News:

.

Main Menu

Ghicește drumul

Started by bogdymol, March 12, 2013, 10:50:13 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Archi

Olanda, Germania, Austria?

dr4qul4

nu.
o sa va mirati cand veti afla raspunsul  :lol:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

SB76UFO

"Prostia este eternă și invincibilă"

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

north

OK, să gândim rațional:
- semnalizare verticală pe autostradă pe fundal de culoare albastră (și deci nu verde): elimină un mare număr de țări;
- (mai restrictiv și mult mai important) marcare a separației între sensuri în "stil american", adică cu bandă galbenă; puține țări au copiat acest model (China, Mexic îmi vin în minte - însă ăstea două au fundal verde la semne pe A/S). (desigur, poate fi și linia galbenă în sensul britanic, adică no stopping at all times, în acest caz ar fi și pe partea dreaptă, dar asta nu vedem...)

Dar acestea două împreună? mai rar. Poate prin Orientul Mijlociu.
Iar dacă ne uităm și la forma rotunjită a suporților pentru portale... și mai legăm între ele niște lucruri am putea concluziona că... Dubai (cel puțin în baza unor indicii din Google Images, că de fost acolo nu am).
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

dr4qul4

interesanta logica ta..... insa cred ca ai si tras cu ochiul la posturile mele din luna octombrie  :D
te-as pune sa ghicesti si drumul, dar nu sunt decat vreo 2.
E66, la iesire din Dubai   
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alecu26

Daca te uiti atent...intradevar se observa detalii interesante. Inclusiv acea forma piramidala a tufisurilor arata o tara araba...musulmana.E un detaliu des intalnit in arhitectura zonei. Eu prima data nu am stiut ce sa cred despre acel marcaj dublu....galben alb.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

spy_flo

si daca te uiti atent in poza se vede ca e "al ain road" care leaga Dubai de Al Ain

alecu26

Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

dr4qul4

Se vede al ain in a doua poza. In prima nu apare nimic. Oricum,  mi se pare extravagant sa plantezi arbuști pe mijlocul unei autostrăzi in plin desert!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

north

Quote from: dr4qul4 on November 27, 2014, 01:08:49 PM
interesanta logica ta..... insa cred ca ai si tras cu ochiul la posturile mele din luna octombrie  :D

Habar nu am de ele. Dar parcă ai promis că dacă ghicim mai împarți poze (și filme) de acolo cu noi!
De vreme ce am ghicit ultimele două drumuri, îmi permit să pun și eu una - înainte și după...



Just kidding - mult prea simplă  :).  Și acum poza pe bune: intersecție între un drum național (sunt generos: în RO) și un drum de acces urban:



Pariez că dacă construiau această intersecție în zilele noastre făceau un sens giratoriu mic, hămesit și penibil prin care TIR-urile trebuiau să facă balet cu 15 la oră ca să treacă...
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

nenea_hartia


north

#1272
:) Apparently too easy. DN 57 este unul dintre cele mai frumoase DN-uri din țară (după mine cel mai frumos...)

Edit: încă o poză, ca să se vadă că pe vremea aia nu ne zgârceam la intersecții și la beton...

Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

dr4qul4

am deschis un nou topic. am pus cateva poze si mai urmeaza :)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

pasadia

@ north: cu portile alea maramuresene mi-ai adus aminte de aceasta poarta:



Sa vedem cine o recunoaste (e suficient DN-ul din care e vizibila, caci in poza apare un DJ putin important).