia are un popor trist. La ce să se bucure ? Păi noi ne bucurăm des, startează un SF, pac AM după 2 ani maxim 4, pac reziliere poate. Eeee, dacă se și licitează doar vreo 3..5 ani se lasă cu chef ... Mă opresc aici! Trist popor ăia la Nemția, fără scop. Nici nu așteaptă cu bucurie soarele să le topească zăpada .. trist ...

Liviu M

Km noi nouți nu prea mai scot, da-s curios dacă în "statistică" au intrat lărgirile (la 3 benzi pe sens) și îmbunătățirile de geometrie (curbe mai largi, viaducte în loc de coborâri/urcări...).

TVlad

Lasa ca pe vremea cind au construit nemtii majoritatea autostrazilor alora numai de SF-uri si AM-uri nu se impiedicau.

oneway

Uite o comparatie frumoasa intre Germania si Romania daca tot ti-ai sters postarea. Intre 1934 si 1938 aia au construit 3000km, cam cat o sa aiba Romania in 2045 sau 2050, adica la 100 si de ani diferenta :o . Concluzia frumoasa pe care voiai sa o arati tu cum ca se misca ceva si pe la noi , nemtii o faceau acum aproape 90 de ani...
A0S3 - Aprilie/Mai 2025

gruia88

Quote from: trex on January 18, 2024, 09:57:25 PM
Saracii de ei.

Harta asta mă întristează de fiecare dată când o văd ... e ca și cum la România au rămas fără cerneală verde închis , au mai agitat stiloul  a mai scris o linie , după agitată iar .
Tot sperăm an de an să aiba cerneala  :( .

shift2rail

^ la orizontul 2030, Ro va avea o harta decenta, de nivelul Hu, Pl.

trex

Quote from: TVlad on January 19, 2024, 08:18:51 AMLasa ca pe vremea cind au construit nemtii majoritatea autostrazilor alora numai de SF-uri si AM-uri nu se impiedicau.
Valabil chiar si la amaratii care folosesc Interstate. Chiar au facut varza si ei si acum doar incearca si ei si nemtii sa mai repare.

Vlad94

La autostrăzi, nu cred că are rost să ne comparăm cu nimeni. Contează preponderent siguranța rutieră și dezvoltarea zonelor pe unde trece. Începând cu anul 2004 am făcut pași enormi pentru a înțelege drumurile rapide și să avem un plan de acțiune. Gândiți-vă că acum 20 de ani aveam pe vremea asta se circula de la București la Pitești și de la Cernavodă la Fetești pe niște autostrăzi substandard și urmau să se deschidă 100 de kilometri, Bechtel era pe vine și Sibiu-Nădlac era o cariocă frumoasă. Acum avem aproape de 10 ori mai mulți kilometri de drum sigur. Sigur până în 2030 vom avea A1 gata, A7 gata, Cluj-Oradea-Arad,Craiova-Târgu Jiu, Iași-Pașcani și Sibiu-Brașov și altele. Astea vor conta enorm în dezvoltarea României.

mircea

@shift2rail Pentru o "hartă decentă la nivelul Hu, Pl" ai nevoie cam de 3000 de km de A și DEx ( contează și suprafața țării, nu doar numărul de km). Fie, sunt un zeu milostiv și mai las de la mine, 2500 de km. De unde spanac ii scoți pe cei 1500km lipsă în 6 ani?