[B] Magistrala M5 Drumul Taberei-Pantelimon

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:29:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

survola

Credeam că e un forum serious aici, nu cred că e cazul de panică. E o magistrală scurtă, nu le trebuie multe trenuri pentru început, se descurcă ei cu ce au.

GDPR

Nici macar o magistrala, e mai mult un racord.

Claudiu T.

Deci la ce statie/acces de M5 si cu cine ma vad maine la 12?
Aveti dreptate fiecare dintre voi,si mie mi se pare putin dubios ca au terminat asa repede testele si toate cele (fix inainte de alegeri) dar nu e ca si cum te urci in naveta spatiala spre marte si daca se intampla ceva prost ai sanse 0,000001% sa scapi.

Lasand gluma la o parte,si putina teama, maine voi da o tura pana la eroilor si inapoi plecand de la Ialomitei (chiar mi se pare spectaculoasa statia/peronul). O sa ma holbez putin si la statia Academiei si la Eroilor 2 (si asta mi se pare spectaculoasa).

P.S.Va scriu cand ma intorc ca sa va mai linistiti,sau cine stie?  :lol:
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

tonică

program circulatie: http://www.metrorex.ro/program_circulatie_in_zile_lucratoare_p1379-1
Hai ca-i bine, aveti si raspunsul la dileme, nu e vorba de trenuri, e unul singur  :lol: ( Glumesc, fireste, aproape insa de adevar )

GDPR

^Iti uram succes si o calatorie fara incidente, gen deraieri sau incendii.  :lol:

TibiV

#2270
@survola,

nu dau minusuri din principiu.... Chiar daca tu si apropiatii tai ma vor "umple"...

Quote from: survola on September 14, 2020, 03:43:01 PM
Credeam că e un forum serious aici, nu cred că e cazul de panică. E o magistrală scurtă, nu le trebuie multe trenuri pentru început, se descurcă ei cu ce au.

Incearca sa te abtii de la comentarii "parerologice".
Tocmai pentru ca este un forum serios, NU NE PERMITEM chestii de genul "se descurcă ei cu ce au".

Nu le trebuie decat minimum 13 trenuri.
Pe care pur si simplu NU LE AU!

NU au 13 IVE functionale in "parcul rece".
NU pot scoate 13 BM1/2 de pe M1/3 fara sa le dea "in nas".

In fine... Nu intru in detalii,

SCURT:
Metrorex NU are acum trenuri suficiente pentru a opera M5 la o frecventa decenta.

("Se descurca ei cu ce au" este o jalnica neintelegere a cerintelor si regulilor impuse metrou (un tren la 1,5 minute, nu la 15 minute, cum se poate pe CFR - dar si acolo devine tare "inghesuit"....)

PS
Adrian Rosca,
doar noi doi intelegem si comentam aberatiile?!....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rizzuh

Intervalul este (deocamdata) de 6 minute la ora de varf. 13 trenuri sunt necesare pentru acest interval sau pentru 1.5 minute?

Io

Mi se pare interesant de observat ce se va intimpla cu traficul auto in zona dimineata si la orele de intors de la serviciu pe Bd. Ghencea, Bd. Timisoara si poate si pe Bd. Iuliu Maniu.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

TibiV

@rizzuh,
6 minute inseamna 5 trenuri.

Incearca sa iti imaginezi Militariul (care renunta la masina personala) cum se inghesuie in metroul care vine la 6 minute?!?!....
6 minute erau OK pe M4 1 Mai-Straulești, dar nu vor fi OK pe Militari-Eroilor 2.
Daca esti "dăștept", mergi tot cu mașina personală....

O hidoșenie românească. Că n-am fost în stare de o licitație corectă.....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

subway

#2274
Timp de 2-3luni nu se va intampla nimic.
Cam asta e intervalul minim de timp in care cetatenii din zona isi reorienteaza optiunile de transport.
Primii care o vor face sunt cei care si pana acum mergeau cu STB la Eroilor ca sa ia metroul si asta in principal din considerente pecuniare.

survola

Nu am dat nici eu minusuri, că nu suntem la școală. Dar sa spui că trebuie minimum 13 trenuri e exagerat.

TibiV

Mi-e si jena sa iti raspund...

Daca de maine descopar ca pot ajunge in centru in 20 de minute cu metroul, de ce crezi ca mi-ar trebui 2-3 luni sa "ma prind"?!?!...

Problema este ca deocamdata M5 nu ma duce unde am nevoie, Adica cel putin pana la Universitate.
Normal ar fi fost sa ma duca macar pana la Iancului.
Dar, deh, voi expertii ati creatara inca o struto-camila....

("creatara" este in manualul de gramatica al limbii romane...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rizzuh

@TibiV, clar ca 6 minute este foarte rar pentru metrou. Mai rau la capete, stai 12 sau 18 de minute dupa tren.

S-au marit intervalele pe M1 si M3, uitati care era programul inainte (clicky).

carutasul

Aș zice că e o oarecare dreptate în asta, că dacă te duci la job ai abonament pe STB  și dacă e pe o lună probabil că putem pune o medie de 15 zile până expiră .

TibiV

@survola

intreaba-l "in private" pe "preopinentul meu", pe care tocmai l-am contrat...

Este singurul de pe forum "de meserie metroist". Pana in sange.

Daca am mancat "chestii maronii", astept sa revii dupa o discutie cu el...
Daca am avut dreptate - hai sa o lasam asa....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)