Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 24 Guests are viewing this topic.

Ionut

Luna mai este exclusă. Nicio șansă. Poate POATE iulie dar august este realist. Astaldi termină "la cheie". Acum sa vedem daca avem circul de pe ST1 și LD3... Dar nu cred. Cei de la Astaldi se descurcă.

jaston

Ovicor, multumesc pentru raspuns.
Dupa cum spunea Ionut ca  sansele cele mai mari sunt in luna August ca lotul sa fie gata. Poate el cunoaste mai bine situatia cu lucrarile de acolo.

Eu am facut un simplu calcul.
Daca lotul este la 85% si antreprenorul lucreaza in fiecare luna cate 5 procente (martie, aprilie, mai) ajunge la sfarsit de Mai la 100%.

Din cate am citit pe forum n am gasit probleme deosebite pe acest lot.


ivladbogdan

Spune bine Ionut cu august. Sunt cateva zone pe acest lot unde sunt putin in urma, dar nu la ei este problema.
Problema este fix la Straco, cum am subliniat toti in ultimii 2 ani...
Fingers crossed sa nu cumva sa crape pana in vara. Daca reusesc sa faca nodul Chetani, apoi Dumnezeu cu mila. Doar un constructor serios ne mai salveaza.
In alta ordine de idei, toata bucata de la Iernut la Recea/Ungheni se prezinta in continuare FOARTE bine, rosturile de dilatatie de la Strabag sunt super line, chiar si la un an si ceva de la deschidere.
Ah da, era sa uit, daca tot vorbeam despre Straco...  :D Au ajuns cumva cu terasamentul la nivel la nod la Chetani. Cum mi-am dat seama? Pai, erau unii suiti pe acea supratraversare si se prosteau acolo sus.  :zen:

horatiu.cosma

#22293
Pe masura ce o sa incepeti sa "simtiti" si voi curba avansului pe santiere (ia ceva ani), o sa vedeti ca ultimele 10-15 procente sunt cele mai dificile pe orice santier, detaliile, briz-briz-urile. Umpluturile, structurile copy-paste, asfaltul merg repede si iau ochii, la fel si avansul cu ele, insa cand se ajunge la imbinarile intre tipuri diferite de parapeti, de marcaje, rigole, casiuri, cabluri, vegetal pe taluze rata avansului scade simtitor. Sunt multe maruntisuri care dureaza si avansul nu e nici pe aproape la fel de rapid ca pana la 85%.

jaston

Bune precizari Horatiu.
Cu alte cuvinte cel mai realist termen este August.
Deja a devenit o cutuma sa inauguram  autostrazi in August si Decembrie.

danutzu_1069

Inaugurarile din Decembrie sunt explicabile. Nu prun prisma traficului de sarbatori ci ca bugetul MT trebuie cheltuit pana la sfarait de an. Altfel, in bugetul viitor vor fi "prinși" mai putini bani...

mirceaeliade

Horatiu, vorbesti de principiul lui Pareto, care e mai universal decat construirea unei autostrazi.  80% din munca ia 20% din timp, si ultimii 20% din progres iau 80% din timp.  Daca s-ar lucra pe bune la autostrazile din Ro, atunci regula asta chiar s-ar aplica.  Suspectez ca la sioturile de la Bacau si Bors, unde se pare ca se lucreaza chiar pe bun simt, regula asta chiar va deveni evidenta.  Dar unde ai cioturi unde se progreseaza 15-20% pe an, cred ca progresul e indeajuns de lent ca ultimele % de pe un km sa sa faca in timp ce alti km sunt lucrati cu incetinitorul. 

