Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 30 Guests are viewing this topic.

hvm

dacă e făcu tunelul eu cred ca traficul ușor va merge pe acolo pentru a evita tirurile  dar pana atunci sper sa fie gata și restul loturilor...
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

marinul

Quote from: SergiuSerj on January 13, 2022, 11:44:33 AM
Nu stiu cine s-ar arunca la un lot atat de lung fara experienta si fara forta de munca.. fiind cel mai greu de pe tronson ramas pana la Bors.

Se stie de aproape un an cine s-ar arunca. Sa recapitulam lista de canditaturi

ASOCIEREA STRABAG SRL -ACCIONA CONSTRUCCION SA (Romania -Spania)

ASOCIEREA AKTOR TECHNICAL SOCIETE ANONYME (AKTOR S.A.) – RIZZANI DE ECCHER SpA (Grecia – Italia)

ASTALDI SpA (Italia)

ASOCIEREA DRUM ASFALT SRL (Selina) – CHINA COMMUNICATIONS CONSTRUCTION COMPANY LTD – DIMEX-2000 COMPANY S.R.L (Romania – China)

IMPRESA PIZZAROTTI & CSpA (Italia)

KOLIN INSAAT TURIZM SANAYI VE TICARET ANONIM SIRKETI (Turcia)

ASOCIEREA MAKYOL INSAAT SANAYI TURIZM VE TICARET A.S. – GÜLERMAK AĞIR SANAYI İNŞAAT VE TAAHHÜT A.Ş. – YAPI MERKEZI İNŞAAT
VE SANAYI A.Ş. – OZALTIN INSAAT TICARET VE SANAYI A.S. – – (Turcia)

ASOCIEREA MAPA INSAAT VE TICARET A.S. – CENGIZ INSAAT SANAYI VE TICARET A.S. (Turcia)

ASOCIEREA TEKFEN INSAAT VE TICARET A.S. – DOGUS INSAAT VE TICARET A.S. (Turcia)

CHINA STATE CONSTRUCTION ENGINEERING CORPORATION LTD. (China)

ASOCIEREA REC ULUSLARARASI İNŞAAT YATIRIM SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ – ONUR TAAHHUT TAŞIMACILIK INŞAAT TICARET VE SANAYI A.Ş. (Turcia)

ASOCIEREA SINOHYDRO CORPORATION LIMITED – POWER CONSTRUCTION CORPORATION OF CHINA LTD – POWERCHINA ROADBRIDGE GROUP CO. LTD – OZGUN INSAAT TAAHHUT SANAYI VE TICARET LIMITED SIRKETI (China – Turcia)

Oricum e foarte lenta procedura asta de licitatie restransa

hvm

^
Măcar dacă statul ar profita de aceasta perioada lunga pentru a imbunatatii studiul geo și sa rezolve problema accesului în teren (exproprieri, identificat utilități de relocat, eventual chiar rezolvat cu relocarea) astfel ca să se poată începe treaba imediat.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

andrei.obreja

A postat Selina pe FB anunt de recrutare: "Recrutam personal calificat pentru proiectele de anvergura ce demareaza in 2022!"
"Manager de proiect Autostrada*Inginer Cantitati*Inginer executie*Inginer Calitate"

Cristian_cj

^desi sunt o fire pragmatica și nu sunt deloc  adeptul teoriilor conspirației, dacă e sa speculez, cred ca exista ceva discuții/înțelegeri între MT și Selina. Grindeanu a dat lotul Selina pe lista de deschideri de anul acesta  :)

ddfab

^ pe bune? astia nici nu-s in teren si vreau sa termine in mai putin de un an? cu ceva extraterestrii luati ca si subcontractori, poate, poate... :)
mda, astia sunt politicienii de pe la noi...

marinul

"Manager de proiect Autostrada*Inginer Cantitati*Inginer executie*Inginer Calitate"

Poate pentru Chetani-Campia :)

Kimi

^ Fereasca sfantu :)


In schimb asteptam reziliera promisa lui nea beni.

tom_sawyer

INFORMAŢIE DE PRESĂ privind proiectele de acte normative incluse pe agenda ședinței Guvernului României din 19 ianuarie 2022

13.    PROIECT DE HOTĂRÂRE DE GUVERN privind aprobarea scoaterii definitive din fondul forestier naţional, fără compensare, de către Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere SA, a terenului forestier în suprafaţă de 95,4697 ha, în vederea realizării obiectivului de interes naţional şi utilitate publică ,,Autostrada Braşov - Târgu Mureş - Cluj - Oradea, Secţiunea 3 B Mihăieşti - Suplacul de Barcău"
Proiectul poate fi consultat la adresa: https://sgg.gov.ro/1/wp-content/uploads/2022/01/HG-36.pdf

gov.ro

hvm

^
Sper ca asta e variaanta finala nu draft-ul...
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

horatiu.cosma

A pus cineva o vorbă bună și s au mișcat  :D.

hvm

Sincer sa fiu, daca se inteleg astia (actuala echipa de la guvernare) cu Beni si Selina intra in teren si termina in 1.5 ani tot lotul cu acel cost suplimentar pe care el il cere, sincer sa fiu cred ca am iesi castigati totusi, fiindca o noua licitatie sigur ar fi mai scumpa de atat si sigur ar mai dura vreo 4 ani pana vedem ceva in teren....

Pe de alta parte spaga si sublicitarea raman la loc de cinste si o sa continue sa ne omoare.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

Cristian_cj

Atâta timp cât noi ca stat nu avem consecventa și nu vom avea niciodată, rezilierea și tergiversarea pe încă N ani e doar o risipa de mai multe resurse. Sigur, normal ar fi fost sa le dam cu contractul in cap. Dar dacă am face-o, ce ? Ca nu-i ca și cum din momentul ăla se face o practica din asta. Deci suntem in situația in care dacă se cade de acord cu Selina, in termeni păgubosi dpdv financiar pentru statul roman, suntem câștigați totuși. Ce paradox...

gabim

In cazul de fata da, probabil ca am iesi castigati. Problema e ca se creaza un precedent care o sa-i incurajeze si pe altii sa procedeze la fel si atunci unde ajungem?
Pariu A7: se va circula pe toate loturile UMB pana la Pascani inainte de a se circula pe lotul Pizzaroti - in caz contrar, 100 Euro in contul API.

RazesIesean

#29804
Acum daca se face aceasta "magarie" cu Selina, ceilalti participanti nu pot da statul roman in judecata pentru concurenta neloiala?
O sa platim daune cat nu face acea bucata de autostrada.
Acu e si vina unor colegi de pe forum care nu au rupt pisica cand trebuia si cu certificat negativ adio Selina de la licitatii dubioase.

Deci creem un precedent periculos si toti o sa faca ca si Selina in viitor sau certificat negativ si se va ajunge pe un fagas normal. "To be or not to be"
~~~~~~
Ramasag de 500 lei in contul API ca nu se va scoate la licitatie pe A8 nimic, in 2024, in afara de capatul vestic care va fi semnat in Q3 2024.
~~~~~~