Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

luc

Confom memoriu AM, breteau 2 de 344.5m va fi cea mai spectaculoasa: peste breteaua 3 care la randul ei este peste A1... Sa vedem ce raspuns primim.

Vice33

Ce răspuns, evaziv și cu "acuze" subtile de adversitate la adresa CNAIR și a Directorului General. Nu vor răspunde exact, eu zic să vă pregătiți pentru a face o sesizare la OPC sau actiune în instanță, dacă nu răspund solicitărilor transmise de API...

Ionut

Alo! Nu cred ca au motiv sa nu dea plansele cerute. Nu e nicio miza. In ianuarie se pare ca ar iesi AC. Totul e stabilit, nu mai avem de ce sa tinem la secret planurile de acolo. Este foarte grav daca nu vor dori sa ne dea planurile. Vedem atunci exact ce o sa facem. Si nu are treaba OPC cu nerespectarea Legii 544 de catre CNAIR.

alexV

Quote from: luc on December 21, 2017, 01:15:10 PM
Confom memoriu AM, breteau 2 de 344.5m va fi cea mai spectaculoasa: peste breteaua 3 care la randul ei este peste A1... Sa vedem ce raspuns primim.

Dar nu vor fi toate una peste alta in acelasi loc :)
Vezi harta proinfrastructura din Openstretmap. E destul de precisa.

Imi place ca au impus pasaje lungi in detrimentul pasajelor scurte + rambleu de pamant. De ex ambele bretele A10 catre Sibiu au un singur pasaj lung peste [actualul nod Lancram + DN + raul Sebes] in loc de 3 pasaje succesive.
De asemenea, ambele bretele A10 catre Orastie au un singur pasaj lung peste [breteaua 3din A10 + calea ferata + A1] in loc de 3 pasaje succesive.

Daca nu se simplifica semnalizarea din giratoriile Lancram, foarte multi vor fi confuzati. Noroc ca nu va mai fi trafic prin acele giratorii dupa finalizare.

voicul

Si daca avem AC in ian, proiectarea presupun ca e facuta, expropieri nu mai sunt de facut (sper), am putea spera 2020 pe lotul 1?

Ionut

Teoretic în 18 luni de la primirea AC ar trebui sa fie gata nodul Sebeș.

horatiu.cosma

La Sebeș tind să cred că marea problemă va fi relocarea stâlpilor de electricitate. Să sperăm că cei de la Pizzarotti vor face rapid studiul de soluție și proiectul tehnic pentru relocare, că vor fi aprobate imediat și că se va semna contractul de eliberare amplasament și execuție pe repede înainte. Având în vedere că PT-ul pentru autostradă e avizat deja de 6 luni, o parte din etapele de mai sus ar trebui să fie arse.

voicul

"Inaugurări în 2018. Cel mai devreme se va inaugura Sebeș – Turda, lotul III cu 12,4 kilometri, în 9 ianuarie. În februarie 2018 urmează 16 kilometri din Sebeș Turda Lotul IV," - Ștefan Ioniță



Ionut

Sa vedem daca vor termina 100% în februarie... la ce show a fost cu ST3...

alexV

Quote from: voicul on December 21, 2017, 03:00:36 PM
expropieri nu mai sunt de facut (sper)

din mesajul lui NGC de la pagina 614.

Iceman

Ar fi superb daca s-ar promulga o  HG prin care s-ar putea face si receptii  partiale..ex cum ar fi capat de lot 2-nod rutier Alba-Iulia....Foarte mult s-ar fluidiza traficul in cazul in care lotul 2 ar fi deja terminat!!

NGC

^^^

Quote from: NGC on December 20, 2017, 12:13:52 AM
Nod Sebes

MT a elaborat proiectul de HG pentru exproprierile suplimentare pentru nodul Sebes.

"Proiect de Hotărâre a Guvernului privind declanșarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul suplimentar, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes național "Autostrada Sebeș – Turda – Lot 1 secțiunea C, km 0+000 – km 0+300", inclusiv Nod Rutier Sebeș"

http://mt.gov.ro/web14/transparenta-decizionala/consultare-publica/acte-normative-in-avizare/1803-hg18122017dirtac-2

NGC

Quote from: horatiu.cosma on December 21, 2017, 09:52:42 AM
Azi Pizzarotti primește AC pe secțiunea A, km 0.300-14.000, pentru exproprierile suplimentare. E vorba de secțiunea din mijloc, unde sunt cel mai avansați.

Zis si facut! :D

21.12.2017: "Sector A, km 0+300 - km 14+000, Etapa 2 - Culoar suplimentar din investiţia "Autostrada Sebes – Turda, Lot 1, km 0+000 – km 17+000""

Ionut

Imaginile din drona de la Nodul Turda in Adevarul. :)

HVMihnea


Va salut dintr-un blocaj de 4 km intre Aiud si Decea. Cred ca se putea evita, cu bunavointa CNAIR. Asteptam...
S-a stabilit februarie 2018 pentru l4 pana la urma?