Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Dominik

You're in Steelers Country

Iceman

La podul de la raul Mures....De ce nu sau turnat cuzinetii la pilonul 3 ??...Toate grinzile trec deasupra  ???

voicul

"Îmi asum să schimbăm reglementarea privind recepțiile, să putem face şi recepții parțiale, iar raporturile dintre beneficiar și antreprenor să fie coordonate." - Lucian Sova

... ca se pare ca nu prea ajunge 100% ca ceva sa fie inaugurat!

Oare in mai, procentul pentru ST3 o sa fie de 101% pentru luna aprilie?

Macar e bine ca se misca mai cu talent pe ST1.

Teo

Pizzarotti are excavator si bascula intre benzinaria Rompetrol, dintre Sebes si Lancram (zona Kronospan), unde se sapa. Ma gandesc ca este vreo bretea viitoare a nodului Sebes - A10?

Ionut

Păi da, cu un excavator și cu o bascula se face o autostradă. Dacă asa stau lucrurile, imi fac si eu două!

Teo

Daca as putea face poze de undeva de sus, s-ar vedea ca fix in acel loc nu este spatiu pentru mai multe utilaje. Dar miscarea este anemica in general.

Ionut

Desigur, aia e problema, nu e loc. Si mai avem probleme. Pământul e prea ud în nodul Alba Nord. Marte retrograd. Dumnezeu ne-a pierdut proiectul tehnic. Ne doare lenea. API e tot timpul cu ochii pe noi.

luc

#10552
Quote from: Teo on April 15, 2018, 12:38:22 PM
...Ma gandesc ca este vreo bretea viitoare a nodului Sebes - A10?

Da, este breteau de legatura A10 - DN si se va lega in actual sens giratoriu dinspre Sebes.
Cat priveste mobilizarea: 20...20 ( ) este un termen mai mult decat realist,  cele 2 noduri (Sebes si Alba Iulia Nord) sunt cheia.

AlinC

#10553
E bine ca macar Pizzarotti lucreaza pe ST1, iar mobilizarea, chiar daca e insuficienta, se vede clar ca e in crestere. Spre deosebire de luna martie, in aprilie: au adus o echipa la Oarda (acolo nu se mai lucra deloc), au inceput timid sa lucreze la decopertari in nodul de la Sebes, au mai multe utilaje (inclusiv foreaza) la Alba Iulia Nord si sunt foarte multe utilaje in zona drumului spre fabrica Florea Grup.
Cam astea sunt schimbarile pe care le-am vazut eu fata de luna martie. In rest, la podul Mures si la raul Sebes nu sunt echipe in plus. Oricat ai fi de rautacios, nu poti sa zici ca mobilizarea nu a crescut, pentru ca ai nega o chestie care e evidenta!. Sunt doar curios daca mai aduc alte echipe in urmatoarele 2 saptamani, asa cum am auzit ca ar fi promis!
Cu ce au acum, cred ca termina prin 2020, situatie care s-ar putea schimba daca se tin de cuvant si mai aduc alte echipe.
Oricum, din ce am observat eu se simte un interes deosebit pentru cele 2 bretele mici (care se leaga in sensurile giratorii existente cu DN-ul, la viitorul nod de la Sebes) si pentru portiunea pana la viitorul nod Alba Iulia Sud, inclusiv! Poate e intamplator acest interes pentru portiunea mentionata, dar exista si unele zvonuri ca incearca sa pregateasca o surpriza!

Ionut

Nu e suficient!!! În ritmul ăsta ne ducem spre final de douăzeci douăzeci. Sa va aduc aminte cate rahaturi a inventat Pizzarotti prin nodul Sebeș? Cat a tras de contract? Cate bâlbe a dat? Cate bețe în roate ne-a pus cand voiam acces pe șantier? Sa ma scutească! Sa faca dracului ce trebuie ca au front de lucru suficient!!! Auzi, o echipă la Oarda. Wow. M-am umezit, mai ceva ca pământul ala umed din nodul Alba Iulia Nord pe care nu-l pot folosi la terasamente.

voicul

Zvonurile in cazul de fata sunt doar dat din gura ca sa nu fie liniste. (asta daca zvonuri sunt ca ar trage tare, ca sa deschida partial pana in nod-ul S - din mesajul tau eu asta am dedus ca ar fi zvonul)

Atata timp cat ai 100% gata pe ST3 si nu se circula, orice zvon si sperante pentru deschideri partiale ...
Asta doar daca nu crezi ca o sa se faca ce s-a spus: "schimbarea legislativa"
Dar intram in dar, poate, glob de cristal, pareri si impresii.

luc

Legatura pana in Alba Iulia Sud si doar cu cele 2 legaturi cu DN ar fi cred posibila pana la 1 Dec 1918 , dar doar sa se vrea de catre Cnair si cu o mobilizare exemplara a constructului.
Ar fi pentru Alba Iulia la 100 de ani un cadou frumos! Ar avea timp sa modifice si legislatia pentru receptia partiala pana atunci, ar fi pentru traficul de cosmar dintre Sebes si Alba Iulia o rezolvare. Sa se traga in cate poze vor, ar fi un bun exemplu de #realpolitic! Se aude CNAIR? Se vrea??

Ionut

Ce legatura pana la Alba Iulia sud omule?! Ce legatura? Intre ce si ce? Visati numai cadouri pe pereti. Astia nu stiu cum sa ne omoare mai repede, si voi visati. Visati in continuare!

luc

M-am trezit.. merci Ionut! Legatura intre A1 si Centura Alba Iulia... este o idee si o dorinta a noastra a celor care stam ore in trafic pentru a parcuge 10 km intre Lancram si Alba Iulia!! Ca nu se vrea asta e alta discutie, ca nu avem conducatori cu viziune asa e!

djidji1975

#10559
Dar, fizic, lucrarile care mai sunt de facut, ar permite realizarea acestei "bucati" pana in 25.11.2018?

Trimis de pe al meu Lenovo P2a42 folosind Tapatalk