Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 5 Guests are viewing this topic.

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

davyl

Superb clipul! Multumim bogdymol... din pacate nu o data am intalnit acelasi stil de circulatie pe centura Craiovei (1,5)...

Ce mi se pare grav, este reintrarea in banda fara semnalizare si depasirea "neamtului" acela prin dreapta. Insa nu cred ca era neamt... :)

bogdymol

Ala era neamt asa cum esti si tu belgian ;)

Legat de drumurile 1,5+1,5: eu am tot zis ca solutia cea mai sigura ar fi benzile alternante 1+2 si 2+1, dar vad ca unii insista ca solutia actuala e cea mai buna. Poate or fi cei din tarile nordice mai prosti decat noi, ca ei folosesc varianta propusa de mine... :dunno:
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

madad

Quote from: bogdymol on June 11, 2012, 01:02:53 PM
Ala era neamt asa cum esti si tu belgian ;)

Legat de drumurile 1,5+1,5: eu am tot zis ca solutia cea mai sigura ar fi benzile alternante 1+2 si 2+1, dar vad ca unii insista ca solutia actuala e cea mai buna. Poate or fi cei din tarile nordice mai prosti decat noi, ca ei folosesc varianta propusa de mine... :dunno:

Din punct de vedere al costului, cred ca ambele tipuri de drumuri sunt la acelasi buget.

Si polonezii si cehii au multe drumuri 1+2 cu 2+1 si mi se par foarte practice si mie. Intre 1,5 si 1+2 cu 2+1 si eu prefer 2+1 evident. Sunt mult mai confortabile pentru condus, mult mai sigure la depasiri si mult mai fluide decat un drum de 1,5.

Ar fi civilizat sa vedem si noi astfel de drumuri prin Romania.

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

 :rant:
Ieri am inchiriat o bicicleta sa ma plimb si eu prin Timisoara de promenada si cam asta e respectul fata de biciclisti in trafic din pacate. In plus am vazut cum o masina l-a aruncat pe un biciclist pe iarba langa Catedrala  >:( Aici totusi a fost vina biciclistului care i-a taiat calea soferului, dar totusi.
Pe boul ala care a taiat banda pe Bogdanestilor l-am vazut live, eram si eu in coloana :madwife:
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

davyl

Genial clip! Multumim iuli...

O experienta dificila ca biciclist in Romania, din pacate...

iuli

Nu eu am filmat, eu eram cu masina in trafic la ultima faza si l-am recunoscut pe bizon. Pura intamplare :P
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut


bogdymol

Marea bubă de la noi e ca filmarile cu camerele personale sunt nule... adica poti sa mori cu dreptatea in mana :ohno:
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Sfantu

Harta Autostrada A1 A2 A3 A4 A6 inclusiv DN si DJ in judetele adiacente Versiunea medie 50MB  Versiunea mare 200MB

bogdymol

Quote from: Sfantu on June 12, 2012, 08:32:33 PM
de cand e voie depasirea pe dreapta ?  O:-)

De cand ti se baga un idiot in fata direct pe banda 2 si merge ca melcu'...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Sfantu

nu,

raspunsu eram nu e voie

ca sa nu mai vorbim de condusul prudent (ma indoiesc ca avea 70kmh)
Harta Autostrada A1 A2 A3 A4 A6 inclusiv DN si DJ in judetele adiacente Versiunea medie 50MB  Versiunea mare 200MB

bogdymol

Ok, atunci o luam altfel: ce faci daca mergi pe un drum cu prioritate si brusc ti se baga unul in fata? Nu incerci sa eviti coliziunea chiar daca asta inseamna sa incalci vreo regula de circulatie?
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Sfantu

desigur, nici nu incape indoiala

dar nu e cazu aici.

analizeaza atent cat ii ia sa se decida sa franeze ... normal ca porma e greu fara abs


....parerea mea
Harta Autostrada A1 A2 A3 A4 A6 inclusiv DN si DJ in judetele adiacente Versiunea medie 50MB  Versiunea mare 200MB