[CT] Cazino Constanta

Started by Harry, November 13, 2014, 02:40:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Harry


TibiV

Foarte tare...

Sincere felicitari domnului arhitect Cornescu!
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

vancouver

Da, intersant reportajul. Chiar si pentru mine ca inginier, care in general cunosc toate aceste lucruri, dar detaliile fac diferenta. De ex. despre acele ancore cu fibra de sticla nu am mai auzit.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Harry


TibiV

#124
NU acum, ca omul este (Slava Domnului) in viata...

Dar candva poate va trebui botezat "Cazionul Radu Cornescu - Constanta".
Prea a pus mult suflet in lucrarea asta...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

kitsune

Măcar o placă pusă undeva. Chiar și de travertin. Dar nu am speranțe că va rămâne pe poziție (vezi pozele mele de ieri de la Cazinoul din Mamaia).
Eu mă oftic că nu s-a materializat (încă) proiectul cu Vila Elena de pe Ferdinand unde tot domnul arhitect s-a implicat.
Și că zona peninsulară e mutilată de mizerii "arhitectonice", răsărite printre casele vechi, fie că sunt blocurile din anii '50 de lângă muzeul de istorie, (apropo, am intrat de mult într-un apartament acolo, era așa de crăpat, că peretele de la sufragerie era deplasat cu jumătate de metru), fie că e monstruozitatea de sticlă de lângă simigeria aia din film ("doi covrigi de oaie și două iaurturi cu sare..."), fie că e porcăria de beton armat din portul Tomis sau post-modernismul de la Vraja Mării, ce se potrivește perfect cu Cazinoul și cu bâlciul din parcare, plus birourile alea pe schelet metalic de la poartă. Stilul eclectic neo legumistanez.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

vlad_gero

exista vreo poza cu ferestrele dinspre mare cu forma dreptunghiulara la care se doreste sa se ajunga din nou?

TibiV

Nu te supara pe mine, dar orasul tau a devenit un kitsch pe care doar orasul meu il depaseste...
(Firesc, al meu este Capitală!)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

kitsune

#128
Bine măcar că nu i-au lăsat de capul lor pe ăia de la "butoane" să facă ei reparațiile la Cazino, cine știe ce termopane mai puneau
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry


Harry

Stadiul lucrarilor de reabilitare a Cazinoului din Constanta
Foto prin amabilitatea domnului arhitect Radu Cornescu

Harry

Față de cei scriși pe petecul de hârtie, au mai apărut și numele altor deținuti - Ciora Ionel, Vaideș Alexandru, Liuba Nicolae,  Pop Gh. Ioan (a nu se confunda cu celălalt - Pop St. Ioan), Sarboan Gh., Sloi Cornel, Vacareliu I. și Oană Jonni. Alături de aceste înscrisuri, apar și numele meșterilor din 1986: Closs Ion, Pobloi Ion, Sîrbu N., Popa P., Petre Ion, Isac Cheamil, Lucaci Mihai, scrise dintr-o solidaritate de breaslă. E foarte posibil ca la decopertarea altor grinzi să se mai găsească și alte nume sau un text diferit. Cazinoul e plin de surprize!", a mai spus arh. Radu Cornescu.


Harry


Harry

Lucrarile de reabilitare si modificare din anii '30.

Foto: colectia Stefan Constantinescu








Harry

Nasol moment, misto coliva....

Interviu exclusiv cu ing. Petre Badea, directorul general Aedificia Carpați! Cât de gravă este situația de la Cazinoul din Constanța

Inginerul Petre Badea, directorul Aedificia Carpați, antreprenorul lucrărilor de consolidare și reabilitare a Cazinoului din Constanța, a precizat în cadrul unui interviu exclusiv acordat ZIUA de Constanța, că fundația clădirii a avut de suferit.
,,Stratul de calcar al insulei pe care este construită clădirea este fisurat și a necesitat consolidări prin realizare de piloți forați", a precizat inginerul Petre Badea.
Mai mult, ,,extinderea clădirii spre mare s-a fisurat foarte tare, necesitând spargerea totală și refacerea prin ancorarea zidului de sprijin dinspre mare de clădire".
,,Cazinoul era o ruină. Sunt zone unde ne este teamă să lucrăm. Acum, de exemplu, planșeul peste sala de bal nu se poate susține nici pe el și va trebui demolat. Lucrări delicate, dificile, costisitoare", a explicat inginerul.
,,Fără a se contracta de urgență aceste lucrări suplimentare, care trebuie realizate imediat (lucrări refacere structura de rezistență clădire), practic lucrările stagnează!", a mai precizat acesta.

https://www.ziuaconstanta.ro/stiri/deschidere-editie/interviu-exclusiv-cu-ing-petre-badea-directorul-general-aedificia-carpati-cat-de-grava-este-situatia-de-la-cazinoul-din-constanta-748008.html?