Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Ionut

Se pare ca se vede luminita de la capatul tunelului... si urmeaza sa se termine telenovela cu ST3 si 4 in iulie... nu este cert cand exact, dar ultimele indicii arata ca au cam ramas fara chestii de negociat si stabilit. Deci, teoretic, in iulie circulam. Teoretic... cu astia nu mai esti sigur de nimic.

alexV

#11356
Aktor pe lotul 2. Numaram 14 oameni si un utilaj, da?  :)


yetiman

Ne poti spune si unde se intampla minunea?  :lol:
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Stefan01

^ Minunea se intampla aici:



mai exact la 5:23 din ultima filmare API

Ionut

Quote from: alexV on June 17, 2018, 12:05:01 AM
Aktor pe lotul 2. Numaram 14 oameni si un utilaj, da?  :)

14 cu fotograful. :lol: Dar recunosc, sa vezi atatia oameni intr-un singur loc este o performanta pentru Aktor.

@Cristi Deme: veniti si la Aktor pentru instalarea grinzilor? (Scuze daca ai mai precizat asta, nu tin minte sa fi vazut ori nu am fost suficient de atent.)

Ionut

Vad ca in sfarsit exista progres oarecum vizibil la pasajul pe DN1 la Lancram. Nu inteleg de ce s-au miscat atat de prost aici... Se chinuie de jumate de an sa iasa din pamant.


mihaihedes

Din ce în ce pare mai evident că lotul 2 este sabotat de "partenerul serios".
Mai concret nu avem bani că suntem pe nicăieri la bugetul pentru infrastructură și atunci trag de timp in sensul că nu fac toate exproprierile, mai vorbesc cu constructorii sa o lase mai încet dacă nu vor să.lucreze pe banii lor și...chestii de-astea.

Cred că este clar pentru toată lumea că lotul doi dacă ar fi bani ar fi gata anul viitor dar pentru că nu sunt ( așa cum ne arată bugetul) va fi gata prin 2020 dacă vor fi bani.

Trimis de pe al meu ONEPLUS A5000 folosind Tapatalk

Cristi Deme

Quote from: Ionut on June 17, 2018, 07:07:53 AM
@Cristi Deme: veniti si la Aktor pentru instalarea grinzilor? (Scuze daca ai mai precizat asta, nu tin minte sa fi vazut ori nu am fost suficient de atent.)

Se monteaza cele 48 de grinzi depozitate de anul trecut pe zona defunctului Euroconstruct

Oricum au reinceput discutiile despre
montajul grinzilor , sapt viitoare o sa avem un grafic actualizat ( vechiul prevedea inceperea in oct 2017)

Ce e sigur , e ca au inceput la producerea grinzilor


Sent from my iPhone using Tapatalk

horatiu.cosma

Cred că la viaductul de la km 18 (aproximativ) ar trebui montate grinzile (pe aici pe undeva). Mai au vreo altă structură pregătită pentru grinzi?

Am auzit și eu că au început să producă grinzi și în iulie vor începe să ajungă pe șantier și cele metalice, pentru podurile mari.

La viaductele de peste DN 1 (Oiejdea) și peste DN 14B (Teiuș) devierea DN-urilor se va face doar pe perioada de montare a grinzilor. Cel puțin la Oiejdea e destul de periculoasă acea deviere și se dorește utilizarea ei cât mai puțin timp posibil (curbă strânsă după un drept lung dinspre Alba Iulia + mici alunecări în deal).

alex8

După atâtea luni de așteptare pe lotul 2, acum parcă începe să apară o luminiță la capătul unui pod  :D

Daniel_I

#11365
Quote from: Ionut on June 17, 2018, 07:48:48 AM
Vad ca in sfarsit exista progres oarecum vizibil la pasajul pe DN1 la Lancram. Nu inteleg de ce s-au miscat atat de prost aici... Se chinuie de jumate de an sa iasa din pamant.
Asta e realitatea crunta. Numar insuficient de subcontractori de pe lotul 1. Abia acum au fost relocati la giratoriul Lukoil Lancram. Din fericire aici trebuie sa termine destul de repede, culeile nu sunt inalte deoarece autostrada trece destul de mult sub nivelul DN1. Dupa ce DN-ul va fii relocat pe vechiul amplasament, vor sapa si vor continua cu terasamentul. Eu inca sper ca prin toamna sa avem asfalt de la Lancram Calea Vacii pana la podul Raul Sebes. Terasamentul e aproape la cota. Ploile multe si dese din ultimele saptamani au franat executia terasamentelor si m-au blocat si pe mine sa vin cu un fotoreportaj. Sper sa se incheie odata !
On The Road

perfidus

O posibila explicatie legata de intarzierile la culee, un aspect sesizat si de Daniel_I: se va sapa sub nivelul actual al drumului national deci acolo s-au forat coloane  plus ceva perete mulat, pe care il vom vedea cand se va sapa in axul autostrazii. Da, pe ansamblu s-a lucrat cu foarte putini oameni. Armaturile au apărut acolo de prin ianuarie 2018 daca nu ma insala memoria, dar primele poze cu forezele le-am vazut prin februarie.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Ionut

Pai da, se chinuie de 6 luni sa iasa din pamant. :) Inca nu au iesit din pamant. Inca se mai chinuie.

Daniel_I

#11368
Cineva a pus aici pe forum informatia, mai demult ce-i drept cum ca la giratoriul Lukoil Lancram sunt cateva conducte de apa de relocat. Conductele care alimenteaza cu apa orasul Alba Iulia si zonele limitrofe. Acolo va fii de lucru si inca nu au inceput. Stefan sau Gdo, voi stiti ceva ?
On The Road

Daniel_I

#11369
Poze de azi 18 iunie Podul Mures


Au reinceput incet si ridicarea grinzilor. O deschidere este gata 5 grinzi noi de la ultima vizita. Scheletul metalic pentru podul rulant a fost montat si se continua montarea grinzilor.


La ultimii 4 piloni din Sud forarea e incheiata. Se construieste fundatia in jurul pilonilor si se toarna beton. Curand vor iesii din pamant. Deocamdata avem o mica inundatie la fundatie. Multe ploi...
(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
On The Road