Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

voicul

Cum se mai circula pe DN68A - Holdea - Dobra - Deva


pasadia

Pacat ca filmarea e cu partea nesemnificativa din DN68A, cea care teoretic va scapa de trafic in mai putin de 2 luni (pfff, nu-mi vine sa cred ca sunt si eu atat de optimist incat sa sper la o deschidere atat de rapida).

gruiarew

Aveam eu de săptămâna trecută, dar am zis să nu pun tot aceeași chestie, mai ales că ce am pe zi, e duminica (oricum se circulă prost).
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Dominik

Era mai interesant o filmare pe segmentul Holdea-Margina sa vedem cum se prezinta drumul...si mai prost banuiesc  ???
You're in Steelers Country

voicul

@gruiarew pai pune-l ca nu toate lumea a fost DN68A si multi stiu doar din scris dezastrul de acolo. Cine nu vrea sa se uite ... sare peste video.

Eu am dat din intamplare peste acest video.

gruiarew

#6050
Îmi durează enorm până lipesc bucățelele, uneori o noapte întregă vâjâie laptopul pe masă. Care se uită de obicei dau dislike sau mă mai și înjură. E destul de ciudat că din câți trec pe acolo nu prea pune nimeni filmări. În fine, destul cu aiureala, video-ul e mai jos. Trafic de duminică, și tot s-a mers prost.

'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

gruiarew

#6051
Și pe sens invers (asta e de vineri). În Dobra a fost dop.



Am stat 8 minute. Vedeți coada de pe sensul opus:

'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

voicul

Eu ti-am dat +1.

Deci cum s-a estimat: cam 15 - 20 de minute se va face pe DNCB. Macar peisajul e frumos.

Nu inteleg de ce se chinuie oamenii sa depaseasca pe acolo. In cel mai bun caz vei fi in fundul coloanei din fata.
Riscuri mari, castiguri in timp ... 1 - 2 minute maxim! Timpi pe sectiunea Holdea - Margina.

Lejer s-ar putea face niste sectiuni 2+1.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

minisoferul

"PROIECT DE HOTĂRÂRE privind schimbarea încadrării în categorii funcţionale şi a regimului juridic al unui sector de drum din judeţul Giurgiu, precum şi pentru modificarea traseului drumului naţional DN 5"

" Se aprobă transmiterea sectorului de drum naţional DN 5, km 19+380-km 23+130,
aflat în concesiunea Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere S.A., inclusiv a
terenului aferent, din domeniul public al statului și din administrarea Ministerului Transporturilor, în
domeniul public al comunei Adunații Copăceni, declarându-se din bun de interes public național în bun de
interes public local"

TibiV

#6055
http://gov.ro/ro/guvernul/sedinte-guvern/informatie-de-presa-privind-proiectele-de-acte-normative-care-vor-fi-incluse-pe-agenda-edintei-guvernului-romaniei-din-17-iulie-2019
Quote
7. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind schimbarea încadrării în categorii funcţionale şi a regimului juridic al unui sector de drum din judeţul Giurgiu, precum şi pentru modificarea traseului drumului naţional DN 5
Proiectul poate fi consultat la adresa: https://sgg.gov.ro/new/wp-content/uploads/2019/07/HG-41.pdf

Ce zice proiectul de HG:
Quote
Guvernul României adoptă prezenta hotărâre:
Art. 1. – (1) Se aprobă transmiterea sectorului de drum naţional DN 5, km 19+380-km 23+130,
aflat în concesiunea Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere S.A., inclusiv a
terenului aferent, din domeniul public al statului și din administrarea Ministerului Transporturilor, în
domeniul public al comunei Adunații Copăceni, declarându-se din bun de interes public național în bun de
interes public local, având datele de identificare prevăzute în anexa nr. 1 care face parte integrantă din
prezenta hotărâre.
(2) Se aprobă declasarea sectorului de drum naţional DN 5, km 19+380-km 23+130
prevăzut la alin. (l), din categoria funcțională a drumurilor de interes national și incadrarea acestuia în
categoria funcțională a drumurilor de interes local
.
(3) Contractul de concesiune având ca obiect sectorul de drum în cauză, se modifică în
mod corespunzător, potrivit legislației în vigoare.

Deci vorbim fix despre centura Adunatii-Copaceni.

Ma tem ca trebuie sa ne pregatim de aparitia caselor/magazinelor/depozitelor pe o parte si pe alta a centurii respective...

Ceea ce mi se pare extrem de grav.
La ce naiba mai facem centuri daca iti ies in fata unii din curte?... :((

LE
Intre timp am mai citit proiectul.
Mi s-a parut interesanta si asta...
Quote
Art. 2. –vSe modifică traseul drumului naţional DN 5 km 19+380-km 23+130 pe sectorul de drum
corespunzător Variantei Ocolitoare Adunații Copăceni
și se comasează nr. MFP 163047 cu nr. MFP
12162, precum și nr. MFP 163048 cu nr. MFP 99790, rezultând bunurile imobile, conform anexei nr. 2
care face parte integrantă din prezenta hotărâre.

Cu alte cuvinte, din punct de vedere legal, traseul DN5 a fost pana acum (inca mai este, ca nu s-a publicat in Monitorul Oficial) cel vechi, prin mijlocul comunei Adunatii-Copaceni...
Deci mutam DN5 pe centura...

Dar m-a linistit nirolf...

Quote from: nirolf on July 17, 2019, 04:04:15 PM
Atunci este posibil ca ordinea să fie inversă? Se declară actualul DN5 (prin localitate) de interes local și se mută DN5 pe centură? Așa ar fi ok.

Sper din tot sufletul ca asta sa fie interpretarea corecta....
Multumesc nirolf !
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

nirolf

Cum naiba poate să fie o parte dintr-un coridor european declasat la "de interes local"?! Foarte dubioasă această modificare. O poziție API poate?

TibiV

Mi se pare interesanta si asta...

Quote
Art. 2. –vSe modifică traseul drumului naţional DN 5 km 19+380-km 23+130 pe sectorul de drum
corespunzător Variantei Ocolitoare Adunații Copăceni
și se comasează nr. MFP 163047 cu nr. MFP
12162, precum și nr. MFP 163048 cu nr. MFP 99790, rezultând bunurile imobile, conform anexei nr. 2
care face parte integrantă din prezenta hotărâre.

Cu alte cuvinte, din punct de vedere legal, traseul DN5 a fost pana acum (inca mai este, ca nu s-a publicat in Monitorul Oficial) cel vechi, prin mijlocul comunei Adunatii-Copaceni...

Deci mutam DN5 pe centura, dar dam voie la constructii langa DN5.... Ca doar este declasat la drum de interes local, ca ulitele din Las Fierbinti...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

nirolf

Atunci este posibil ca ordinea să fie inversă? Se declară actualul DN5 (prin localitate) de interes local și se mută DN5 pe centură? Așa ar fi ok.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)