Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 2 Guests are viewing this topic.

punktnet

Am citit pe unele site-uri de stiri ca atat soferita cat si politistul au declarat ca nu au vazut nici un vehicul sa vina din fata.
Oare in cazul asta nu cumva soarele + reflectii dubioase a dus la vreun efect ciudat astfel incat sa "mascheze" acel vehicul ce venea perpendicular pe ei ?
Eu recunosc, la apus si rasarit cu soarele din fata sau din stanga, sunt extrem de atent fix din cauza acestor reflexii.
Just kidding.

stangabriel

Masina de scoala a dat semnal stanga, dar nu a incetinit. Eu nu cred ca Loganul de scoala ar fi putut vira la acea viteza si ar fi lovit-o oricum.

JohannDB

       @gruiarew, la C-E te întrebă de "remorca vieții" și te pune chiar să mai  faci și o decuplare, cu furtune cu legătura electrică cu tot, să dai tractorul o jumate de metru în față, apoi dai înapoi și să recuplezi.... E bine, dacă ai o remorcă pe două punți, cu puntea față directoare, să aibă proțapul cu resort/arc, deoarece rămâne în poziția în care insiști să stea.... E bine că nu te prea pune să dai cu spatele cu o astfel de remorcă, la care chiar îți trebuie "mână", deoarece se duce unde vrea ea când o împingi, până prinzi subtilitățile manevrei..... Altceva e cu vagoanele de tir sau cu remorcile tandem (cu două/trei punți la mijloc).
      Pentru C-E eram în cabină cu o colegă de serie și urcase ea la volan, prima; era să dărâme poarta autogării de unde plecam, cu...remorca; normal că examinatorul i-a spus "pa".....
     

punktnet

De luna aceasta, șoferii agresivi vor putea fi amendați. Codul Rutier va fi modificat printr-o decizie a Guvernului, a declarat ministrul de Interne într-un interviu pentru Digi24. Anul acesta, Ministerul de Interne va monta și 600 de camere radar fixe pe cele mai aglomerate drumuri din țară: DN7, DN1 și Autostrada Soarelui.

Sursa : https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/unde-vor-fi-montate-cele-600-de-radare-fixe-vor-sti-si-cine-nu-are-itp-valabil-1794367?fbclid=IwAR3n_YoeEMshaIEZn1Csna2OrOIQL-_4ztL6zbNcQYbmRK1sxV1fIZMvR5E

In sfarsit intram in normalitate, ca si preferinta personala mergea si recunoasterea lipsei rovigneta, geamuri negre pe fata, dB metru, etc
E bine si asa, abia astept OUG
Just kidding.

JohannDB

                  In sfarsit intram in normalitate,..... Mă cam îndoiesc https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/unde-vor-fi-montate-cele-600-de-radare-fixe-vor-sti-si-cine-nu-are-itp-valabil-1794367?fbclid=IwAR3n_YoeEMshaIEZn1Csna2OrOIQL-_4ztL6zbNcQYbmRK1sxV1fIZMvR5Eoiesc din îndoituri, că mănânc kilometru cu kilometru, că-i pe DN, că-i pe A sau DJ ori DC sau chiar și De,  drum de exploatare (adică chiar pe arătură, pe câmp); normaliatatea ÎNCĂ este destul de departe și e un vis de tinerețe printre anii trecători.... A fost o perioadă în care mai erau oamenii..."șoferi cu capul pe umeri" și de școală veche, până prin 95 după care pe măsură ce fiecare a achiesat la o mașină (mai) performantă, a început să piardă simțul realității drumului și-al propriilor "potențe" deoarece caii putere de sub "fund"/capotă dădeau impresia de cuceritor al universului....

Vreți a spune că de luna asta și sistemul de big/little brother va fi operațional, când "decidenții" n-au fost în stare la mai bine de 1 an jumate să definească, ÎN LEGE, ce înseamnă și cât este "viteza medie" ............??
            Bucurați-vă de-o mai ardeți aiurea, până la momentul x...+1..... După, regrete !!
Dar revenim, că recitesc "știrea".....
            """""De luna aceasta, șoferii agresivi vor putea fi amendați. Codul Rutier va fi modificat printr-o decizie a Guvernului, a declarat ministrul de Interne într-un interviu pentru Digi24. Anul acesta, Ministerul de Interne va monta și 600 de camere radar fixe pe cele mai aglomerate drumuri din țară: DN7, DN1 și Autostrada Soarelui."""""

   DECI: vor putea fi amendați...... Codul Rutier va fi modificat printr-o decizie a Guvernului, ... Anul acesta, Ministerul de Interne va monta și 600 de camere radar fixe pe cele mai aglomerate drumuri din țară: DN7, DN1 și Autostrada Soarelui.
     Și "va mai ce" ?? .. Sau "ce  va mai" ??............ Luna și stelele sunt suuus pe cer......, iar eu înghit kilometru cu kilometru, tăcut, însingurat, cu spaima tembelilor de pe drum pe care trebuie să-i protejez, ca să ajungă triumfători acasă și să se mai laude că ce "placă suedeză" mi-au dat !!!!...... Noapte bună....

bogdymol

Softul camerelor ce verifica rovigneta nu ar putea fi actualizat sa caute si ITP + asigurare RCA? Iar daca nu ai, sa trimita automat amenda acasa, plus obligatia de a preda placutele de inmatriculare si talonul la oricare sectie de politie?
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

shAkur

Quote400 din cele 600 de camere sunt moderne, au posibilitatea să citească numărul de înmatriculare și să transmită automat în dispecerat dacă nu are certificat, dacă are ITP

