[B] Magistrala M5 Drumul Taberei-Pantelimon

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:29:08 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 5 Guests are viewing this topic.

v.ghiorghica

#1500
Un nou update si-a facut loc pe siteul

http://www.metrorexm5.ro/index.html

In mod inedit, data ultimei actualizari aleasa este 1 Aprilie 2019  :troll:
Nici nu-i de mirare, progres = ZERO, nu stiu de ce se mai obosesc...

La data de 26 februarie 2019, stadiul fizic al lucrărilor era următorul:
- Structura de rezistenta 99,67% (noiembrie 99,67%)
- Fundație cale de rulare 99,50% (noiembrie 99,50%)
- Finisaje 66,94% (noiembrie 66,94%)

La data de 1 aprilie 2019, stadiul fizic al lucrărilor era următorul:
- Structuria de rezistenta 99,67 %.
- Fundație cale de rulare 99,50 %.
- Finisaje 66,94


voicul

Chit ca repet informatia, NU as putea sa ratez un raspuns asa de ferm, scurt, clar si la obiect in legatura cu un termen de finalizare:  :lol:

Constantin Mustăţea, director investiţii Metrorex: Apreciez că, având în vedere că în momentul de faţă a fost rezolvată problema...
Merita sa vedeti si varianta video cu raspunsul.

Metroul va circula în Dr. Taberei la sfârșitul acestui an, promite Răzvan Cuc - VIDEO

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/metroul-va-circula-in-dr-taberei-la-sfarsitul-acestui-an-promite-razvan-cuc-1108920

v.ghiorghica

#1502
Acela era Șodolescu....nici nu era kkt pe el de frica, abia isi gasea cuvintele...
Iar Cuc m-a dat pe spate, deja simt certitudinea cum ma cuprinde implacabil  :hug:

TS30


TS30

Astazi 07 Aprilie 2019 - Statia Favorit

* Acces D


* Strada Sibiu


TS30

Astazi 07 Aprilie 2019 - Statia Parc Drumul Taberei

* Se pregateste o deviere pe Strada Brasov langa Tip Top.


* Acces F



TS30

Astazi 07 Aprilie 2019 - Statia Romancierilor

Nimic, nimic,  nimic  :((


TS30

Astazi 07 Aprilie 2019 - Statia Raul Doamnei

* Acces A




* S-au montat stalpi pentru iluminat stradal (vedere spre Prelungirea Ghencea)


(vedere spre Drumul Taberei)


* Acces D











* Acces B





v.ghiorghica

In data de 9 Aprilie s-a semnat contractul cu Alstom.  :banana:

In data de 10 si 11 au fost si au masurat toata sina de pe M5, urmand sa inceapa proiectarea.
Ei au demarat studiile inca din Februarie.

Sina e montata in totalitate, dar nu este sudata.
Sina a 3-a e montata in totalitate, exceptie facand depoul si Raul Doamnei (unde se lucreaza la montarea ei).
Era activitate destul de ridicata la statiile ramase in urma: Raul Doamnei si Parc Drumul Taberei, unde s-a inceput lucrul la finisaje.

Andrei I

Va salut! Am trecut mai des pe la Eroilor in ultima vreme si la suprafata am vazut ca nu se misca nimic. Stii care este explicatia?

Vlad94

#1510
Am si eu o curiozitate. A fost realizata subtraversarea Dambovitei? Daca da, unde se opresc in acest moment tunelurile?

danutzu_1069


TibiV

Just for the record...

http://www.mt.ro/web14/spatiul-media/comunicate-de-presa/2404-14042019

Duminică, 14 aprilie 2019, la Palatul Victoria, în prezența doamnei Viorica Dăncilă, Prim-Ministrul României, și a Ministrului Transporturilor, domnul Răzvan Cuc a avut loc ceremonia de semnare a trei contracte pentru realizarea de proiecte de investiții în infrastructura de transport.

Primul contract încheiat de către Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere S.A - CNAIR cu Compania Porr Construct SRL vizează realizarea Secțiunii 1 Sibiu - Boița (km 0+000 - km 13+170) din Autostrada Pitești – Sibiu. Valoarea contractului este de 612.647.863,38 LEI fără TVA, echivalentul a 129 milioane Euro fără TVA, având un cost/ km de 10 milioane Euro fără TVA.
Lungimea totală a Secțiunii 1 Sibiu - Boița este de 13,17 km.
Durata de realizare a acestui contract este de 48 luni, din care 12 luni pentru activitatea de proiectare si 36 luni pentru execuția lucrărilor. Garanția lucrărilor este de 10 ani (120 luni).

Al doilea contract semnat de către CNAIR și Asocierea AKTOR S.A. – GRECIA - EURO CONSTRUCT TRADING 98 S.R.L. ROMÂNIA se referă la proiectarea și execuția Lotului 3 al Autostrăzii Centură Sud a Municipiului București.
Valoarea contractului este de 853.422.022,52 lei, fără TVA (echivalentul a 180 milioane euro). Lotul 3 al autostrăzii de Centură București Sud va avea o lungime de aproximativ 18 km și este format din două sectoare de 15,46 km, respectiv 2,5 km.
Durata de realizare a contractului este de 42 luni, din care 12 luni pentru proiectare și 30 luni (2,5 ani) pentru execuția lucrărilor.
Autostrada de Centură București Sud va asigura conexiunea dintre autostrada A1 (București – Pitești) și A2 (București – Constanța), pe coridorul IV Pan European.


Al treilea contract a fost cel semnat de către Metrorex și ALSTOM TRANSPORT S.A. are în vedere furnizarea "Sistemului de siguranță și automatizare a traficului, inclusiv echipamentul de siguranță îmbarcat pe tren și sistemul de informare dinamică (inclusiv sonorizare) pentru Magistrala 5. Secțiunea Râul Doamnei – Eroilor (PS Opera) inclusiv, Stația și Depoul Valea Ialomiței
Contractul în valoare de 112.923.292,72 lei, fără TVA va avea o perioadă de execuție de 9 luni.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

v.ghiorghica

Quote from: Andrei I on April 12, 2019, 09:54:12 AM
Va salut! Am trecut mai des pe la Eroilor in ultima vreme si la suprafata am vazut ca nu se misca nimic. Stii care este explicatia?

Din cate am inteles, se axeaza acuma pe finisaje, astfel incat sa aduca toate statiile la stadiul de 99% "gata"

CataOT

Trebuie si finisajele facute, pentru ca sunt lucrari care dureaza. Dar parca mai bine si mai eficient era sa termine macar o parte din lucrarile de suprafata, sa nu se mai mearga cand pe o parte cand pe alta si pe niste devieri pline de gropi.