Dominik

Ionut, ajungi sa pui zilele astea filmarea de pe Biharia-Bors ?  :D
You're in Steelers Country

Cetatean

Straco...de urmărit ce se va întâmpla în următoarele 4-6 luni. Dacă nu se redresează acum, după schimbarea guvernului, atunci sunt ceau.
Sper doar ca puiutul Alpenside sa meargă bine la Brașov.
Legat de avans spre finalul lucrării, depinde cum s-au mișcat în general.
Dacă au sute de locuri cu lucruri mărunte neterminate, merge greu.
Am avut multe loturi de autostrada în care a fost gata uzura, parapetii, marcajul, gardul de protecție, iluminatul în noduri și pe poduri, semnele de ciculatie și s-au dat în circulație deși s - a mai lucrat poate și un an la lucrări pe lângă.
Șanțuri, casiuri, drumuri tehnologice, bazine fito-epuratoare, apărări de maluri, egularizări de albie etc, în general ce nu afecta traficul direct.
Cred ca Astaldi trag tare pentru ca trebuie sa înceapă și la Brăila o "mini autostrada" și ar mai avea și lotul 5 de pe A1,de care nu se mai știe nimic.
De urmărit evoluția lucrărilor în anii ce vor urma.

Vlad94

#22299
Care este stadiul nodului Iernut? Ce faină ar fi o filmare din zonă.

Hercule

Nu s-a miscat nimic in perioada vacantei de sarbatori. De filmat nu prea merge, e ceata si innorat aproape tot timpul.
Deșteaptă-te române!

ciprebbe

Acelasi de prin 15 decembrie. Totul e inghetat doar un paznic zgribulit in cosmelia lui. (am trecut in 24 pe acolo)
Nu au terminat de betonat si nici de montat bordurile laterale pe pasaj iar la terasamente nu s-a mai lucrat nimic.
La temperaturile astea si la umiditatea din aer nu se merita ridicata nici o drona, riscul de givrare e imens.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

athosga

Salut!

Cineva ar putea sa faca o sinteza cu ceva estimari realiste in ceea ce priveste loturile intre Biharia si Nadasel (3 loturi?)?
Cam cand se lanseaza licitatiile, daca sunt lansate atunci cam cand sa asteptam evaluarile etc.
Stiu ca mai scrieti cateodata dar cam rar si sunt greu de gasit postarile.

Mersi mult!

NGC

3 licitatii sunt lansate inca din Martie 2019 si asta e ultimul mesaj referitor la depunerea ofertelor.

Quote from: NGC on October 14, 2019, 08:51:59 PM
Sa punem paie pe foc.

Quote from: NGC on July 30, 2019, 02:54:52 PM
"Proiectare si executie Autostrada Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Subsectiunea 3A2: Nadaselu - Mihaiesti (km 8+700-km 25+500) si Subsectiunea 3B1: Mihaiesti - Zimbor (km 0+000 - km 13+260)

Noul termen pentru depunerea ofertelor este 14.08.2019.


"Proiectare si executie Autostrada Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea Sectiunea 3B: Mihaiesti - Suplacu de Barcau, Subsectiunea 3B2: Zimbor - Poarta Salajului (km 13+260 - km 25+500)"

Noul termen pentru depunerea ofertelor este 12.08.2019.


"Proiectare si executie Autostrada Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Sectiunea 3B: Mihaiesti - Suplacu de Barcau, Subsectiunea 3B5: Nusfalau - Suplacu de Barcau (km 66+500 - km 80+054.044)"

Noul termen pentru depunerea ofertelor este 13.08.2019.

In acest weekend si azi s-au implinit 2 luni de suspendare. De apreciat "munca" geniilor care inca nu au venit cu nici un raspuns la solicitarile de clarificari.

Nu a survenit nici o schimbare si licitatiile sunt inca suspendate si inca asteptam clarificarile, desi asteptam deja de aproape 5 luni.

CristianPop

Buna tutturor!
La Multi Ani!!!
Daca tot a venit vorba de licitatii... lotul Ungheni-Tg-Mures plus drumul de legatura in ce stadiu este?
Ar exista o sansa mica sa vedem ceva actiune pe acest lot?