News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

AdrianB1

#1380
Quote from: AUT_XY on September 01, 2017, 11:00:47 PM
But in that directions there is a "STOP" plate and on the horizontal direction where i think fewer traffic is at the "602" road there is a priority-road plate.

How can such a stupid thing can be?
This is because of the railroad crossing, if you change the priority in case a train approaches and you want to lower the barrier, the cars on the tracks may not be able to move because of the traffic on the ring road.

The situation is known, there is a plan to build a suspended roundabout, but there is no contract for execution yet. You can see the plan on this topic and there were many discussions around it.

Dupa cum am scris pe topicul vecin, exista variante de evitare a intersectiei de la bariera Domnesti si a apeductului:

"Dupa cum am mai scris, intersectia de la bariera Domnesti are de ceva vreme un traseu alternativ prin Ciorogarla-Domnesti-Clinceni-Bragadiru. Am vazut chiar camioane care veneau dinspre Chitila prin Sabareni-Joita-Ciorogarla, pe pasajul peste autostrada. Drumul e mai lung cu vreo cativa kilometri, dar se evita complet blocajul de la bariera.

In timpul saptamanii se pot sta 30-45 de minute din orice sens, mai putin dinspre Domnesti de unde vin putine masini. Din cauza asta cei care vin pe A1 spre Bucuresti si au treaba pe Prelungirea Ghencea mai vin prin Ciorogarla-Domnesti-bariera-Prel. Ghencea pentru ca dinspre Domnesti au prioritate si trec de obicei in maxim 1 minut."

neaguionutu

Azi am mers si eu pe Centura Bucuresti partea de Nord de la A2 la A1.

De la A2 pana la Podul peste calea ferata Bucuresti -  Constanta s-a circulat foarte bine ;
Podul peste calea ferata Bucuresti -  Constanta ( Unitatea militara )  - Pod DN2  am mers bara la bara -  20 minute ;
Pod DN2  - Pod DN1  - Pod DN7 - Giratoriu Chitila - Giratoriu Rudeni ( Petrom) - Curba inainte de Giratoriu Dragomiresti s-a circulat foarte bine ;
Curba inainte de Giratoriu Dragomiresti - Giratoriu Dragomiresti -  Lucrare Chiajna -  Rond Rompetrol, Lukoil am mers bara la bara  15 minute ;
Rond Rompetrol, Lukoil  - A1 s-a circulat foarte bine .

AUT_XY

#1382

Oh my god, that means this road junction situation will not change in the following 5 years at least? :O :(
What a stupid thing :(
Is there any possibilit to drive around this road junction but not too much far?

With "suspended roundabout" you mean this road marked red? (see on this photo now)
http://www.bilder-upload.eu/show.php?file=c1f7bd-1504369166.jpg

subway

No, he means an elevated 'giratorium' roundabout overpass

TibiV

The road "marked red" in tagt photo is the brand new "ring mtorway".
It does NOT exist now. It is only an "intended" project, beeing now at the begining of the start... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AUT_XY

Quote from: TibiV on September 02, 2017, 10:38:55 PM
The road "marked red" in tagt photo is the brand new "ring mtorway".
It does NOT exist now. It is only an "intended" project, beeing now at the begining of the start... ;)
Thanks for the Info :) ;)


Quote from: subway on September 02, 2017, 10:13:11 PM
No, he means an elevated 'giratorium' roundabout overpass
Ah okay, that will be fantastic when this would be made.
In which situations are the building plans for this?

AdrianB1

The situation is ugly: it is not started and it will not start anytime soon, but there is an alternate road for this, described by me in that post: there is a similar road that is going approximately parallel with the ring road, you can go in Bragadiru, Clinceni-Domnesti-Ciorogala-A1 overpass-Joita-Sabareni-Chitila.
Check this map link. With a minor change if you want to go to A1.

AUT_XY

#1387
How good is the road condition at the alternate road?
is there much traffic?
Because there are many villages like i saw now in google maps.

Would you prefer it against the DNCB road with that road junction that makes many problems?


Is there not a smaller alternate road around the DNCB road that is more near to the road junction at the DNCB road?
What about this option: When i am coming from Pitesti in direction to Giurgiu:
map

Yes i would come from pitesti to bucuresti and i am driving to Giurgiu.

TibiV

#1388
Quote from: AUT_XY on September 03, 2017, 12:09:23 AM
What about this option: When i am coming from Pitesti in direction to Giurgiu:
map

Yes, it may work.
But only for Pitesti->Bucuresti->Giurgiu.

When you will go back (Giurgiu->Bucuresti-Pitesti) you must stick to the map posted by AdrianB1 ...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Horațiu 87

Experiment Digi24 | Centura Capitalei, o alternativă inutilă   VIDEO

În urmă cu două zile, autorităţile s-au grăbit să inaugureze o porţiune din şoseaua de Centură a Capitalei, deşi lucrările nu sunt încă gata. O echipă Digi24 a mers pe această porţiune de drum pentru a vedea cum se circulă. Concluzia este că pierzi la fel de mult timp pentru a traversa Bucureştiul de la Est la Vest, fie că alegi şoseaua ocolitoare sau traversezi centrul oraşului. Cu alte cuvinte, drumul a fost lărgit la patru benzi pe o porţiune mult prea scurtă.

La inaugurarea făcută în prezenţa ministrului Transporturilor, şoferilor li s-a promis că nu se vor mai izbi de blocaje în trafic pe centură.

Cătălin Bălan, reporter Digi24: Între Autostrada 1 Bucureşti-Piteşti care se află în această direcţie şi Autostrada 2 Bucureşti-Constanţa, şoseaua de centură a capitalei a mai primit 7,5 kilometri de drum cu două benzi pe sens. Haideţi să vedem în ce măsură drumul inaugurat săptămâna aceasta chiar îi ajută pe şoferi.

În apropierea sensurilor giratorii coloanele de maşini se întind pe sute de metri. Iată de ce!

Cătălin Bălan, reporter Digi24: La nici un kilometru după ce am plecat, am ajuns în plin şantier. Undeva departe se excavează pământ, aici se toarnă betoane

Porţiunea proaspăt deschisă circulaţiei are marcaje provizorii de culoare galbenă, iar pe multe porţiuni stratul final de asfalt încă nu a fost turnat. În multe zone, şoseaua se îngustează din cauza lucrărilor la acostament.

Cătălin Bălan, reporter Digi24: Acest utilaj abandonat, năpădit de buruieni şi care a intrat în pământ, descrie cel mai bine modul în care s-au făcut lucrările pe şoseaua de centură, lucrări care au început acum mai bine de şase ani.

Între ieşirile spre cele două autostrăzi, şoseaua de centură are aproximativ 40 de kilometri. Doar pe 28 de kilometri, drumul are două benzi pe sens. Pe restul distanţei, se circulă în coloană.

Cătălin Bălan, reporter Digi24: 45 de minute am făcut pe şoseaua de centură, până la intersecţia cu autosdrada 2. Să vedem în cât timp vom străbate bucureştiul de la Est la vest, de data asta mergând prin oraş.

La sfârşit de săptămână, traficul, atât în oraş, cât şi pe şoseaua de centură este mult mai lejer decât într-o zi de lucru, la o oră de vârf. Atunci, am fi stat de două ori mai mult în trafic.

Cătălin Bălan, reporter Digi24: În ciuda semafoarelor şi traficului din Capitală, am traversat Bucureştiul tot în 45 de minute, exact acelaşi interval de timp pe care l-am pierdut pe şoseaua de centură.

Concluzia e una singură. Cei 7 kilometri şi jumătate nu sunt suficienţi să facă diferenţa şi să te convingă să ocoleşti oraşul pe centură, în caz că trebuie să traversezi bucureştiul de la un cap la altul.

http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/experiment-digi24-centura-capitalei-o-alternativa-inutila-787244

carutasul

Apropo de ce intreba colegul din Bulgaria, gmaps îmi dă traseul pe DN5B (prin Ghimpati) cu cateva minute mai lent ( am pus Corbii Mari-Giurgiu). Nu e o alternativă mai bună, mai ales în zilele lucrătoare? Eu n-am mers niciodată pe acolo decât pe o porţiune, care mi s-a părut ok, eram doar curios; 

AdrianB1

Quote from: AUT_XY on September 03, 2017, 12:09:23 AM
How good is the road condition at the alternate road?
is there much traffic?
Would you prefer it against the DNCB road with that road junction that makes many problems?
I live close to this intersection and I usually go the alternate route, even if I am usually driving a motorcycle so the traffic jams are less of a concern.

Your route is terrible at rush hour, the last part of it may take 30-40 minutes for 3 kilometers. From A1 to Giurgiu I recommend this one or this one. I use the second one quite often, it is passing thru some villages but you can drive fluently, like 50km/h without stopping except a single railroad crossing where you may have to wait up to 10 minutes.  You can also try this one, there is no much difference.

AdrianB1

Quote from: carutasul on September 03, 2017, 12:32:17 PM
Apropo de ce intreba colegul din Bulgaria, gmaps îmi dă traseul pe DN5B (prin Ghimpati) cu cateva minute mai lent ( am pus Corbii Mari-Giurgiu). Nu e o alternativă mai bună, mai ales în zilele lucrătoare? Eu n-am mers niciodată pe acolo decât pe o porţiune, care mi s-a părut ok, eram doar curios;
E in regula si varianta aia, dar sunt mai multe localitati si o bucata mai mare de drum ingust si plin de curbe, ceva pante in curbe, e mai obositor. Daca mergi doar de la Pitesti la Giurgiu ar fi in regula, daca vii de la Viena la Ruse nu prea ai chef de asa ceva. Mai e si varianta 2 de la Google Maps, prin Mihailesti-Stalpu-Calugareni, am mers de vreo 2 ori recent si l-am pus pe lista de drumuri pe care sa nu mai merg vreodata, e intortocheat, plin de curbe si pante si se merge incet chiar daca e pustiu.

rocklee

#1393

o noua filmare cu dreona a celor de la CONSTRUIM ROMANIA ...Gasita pe canalul lor de youtube ... :)



carutasul

Dacă ar fi mereu week-end :)
Măcar pentru coborârea de pe A1 la stânga trebuie o soluţie musai. In definitiv, dacă vrei să legi A1 cu A2 măcar capetele trebuie să funcţioneze.
Am o curiozitate: într-un viitor pe care să sperăm că o să îl prindem, s-ar putea "planta" câte un pilon în mijlocul măreţelor ronduri, în aşa fel încât să se poată construi poduri cu deranj minim pentru trafic ( adică să nu fie nevoie să se strice rondul decât când e podul gata?) Mă aştept să se prindă în 2-3 luni că soluţia cu giratorii chiar nu merge....