Daca nu gresec, imaginile de pe camerele de supraveghere / filmari din bord / telefon nu pot fi folosite la sanctionarea soferilor pentru ca acestea trebuie sa fie omologate si in plus, abaterile trebuie constatate de catre un agent (la fata locului / prin autosesizare)

Nu imi e clar ce anume o sa fie reglementat prin OUG. Probabil aceleasi lucruri ca proiectul de lege al deputatului Botez prin care se pot folosi imagini, altele decat cele ale camerelor omologate pentru sanctionarea soferilor?

alin2pas

Cele 600 de camere fiind în proprietatea MAI, vor putea fi omologate similar celor radar pentru captarea de imagini (și înregistrarea vitezei 😁 ). Va trebui reglementat doar modul în care vor fi prelucrate imaginile, cine la va prelucra, analiza, păstra și modul în care vor fi decise și trimise sancțiunile.

adiarc

daca se vrea e f simplu sa fie actualizata si partea legala...eu am insa dubii, tinand cont ca parlamentul e in mare populat de borfasi
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

elphax

Dar sunt camere sau radare? Ca doar cu o camera nu poți "citi" viteza

punktnet

Sunt radare ce conțin camere video inteligente.
Radarul in sine nu are camera video integrată, este doar o antenă
Just kidding.

dorum

Radarul nu este doar o antena in acesasta utilizare: determinarea vitezei unui obiect.
Este un sistem complex, compus din antena de emisie + antena de receptie + procesor care pe baza unui software calculeaza in acest caz viteza de deplasare pe baza efectului Doppler.
In cazul radarelor de masina exista o multitudine de "features" care pot fi implementate prin software, de la Blind Spot Assist/Detection la chestii mult mai complexe. In general software-ul aici e baza, se implementeaza algoritmi sofisticati pt a detecta target-uri si pt a decide daca e necesara interventia sistemului in conducere.

JohannDB

     A dat ceața pe autostradă și iar probleme.... A1 km 582, înainte cu un km, de ieșirea spre DN7G (la km 583) spre Nădlac1 (vechi)...
     "Primul" și-a decopertat mașina în colțul unei remorci și "un pic mai târziu, o "îngrămădeală" în lanț.....
     Este foarte rău când și benzile de turisme din vamă se aglomerează; am pățit-o, când toți cei ce ieșeau din țară s-au "lăbărțat" și pe banda de urgență, după ce camioanele fac dreapta pe breteaua ce duce la cântare, de am pierdut atunci "trei ore" pentru 1,5 km până în "ptf", unde să pot întoarce și să vin pe "intrarea" în țară. Până și cei de la ACI au întârziat ca și polițiștii la fel... Și ce surpriză, când vii ghiulea, cu toată ceața și dai de....coloană !!

https://adevarul.ro/locale/arad/accident-lant-autostrada-a1-apropiere-vama-nadlac-vizibilitatea-trafic-redusa-1_61dab2725163ec42717c9d8b/index.html

Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliţiei Române informează că pe autostrada A1 Deva-Nădlac, kilometrul 582, în apropierea localităţii Nădlac, judeţul Arad, s-a produs un accident rutier în care au fost implicate un autoturism şi un autocamion. La scurt timp, în aceeaşi zonă, s-a produs o tamponare în lanţ în care au fost implicate alte opt autovehicule. Potrivit primelor informaţii, o singură persoană a suferit răni uşoare. Traficul rutier se desfăşoară doar pe banda de urgenţă, benzile 1 şi 2 fiind restricţionate. S-a luat măsura devierii circulaţiei pe DN 7G, către Vama Nădlac 1. Pe autostrada A1 Deva-Nădlac, vizibilitatea în trafic este redusă din cauza ceţii dense sub 100 de metri. ,,Reamintim faptul că pe autostrada A1 Deva-Nădlac, vizibilitatea în trafic este redusă din cauza ceţii dense sub 100 de metri. Recomandăm conducătorilor auto ca, pe timp de ceaţă, să reducă viteza, să mărească distanţa în mers faţă de vehiculele din faţă şi să folosească corespunzător luminile. Trebuie sa atragem atentia si pietonilor, bicicliştilor şi căruţaşilor care trebuie să fie conştienţi de faptul că pe timp de ceaţă sunt mai greu vizibili în trafic", a transmis Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliţiei Române.


   

punktnet

Just kidding.

gruiarew

JohannDB, fără supărare oamenii sunt în mare parte retarzi. Circulatul pe ceață efectiv le întunecă mințile. Am nimerit și eu un "lapte" d-ăsta, eram pe un amărât de DJ destul de virajat și cam spart...Nu te poți aventura unde nu vezi că habar n-ai ce-i în fața ta... are dracu o grămadă ce merg pe poziții sau cu luminiile de zi. Să nu mai zic de bicicliști sau tractoare. Am fost depășit într-o fericire. La intrarea în oraș unde era coloană și ceața dispăruse toți erau cu pomul aprins maxim. Dacă e undeva ceață pe parcurs, nu mai oprim becurile până la destinație (asta dacă le-am aprins).

În altă ordine de idei, marcajele sunt groaznice. Efectiv înoți orbește. Atâta e de scumpă o vopsea care să se și vadă? Deși era trasat și pe margine ( am trecut pe acolo și ziua ) noaptea pe ceață nu se distinge absolut deloc.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis