Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Ionut

#255
Quote from: BoGDaN on August 03, 2012, 12:30:28 PM
care e ideea ta? ai citit vreodata codul penal sau legile speciale? am o functie in domeniu justitiei si cred ca stiu mai bine

Ai grija cu atitudinea, te rog. Chiar daca stii mai bine nu trebuie sa fii nepoliticos, ca sa nu zic mai rau.
Plus de asta eu zic ca ar fi cazul sa incetam cu offtopicul. Cred ca uneori uitati pe ce forum scrieti.

:cheers:

Later edit: am inceput sa editez si sa sa sterg posturi offtopic sau de tip politic. Mai editez/sterg vreo 2-3 si apoi trec la ban de 7 zile.
Respectati regulile!


ciprebbe

de viteza nu se zice nimic...la cum arata deformarile de pe masini.....+ una rupta in 2....cred ca erau ca la raliu
Alti Bizoni.....pacat ca mor oameni nevinovati :(
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Skynick

O istorie a sensului giratoriu. Si un mic corolar din partea mea: in sensul giratoriu nu se semnalizeaza decat iesirea, nu si intrarea si parcurgerea. 90% dintre romani nu cunosc regula asta.

http://www.automarket.ro/stiri/feature-sensul-giratoriu-povestea-celui-mai-eficient-sistem-de-46135.html

bogdymol

Quote from: Skynick on August 10, 2012, 05:11:19 PM
O istorie a sensului giratoriu. Si un mic corolar din partea mea: in sensul giratoriu nu se semnalizeaza decat iesirea, nu si intrarea si parcurgerea. 90% dintre romani nu cunosc regula asta.

http://www.automarket.ro/stiri/feature-sensul-giratoriu-povestea-celui-mai-eficient-sistem-de-46135.html

Acum vreo 2 saptamani eram in masina cu o prietena care acum face scoala de soferi. Eu conduceam, iar cand am intrat intr-un sens giratoriu (in care doream sa ies pe a 3-a iesire) ea ma intreaba ca de ce nu semnalizez stanga. Ii spun ca e aiurea sa semnalizezi stanga atata timp cat nu ai unde sa mergi decat la stanga (adica sa te invarti), si ca eu semnalizez doar iesirea (dreapta) atunci cand e cazul. Ea mi-a spus ca instructorul ei a invatat-o sa semnalizeze stanga la intrare si dreapta la iesire.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

QuoteMinisterul Transporturilor şi Infrastructurii investighează ridicarea limitei de viteză în localităţi la 70 km/h pe un număr semnificativ de drumuri europene

În viitorul apropiat se vor analiza proiectele de semnalizare rutieră pentru drumurile europene aflate spre finalul lucrărilor de reabilitare, cu intenţia de a realiza semnalizarea rutieră direct în lumina asigurării limitei de viteză sporite în localităţi.
Aceste tronsoane sunt:
- E81 - Halmeu – Livada – Satu Mare;
- E58 - Livada – Baia Mare – Dej;
- E578 – Sărăţel – Reghin;
- E581 - Bârlad – Albiţa;
- E70 - Craiova – Caracal – Alexandria.

Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii are în vedere implementarea acestei măsuri şi în alte coridoare de drum european, cum ar fi E671 Satu Mare – Timişoara, E60 Oradea – Braşov, E81 Satu Mare – Piteşti, E58 Dej – Suceava, E85 Suceava – Bucureşti, E583 Săbăoani – Iaşi, E68 Nădlac – Braşov, E578 Reghin – Chichiş şi E70 Moraviţa – Craiova.

sursa: MT

iuli

Pe E671 ar trebui macar pe Timisoara - Arad sa bage restrictia de 70 ca sunt doar 3 localitati, casele tipic banatene foarte departe de sosea. Pe Arad - Oradea cam greu acum dupa ce au bagat acele insulite la intrarea in localitate sa puna 70, ar creste mult poluarea pentru ca dupa ce iei insulita cu vreo 40-50 vrei sa accelerezi pana la 70-80 si apoi iarasi sa franezi. Va fi o distractie maxima!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

De cateva saptamani naveta mea zilnica ma duce pe o bucatica noua de autostrada, asa ca am putut sa observ ca multi romani inca nu stiu sa o foloseasca. Ce am observat:
- unii intra cu 50 km/h pe banda de accelerare, continua cu 50 km/h, intra pe banda 1, si abia dupa aia accelereaza la viteza 'de croaziera'
- altii vin pe bretea, dupa care opresc inainte de banda de accelerare pentru a se asigura
- faza cea mai tare a fost azi: am intalnit un tractor pe autostrada :)
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

cezar-mario2012

Probabil era tunat si avea motor de Ferari :lol:

isotech_ro

Quote from: cezar-mario2012 on August 31, 2012, 09:33:44 AM
Probabil era tunat si avea motor de Ferari :lol:

mai degraba Lamborghini, ca ei fac si tractoare  :lol:

sebba

da bogdy, ai dreptate, inca nu prea se stie sa se circule pe autostrada
chiar ar trebui deschis un topic nou cu "reguli" si sfaturi ptr asa ceva, macar aici pe forum
ideal ar fi ca autoritatile indreptatite sa faca o mediatizare a acestor "reguli", cum erau si spoturile alea publicitare cu consumul de sare idioata, ca exemplu
Sailing away! S/Y Haimana

ciprebbe

Persoanele care detin polite RCA vor avea acces la informatiile privind istoricul daunelor proprii

http://www.time4news.ro/social/persoanele-care-detin-polite-rca-vor-avea-acces-la-informatiile-privind-istoricul-daunelor-proprii.html

asa poti verifica daca nu cumva cineva a abuzat de polita ta fara sa fi fost implicat in nici un accident
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

jailor

In sensul giratoriu se semnalizeaza stanga atat cat te invarti in jurul lui si evident si iesirea. Explicatia e simpla si consta in faptul ca in decret scrie ca se semnalizeaza modificarea pozitiei masinii fata de axul drumului. Asa cum axul drumului este cel pe directia de unde vii si merge drept in fata, invartirea in jurul unui punct din centrul drumului inseamna schimbarea pozitiei fata de ax.

ciprebbe

#268
Art.55. - Intersectiile sunt:
a) cu circulatie nedirijata;
b) cu circulatie dirijata. În aceasta categorie sunt incluse si intersectiile în care circulatia se desfasoara în sens giratoriu.

Art.57.
(4) În intersectiile cu sens giratoriu, semnalizate ca atare, vehiculele care circula în interiorul acestora au prioritate fata de cele care urmeaza sa patrunda în intersectie.

De unde semnalizarea stanga in giratoriu?

tu te referi la art.54 alin  (2) Semnalizarea schimbarii directiei de mers trebuie sa fie mentinuta pe întreaga durata a manevrei.
pai in giratoriu daca te invarti nu schimbi directia de mers decat la iesire spre dreapta....
SI explica si mie cum e cu schimbarea pozitiei masinii fata de axul drumului daca de ex ma invart in giratoriu?

"invartirea in jurul unui punct din centrul drumului inseamna schimbarea pozitiei fata de ax."
Centrul giratoriului nu e centrul drumului, care e axul drumului la tine in giratoriu? De ce doamne iarta-ma sa semnalizez stanga tot timpul in giratoriu? ca 100% nu efectuez viraj la stanga .
Tu consideri ca trebuie sa semnalizezi stanga pt ca cei care vor sa intre in sens de pe o banda din dreapta sa stie ca tu inca te mai invarti si sa iti dea prioritate? E obligatia lor sa nu intre in giratoriu pana nu treci tu de ei, tu esti cel care are prioritate nu el.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

jailor

#269
http://www.flickr.com/photos/62295360@N03/7942496540/in/photostream/
Axul drumului e cel cu rosu si directia ta de deplasare cu verde. Iti schimbi directia fata de ax? Iti spun eu ca o schimbi...macar la fel de mult ca atunci cand intri in parcarea de pe marginea drumului pe DN...si pe aia o semnalizezi. In primul rand se semnalizeaza tot timpul cat tii stanga pt ca poti iesi la prima, la a doua sau la a 12 strada daca e cazul, astfel ca cel din urma ta sa stie cam unde iesi. Daca nu semnalizezi stanga pt ca nu poti sa faci decat stanga in giratoriu de ce sa mai semnalizezi dreapta pt ca pe acelasi principiu nu poti iesi decat la dreapta?!
Eu semnalizez ca imi schimb pozitia fata de ax. Pot sa o schimb pe distanta de 2 iesiri din giratoriu sau de 10 iesiri daca sunt de ex la Arcul de Triumf in Paris...cat timp imi tin pozitia masini altfel decat paralela cu axul semnalizez.