Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 6 Guests are viewing this topic.

Kravim

S-a desuspendat licitatia pentru tronsonul Nadasel-Mihaiesti-Zimbor http://e-licitatie.ro/pub/procedure/view/100066009/. Noul termen de depunere al ofertelor este 24.06.2020

TibiV

Orban s-a dus la aeroportul Brasov. Dar ministrul a fost intrebat la greu despre A3.
https://www.facebook.com/guv.ro/videos/766575200548114

Ca sa nu pierdeti timpul ca mine, am facut o transcriere. (Am folosit insa abrevierile cunoscute de noi toti...)
Textul care urmeaza este "citat"... Mai putin "italicele", care imi apartin.
Imi cer scuze anticipat pentru greselile de "Typing"...


18.00
Iernut-Chetani 17,8 km vor fi finalizati si dati in trafic in acest an, vreo 25 km...
(despre Targu Mures - Ogra + drum legatura. Nu stie nici lungimile, nici profilul...)
Astazi am primit o veste buna de la antreprenor... Acei 10 km - 6,7 km de autostrada si 3,6 km de drum la 4 benzi vor fi finalizati in acesta an.

19.51 Nadaselu-Biharia
Chiribis-Suplacu de Barcau - pana in septembrie vom semna contractul pentru ca s-a reluat licitatia (doua licitatii anulate)  Suplacu de Barcau-Nusfalau, este un tronson de 14 km, sunt 5 ofertanti, daca nu sunt contestatii in luna iulie putem semna contractul, Nusfalau-Zalau, Zalau-Poarta Salajului sunt tronsoane cu tunelul Meses, mai complicate, dar pana in luna septembrie noi ne-am propus sa semnam contractul pentru proiectare si executie, am anuntat castigatorul pentru cei 12-13 km pentru Zimbor-Poarta Salajului, in saptamana viitoare se implinesc cele 10 zile, mai cred ca exact marti, nu sunt contestatii, putem sa semnam contractul proiectare si executie, 12 luni proiectare si 24 de luni executie. La fel si pentru legatura de la Zimbor pana la Nadaselu, unde se termina Autostrada Transilvania. Asadar daca noi in acest an semnam contrate pentru proiectare si executie pentru toate tronsoanele cuprinse intre Nadaselu si Chiribis (pentru ca celelalte doua tronsoane sunt deja semnate) putem spune ca in 3 ani de zile (12 luni proiectare si in medie 24 de luni executie) in 3 ani de zile avem legatura cu Bors... legatura cu Ungaria. Si bineinteles aici spre Targu Mures, sa finalizam Iernut-Chetani si Chetani-Campia Turzii unde din pacate avem o intarziere.

22.20 CoBra
Comarnic-Brasov... Am spus foarte clar, o decizie a guvernului este sa se realizeze, sa se construiasca. 2. Finantarea pentru SF, revizuirea SF si proiect tehnic prin bani europeni, POIM, estimam 30-36 de luni finalizarea SF revizuit si a PT de executie, astfel incat sa scoatem dupa aceasta perioada la licitatie doar executia. (22.56) Cum va arata? In SF revizuit vom sti ca... Prin SF practic dai comanda pentru cum vrei sa arate. Noi intentionam sa mergem pe revizuirea SF, pe modificarea traselui in statiuni astfel incat acolo sa construim acele viaducte astfel incat sa nu afecteze (constructia autostrazii) tot ce inseamna dezvoltarea comunitatilor, in special a statiunilor turistice (si ma refer aici la Busteni, la Azuga, la Comarnic). Sigur, noi vom incepe (ca sa inchei) cu VO Comarnic. Comarnicul - varianta ocolitoare a Comarnicului - va fi practic parte din autostrada Comarnic-Brasov, si fiind un proiect minor - sub 75 de milioane de euro fonduri europene eligibile - putem sa facem si SF revizuit, si PT si executie foarte repede.

Mi-a placut maxim aia cu "Prin SF practic dai comanda pentru cum vrei sa arate".
Deci SF NU spune cum trebuie sa arate, ci cum vrea clientul sa arate...
Problema la noi este ca "clientul" se schimba la cel putin 4 ani...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

razvan96

Bine ca Mesesul dureaza si el tot 2 ani pentru executie, chiar ma speriasem ca stam aiurea cu o bucata lipsa in A3, m-am linistit acum. :zen: :lol:

Ionut

Pfai ce de minciuni și mancari de rahat pe metru pătrat.

Dominik

Totusi in mod normal si cu putin noroc se pot semna toate loturile de la Nadaselu pana la Chiribis pana a sfarsitul anului, poate sunt eu mai optimist, dar nu e imposibil.
You're in Steelers Country

Ionut

Mda. Cred ca pot sa închid forumul acum. E degeaba.

horatiu.cosma

E bine să fim optimiști, dar și realismul are rolul lui. Ce a zis Orban e campanie electorală pură, nu se va întâmpla absolut nimic de acolo. Maxim să se semneze anul ăsta Zimbor-Poarta Sălajului și Nușfalău-Suplacu, eventual cu mare noroc și Zimbor-Nădășel. Restul sunt imposibile. Iar despre finalizarea lucrărilor și deschiderea circulației, no comment.

Vlad94

Vad ca nu se mai spune nimic de preluarea nodului Chetani de catre CNAIR. Ce lucrari ar fi necesare?

pest1969

Cred ca Orban a urmarit forumul si a constatat ca nu mai e asa activ de cand cu ploaia si s-a gandit sa genereze subiecte de discutie.
Pacat ca nu l-au intrebat baietii si de A10, A7, A8.

Kimi

Daca pui functionarii la treaba anul asta s-ar putea semna tot in afara de meses (licitat separat, pentru ca le va lua cativa ani sa raspuna la clarificari)
Lasand la o parte balivernele electorale, chiar si semnarea (cu constructori seriosi) ar fi un lucru mare.

Se stie ceva de eventuali ofertanti pe Nadaselu - Zimbor?

horatiu.cosma

^
Păi tocmai s-a desuspendat licitația, mai durează până să avem ofertanți.

voicul

Nușfalău-Suplacu eu il vad semnat. Nu vad sa fie contestatii si daca vor fi, nu prea vad sa tina. 6 luni au timp sa le rezolve si sa si semneze.
In rest doar cu mare noroc sa mai semnam ceva.

Sunt sectoare mari cu multi bani la mijloc. Macar de am (mai) avea castigatori desemnati (fara Meses) anul asta ca sa putem incepe de anul asta cu contestatiile.

Daca deblocheaza si nodul Chetani ...  :cheers: (deblocat, nu terminat)

ciprebbe

Ultima "fita " in domeniu... Se apuca Straco de nod!
Declarativ, ca realistic vorbind nu le dau sanse.
Vom fi cu ochii pe situatie, deja pute rau la Chetani indiferent de declaratiile politice.
Eu tot nu cred ca vot face nodul dar sa vedem.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

GDPR

Muta echipa de la pasajul Domnesti.  :lol:

florin74

Aia care au realizat lucrari in 2 luni de 700.000 lei, conform ultimei facturi emise ?  :lol: :lol: