[B] Pasajul Nicolae Grigorescu-Splai-Iuliu Hateganu

Started by Ionut, September 22, 2011, 07:38:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

mokotow

Acum ca s-a terminat suprainaltarea liniilor electrice, exista un termen pentru deschiderea traficului pe pasaj?


skybox

Astazi trecand pe langa santier am observat ceva activitate in drrptul rampei in lucru. Oare au reinnceput activitatea sau doar folosesc zona ca depozitare?

danutzu_1069

S-au reluat lucrarile la Pasaj!!
Mai precis la rampa Titan. Utilaje, buldozer, compactor si buldoexcavator....
In dimineata asta lucrau la inaltarea zidului de boltari ....

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

raresc

de faza a 2-a a proiectului (continuare drumului spre IML) se mai stie ceva?

stangabriel

https://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-23852811-foto-primaria-capitalei-reluat-lucrarile-pasajul-nicolae-grigorescu-dupa-aproximativ-2-ani-blocaj-estimarea-este-gata-3-luni.htm

Primăria Capitalei a reluat lucrările la pasajul suprateran Nicolae Grigorescu, după aproximativ 2 ani de blocaj. Pasajul este realizat în proporție de 90% încă din 2018, dar nu a putut fi terminat din cauza cablurilor de înaltă tensiune care treceau pe deasupra și era nevoie să fie înălțate. După ani de blocaj, în sfârșit firele au fost mutate, iar constructorul s-a apucat de lucrări și poate termina rampa pasajului dinspre Sălăjan. Marius Coaje, consilierul primarului general pe probleme de infrastructură, a declarat pentru HotNews.ro că termenul asumat de constructor pentru finalizarea lucrării este de 3 luni, respectiv luna iulie 2020.

voicul

"Am finalizat lucrările de supraînălțare a liniilor de înaltă tensiune, cu proces verbal de recepție. De două săptămâni Enel și Transelectrica au terminat lucrările, au ieșit de acolo. Am luat legătura cu constructorul, am și aici probleme financiare, ca pe toate contractele, cu datorii din urmă, dar ușor-ușor le aducem la zi. Trebuie să le dăm 3,6 milioane lei. În total 10,5 milioane lei, cu tot cu datorie, trebuie să mai plătim și am terminat podul. Constructorul deja a intrat să lucreze la rampa care nu se putea executa din cauza liniilor de înaltă tensiune Conform graficului dat de acesta, cu toate testele și așternerea stratului de uzură, că nu îl avem pus, în 3 luni este gata", a declarat Marius Coaje pentru HotNews.ro.

https://m.hotnews.ro/stire/23874416

https://www.youtube.com/watch?v=JXnl2M3wL_o&feature=emb_title

TibiV

Nu are legatura directa cu proiectul, dar acum doua saptamani (5 aprilie) am vazut ceva foarte interesant pe I. Hateganu.
Cei de la Romstal au inceput sa isi demoleze zidul de gabioane...
Prima poza este spre Vitan-Barzesti. In fata, pe dreapta, este intrarea clientilor Romstal.

Panoramez spre dreapta...
















https://imgur.com/a/SRhqrbq
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Pentru comparatie, pun cateva poze mai vechi...

Primele doua din martie 2029, dinspre Vitan-Barzesti spre Splai, cu intrarea clienti la Romstal si zona acum in demolare.
A se observa rastelurile cu materiale de sus, din curtea Romstal.
Quote from: TibiV on March 04, 2019, 04:55:22 PM



Si cateva poze din 2016 (postate in 2018). Zidul ala de gabioane imi parea ca sta sa cada....
Quote from: TibiV on September 11, 2018, 07:21:15 PM

Mereu ma mir cum de nu cade...

Incepe o curba larga la dreapta

Sus se vad rastelurile cu diverse materiale din curtea Romstal



In fata pe dreapta se zareste intrarea clientilor la Romstal.

Mama proștilor este mereu gravidă... :)


danutzu_1069

Mda, in actele oficiale... "Hațieganu".... Oriunde altundeva "Hațeganu"...

TibiV

In buletin, pe om il chema "Hațieganu"

Succesiunea de primari ultra-competenți din Bucurestio a pastrat denumirea gresita: "Hațeganu"...

Dar asa este trecuta in lista strazilor din Bucuresti.
Deci de acum inainte eu voi folosi "Hateganu" pentru aceasta strapungere, desi numele oficial este "usor defect"...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rocklee

poate omu se trage ...de la noi din Tara Hategului ...si voi vreti sa-i schimbati numele .... 8) :D

TibiV

#1784
https://ro.wikipedia.org/wiki/Iuliu_Ha%C8%9Bieganu

Quote
Iuliu Hațieganu (n. 14 aprilie 1885, Dârja, Cluj - d. 4 septembrie 1959, Cluj) a fost un medic internist român recunoscut în mod special pentru cercetările făcute în domeniul tuberculozei. A format la Cluj o valoroasă școală de medicină internă. Astăzi Universitatea de Medicină și Farmacie din Cluj îi poartă numele. A fost membru al Academiei Române și fratele politicianului Emil Hațieganu.
...

Ciudat...
Aia de la Universitatea de Medicina din Cluj ar trebui sa o intrebe de doamna Firea: "Doamna primar, cum se pronunta corect: "Hațeganu " sau "Hațieganu"?...

Probabil ca (dupa cel mult doua saptamani) PMB va da o "reactie ferma" impotriva "tentativelior politicianiste de a deforma adevarul... etc... etc... etc..."

PS

Pozele de azi (nespectaculoase...) probabil maine. Dca reusesc sa ma trezesc dupa 28 de ore nedormite
Mama proștilor este mereu gravidă... :)