[B] Magistrala M5 Drumul Taberei-Pantelimon

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:29:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

miahi

"9  ani de chin..." Eu stateam in zona traseului cand au inceput lucrarile si mai toti vecinii si prietenii cu care discurtam au zis ca nu are cum sa se termine mai repede de 10 ani. Cred ca totusi lumea ancorata cat de cat in realitate se astepta la 7-10 ani de santier .

subway

#2221
In mod normal nu ar fi trebuit sa depaseasca 4-5, aia cu 3ani a fost clar un bluf nefericit...promovat cu inconstienta de Gh. Udriste.
:(

carutasul

presupun că au încercat să îndulcească pastila pentru cei din cartier. Parcă timpul trece mai ușor când ai pe cine înjura :) Dacă ziceau "zece ani" nu mai puteau înjura pe nimeni, că metrou voiau cu toții, deci era asumată cumva...

subway

Nu voiau deloc toti, si-ti spun asta in deplina cunostinta de cauza!

florin74

Quote from: voicul on September 08, 2020, 05:53:36 PM
De licitatia pentru trenuri noi se mai aude ceva?
http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000385318&id_inst=2

Deocamdata suntem la primul termen pe fond. A mai fost unul in care s-au conexat contestatiile CAF si a chinezilor.

miahi

@subway cand zici ca in mod normal 5 ani, faci referire la un scenariu in care tot santierul ar fi mers perfect incluzand neprevazutele de rigioare pentru complexitatea lucrarii si fara luat in calcul ca lucrarea se desfasoara in Romania ? Daca e asa eu zic ca 9 in loc de 5 pe plaiuri dambovitene ( la propriu si figurat ) a iesit destul de OK. Partea proasta e ca nu e gata 100% si nici macar trenuri noi nu au reusit sa ia.

Off-Topic. Nu cred ca exista lucrare de infrastructura mare la noi in tara (>500 mil EUR ) sa fi fost finalizata in mai putin de dublu estimarii initiale. Speram ca la Braila va fi o premiera.


subway

#2226
Normal fara neprevazute ar fi fost suficienti 4ani, cinci era cu indulgenta! Dar vorba unui coleg francez, atentie la Astaldi, totul costa dublu (n-a fost cazul) si dureaza dublu (aici s-au intrecut pe sine in prognoze)
:)
La Braila sper si eu sa fie altfel, am mare incredere in dl. Paco Torres iar japonezii sunt alta specie de oameni!
:)

carutasul

oricum, chinul încă nu s-a sfârșit de tot, chiar dacă se dă drumul tot mai durează măcar o jumătate de an, e drept în condiții mai umane ...

subway

#2228
Daca se da drumul la circulatie e cu totul alta treaba dar nu va faceti iluzii ca e chiar asa de simplu...
In realitate lucrarile nu sunt chiar 100% gata si terminate, mai sunt multe coditze

v.ghiorghica

Uitam ca 3 ani nu a fost finantare de la guvern!
Imi place ca oamenii politici dau vina pe toata lumea, exceptandu-i pe ei.
:lol:

Ionut

Totusi in ce fel de conditii exacte de circulație se da drumul? Parca aveau de terminat niște chestii esențiale pe ici pe colo. Nici nu mai vorbesc de accesele la Academie și Parc.

subway

La Academie mai e un singur acces in executie, la Parc e pasajul intermodal. Din punct de vedere al cerintelor esentiale se poate da in functiune si fara astea, urmand sa fie finalizate ulterior.

GDPR

Altii care se respecta aloca un interval de minim 7-8 luni de zile pentru testing & commissioning la un proiect de metrou de dimensiuni similare, vezi: https://www.ttc.ca/Spadina/Project_News/Newsletters/News_by_Date/2017/March/Test_and_Comm.jsp

Noi facem totul repede pe picior, ca avem de bifat puncte la alegeri.

survola

Poate mai e vorba și de banii care se vor deconta la UE. Ne cam arde buza după ceva încasări la buget.
Să stai acum câteva luni cu recepția mi se pare exagerat, chiar că ar sări lumea în capul MT-ului.

Ionut

Tocmai am dat un live pe Digi24 despre M5. Am explicat de relocari, lipsa finantare, mobilizare constructor si problemele de la suprafata. Sa vedem daca deschid, eu votez "nu". Dar na, n-oi sti eu. Doar ma rog sa nu vedem vreo belea dupa deschidere, daca totusi deschid.

Bai, mi-am adus aminte, cum mama dracului va arata intersectia la Academiei? La suprafata ma refer. Discutam si noi sau ne trezim pusi in fata faptului implinit?