[B] Pasajul Nicolae Grigorescu-Splai-Iuliu Hateganu

Started by Ionut, September 22, 2011, 07:38:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

raresc

Si azi dimineata era o forfota mare in zona. se lucra la stalpi. nu am apucat sa fac poze. daca are cineva drum prin zona, poate reuseste.

danutzu_1069

Si o mic update la reportajul lui @TibiV..
In aceasta dimineata:



TibiV

Astazi, 9 februarie
Primele doua poze cu cadrul 8A sunt spre nord-est, cam spre DNCB...

Stalpul 4 (dreapta pozei) este singurul la nivel de fundatie, fara nici o sectiune verticala ridicata pe pozitie

Vederi din sens opus,  de pe Drumul Lunca Dochiei, spre CET Sud.
Sunt partial ridicati stalpii 1,2,3 si 5.

La ora la care am facut pozele erau 4 grade si soare, asa ca pamantul devenise o mocirla... Nu am putut intra langa stalpi.
In departare cadrul 7 si cioturile cadrului 7A...

... aici un pic de zoom. Se vede ca stalpul 4 "rupe ritmul"


Trecem la intrarea in statia de sortare deseuri a PS3.
Prima este o imagine cu gard cu tot...

Peste card, cu selfie-stickul...



Iar aici se vede ca stalpul 4 de la cadrul 7A pica fix sub cablurile electrice, la vreo 3-5 metri in stanga stalpului similar de pe cadrul 7...


https://imgur.com/a/iJ415WX
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


TibiV

Quote
În noiembrie 2016, reprezentanții Primăriei Capitalei, condusă de Gabriela Firea, spuneau că podul este aproape gata și lucrările se vor finaliza în șase luni.

Jawohl, ja, ja...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

subway


raresc

In dimineata aceasta erau echipe de muncitori in zona stalpilor dinspre DNCB. Vedem in zilele urmatoare daca apar progrese.

TibiV

Imi cer scuze pentru intarzierea de doua zile, dar am lucrat cate 14 ore in tura de noapte...

Poze de duminica, 16 februarie 2019.
Ca sa nu mai am probleme cu poze contre-joure, am plecat de la stalpul 5 al cadrului 8A (cel dinspre Dambovita...)
Toate imaginile sunt (aproximativ) spre vest, spre CET Sud.



Stalpul 5, perfect aliniat...

... si stalpul 4, fix sub cabluri. Revin imediat la subiect...





In camionul ala din fata era un nene care statea de paza...

Avem inclusiv capetele superioare ale unor stalpi
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

#1733
Informatii de la fata locului:
- Sectiunile de stalpi se asambleaza "in-situ". Vor lucra toata saptamana asta la asamblarea lor.
- Stalpii nu pot fi ridicati mai mult decat vedem cat timp LEA este sub tensiune. Asta este motivul pentru care stalpul 4 nu a fost nici macar inceput (este fix sub actualul cablu...)
- Instalarea cablurilor va fi foarte dificila - NU au voie sa intrerupa circulatia rutiera. Deci vor instala/trage cablurile noi cu ajutorul unor "carucioare" care vor circula pe cablurile vechi... (Imi pare rau ca nu am cum sa vad/filmez operatiunea, se pare ca va fi aplicata la multe alte lucrari de infrastructura din tara...)
- Muncitorii sunt de la o firma din Constanta, Pe sistemul UMB, lucreaza 2 saptamani, dupa care un week-end liber (pleaca vineri, se intorc luni). Pleaca acasa vinerea asta, pe 21 februarie....
- Li s-a spus ca luni, 24 februarie, cand se vor intoarce la munca, LEA va fi scoasa de sub tensiune si vor incepe sa inalte stalpii.
- In mod special, s-a cerut prin proiect ca stalpii sa fie DUBLI, spre deosebire de stalpii LEA uzuali. Adica in loc de unul, au folosit doua profile L "solidarizate"... Vedeti in urmatoarele 3 poze:

... nu se poate spune ca au facut economie la suruburi...



... iar "surubele" din astea sunt sigur ca nu aveti in laptop....  :D


Trec in partea opusa a pasajului, la cadrul 7A.
Desi era duminica, la ora pranzului, energeticienii erau la datorie...






https://imgur.com/a/R0VbiND
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

Ce faci domnu', furi buloane? Din cauza ta o sa pice sandramaua  :lol: :p

kitsune

#1735
M18 sau M20, cât e șurubelul ăla?  :lol:
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

TibiV

#1736
N-aveam sublerul la mine, dar nenea ala mi-a zis ca este M18 M16....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

kitsune

#1737
Tiny...

Nu văd eu bine în poză, dar cumva au pus o șaibă normală și un grower sub piulițe?
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

TibiV

Foarte corecta observatia.
Sub fiecare piulita era o saiba plata si peste ea o saiba grower.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

kitsune

Când mai treci pe acolo să le spui că șaiba plată se pune pe partea cu capul șurubului iar șaiba elastică (siguranță anti-desfacere) se pune pe partea cu piulița. Asamblări demontabile 101.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence