Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

pasadia

Cred că a mai fost clipul asta pe aici - e mai vechi, filmat in Brașov (intersecția Calea București cu Saturn și cu str. Poienelor.

Eu tot timpul remarc, inclusiv în acest clip, lungimea mare a trecerilor de pietoni pe unde îmi e groaza să trec (nu exista semafor, benzile sunt multe și largi determinând șoferii să circule cu viteză mare).

dr4qul4

daca tie iti este frica sa treci peste 8! benzi, imagineaza-ti cum e pt un batran care are nevoie de 2-3 minute pt traversare...
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

bogdymol

Citeam astazi o stire din Austria, cum ca Politia Rutiera de aici a preluat zilele acestea cheile de la vreo 40 de masini noi, modele variate si diferite gen Golf GTI, Audi S3 etc., toate cu puteri intre 245 CP si 310 CP (deci modele relativ mici, dar puternice). Le-au luat pentru a se putea tine cei de la rutiera dupa vitezomanii de pe autostrazi, dar si de pe drumurile nationale, in afara oraselor.

Partea interesanta alta mi s-a parut: masinile astea se vor plimba dintr-un "judet" in altul o data la ceva timp, pentru a nu le da sansa localnicilor sa se obisnuiasca cu ele, si sa le recunoasca (toate masinile sunt modele aparent normale, de strada, marci diferite, toate nemarcate, habar nu ai ca e masina de politie).

In Arad de exemplu cam toata lumea stie ca e un Logan visiniu cu nr. DUB, si un VW Passat verde ce le foloseste politia rutiera. Sunt de ani de zile aceleasi masini.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

JohannDB

Quote from: dr4qul4 on June 22, 2021, 11:46:55 AM
pun si eu un link de pe facebook (nu stiu daca merge fara cont).
https://fb.watch/6hnbFu_HAN/
Mie mi se pare a fi din Brasov nu din Bacau, dar astea sunt detalii.

ce ziceati de giratorii?

.........................................Imaginile sunt din BRAȘOV, intersecția Calea București cu POENELOR și SATURN..... Și "conducătorul auto" se deplasează pe sensul Bd. Saturn, prin traversarea Căii Bucureștiului (pe contrasens prin girație) spre și pe str. Poenelor, mai departe !!
   "Neanderthal"-ianul, aterizat în Brașov-ul sec. XXI, anul de grație (stelar) 2021, nu are, sau nu poate avea o explicație coerentă sau logică pentru "acțiunea" lui.....
   La ceea ce fac și pe unde bântui pe drumurile scumpei patrii, am văzut multe... multe.... tâmpenii, cretinătăți, idioțenii, absurdități, cocalarisme, gogomănii, etc (cum le veți zice)..... "Cazul" de aici (din imagini) pare un corolar al, al........, nici nu știu cum s-o definesc......!!
       Oricum, de eram acolo, bot în bot cu el, coboram cu telefonul pe filmare, la el și mă luam de el..... Prea prost !!!!!... Prea cocalar !!! Prea drogat...poate !!
POLIȚIA RUTIERĂ BRAȘOV (B.P.R.), are vreun punct de vedere....??

gruiarew

Probabil chestia standard. Camera neomologată, fapta neconstatată de "organul competent".
Totuși cred că ceva e bai mare cu omul. Cât de greu e să-ți dai seama că totuși ceva nu-i bine? Chiar toți să fie pe contrasens?
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

danutzu_1069

Este strigator la cer ca toti trec impasibil si chiar ii fac loc, in loc sa il blocheze si sa il dea jos din masina.....
Si presupunind ca cineva a sunat la 112, in 2 minute cat tine filmarea, nu apare niciun echipaj, din alea care stau la panda la trecerile de pietoni....
Astia sunt aia care intra pe contrasens pe autostrada, si li se pare ceva normal....

JohannDB

#6531
        @ gruiarew..........În ciuda "perplecsității" (sau cum i-oi putea spune) situației, cu totă "camera neomologată", i-aș da în judecatî pe milițieni...... Și mai este un lucru: dacă nu a mai apărut, absolut nimic, legat de idiot, ca filmare, ăsta a avut parte de un noroc de rahat sau porcesc, că nu l-a mai filmat, mai de aproape cineva și a SCĂPAT BASMA CURATĂ, lăudându-se probabil azi (bănuiesc că filmarea e de duminică), că ce tare, ce "jmecher" a fost el și cum i-a făcut pe proști (care s-au și dat deoparte, ca să treacă "covidul"), că a vrut el să treacă UN GIRATORIU PE CONTRASENS.....!!!!!!! Visul și l-a îndeplinit și, deocamdată - până nu-i vine "potera" acasă cu "felicitările de rigoare" el este EROU...... AR FI CULMEA, ca individul să-și FI FILMAT PROPRIA-I FAPTĂ DE VITEJIE..... Demonstrând cât de tâmpit poate fi unul care cedează și respectă regulile de trafic/codul rutier și are educația/bunul simț/responsabilitatea/simțul de autoconservare/decența/respectul/etc...asupra lui...!!
   Concluzia "tristă".... ;  omul corect este "prostul tuturor"...!!
   Și știu ce spun.... Am mai acumulat  o săptămână de exepriențe idioate cu unii care NU AU CE CĂUTA ÎN TRAFIC (CHIAR ȘI CU NUMERE DE ITALIA SAU SPANIA, dar nici cu "nemții de baltă" nu mi-e rușine)....  Se pare că "lockdown"-ul de anul trecut a produs "sechele"....

dumbravaandrei

asta cu imagini "de pe un dispozitiv omologat" este exprimarea incompetentei, indolentei si a gradului de calcifiere din capetele de creta inrolate in politia rutiera, indiferent de nivel.
Si acum sa va zic parerea lui "don' plotonier" a.k.a tata, militian in perioada 78-89 si apoi politist in perioada 90-2007. Bine, el nu a fost in elita politiei romane - politia rutiera, a fost sef de post in toata perioada aia, dar dupa parerea lui:
- imaginile alea sunt sun punct de plecare
- "agentul constatator" are cea mai mare arma a constatarii: ancheta. Ai vazut o imagine din asta aiurea?!? Ai niste nr de inmatriculare in imaginile alea care pot fi usor identificate, cu siguranta unde e o camera de ansamblu mai sunt 3 de detaliu amplasate (de ex ala nu avea de unde sa iasa decat din parcarea profi-ului), apoi mai ai posibiitatea sa vorbesti cu "sectoristul" care ar trebui sa stie zona aia la nivel de fir de praf, la tipul ala de idiotenie, imposibil sa nu mai ai doi-trei pe retele de socializare care sa nu fi filmat cu telefonul.
- apoi mai sunt alte metode de identificare, audiere si "constatare".


Dar toate astea presupun munca, presupun efort, presupun sinapse.


Cand vad cate un "instelat" din asta de la rutiera ca "imaginile nu sunt obtinute cu un mijloc omologat si nu pot prezenta probe in instanta", nu pot decat sa ii citesc ingamfarea si ruperea dorsiera. Dar tot astia se considera mari patrioti si vai doamne ce sacrificii fac ei pentru patrie.
  :puke: :puke: :puke: :puke: :puke:


Cand o fi reformata si politia asta cu adevarat, habar nu am... dar e praf si pulbere.

bgd77

O sa las asta aici: https://www.mytex.ro/stiri/278-112/599961-video-brasov-soferul-care-a-circulat-pe-contrasens-in-sensul-giratoriu-a-fost-identificat-de-politie.html

QuoteConducătorul auto care a fost filmat, marțea trecută, în timp ce șofa pe contrasens, în zona sensului giratoriu de la intersecția străzii Calea București cu Bulevardul Saturn, luând-o forțat printre mașinile care circulau regulamentar, a fost identificat de polițiști.

Deși unii credeau că ar fi vorba despre un șofer englez, agenții au stabilit că este vorba despre un localnic în vârstă de 67 de ani.

,,În urma vizualizării imaginilor, poliţiştii din cadrul Biroului Rutier Braşov s-au sesizat din oficiu, au efectuat verificări şi au identificat conducătorul auto. Acesta este un bărbat în vârstă de 67 de ani, din municipiul Braşov. Poliţiştii l-au sancţionat contravenţional, iar ca măsură complementară i-au suspendat dreptul de a conduce pe o perioadă de 60 de zile", ne-a confirmat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Judeţean de Poliţie Braşov, subcomisar Alina Maria Ivan.

Deci, mai usor cu frustarile...  ;)

kitsune

... apoi mai ai posibiitatea sa vorbesti cu "sectoristul" ...

Mai există sectoriști?
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

dumbravaandrei

da, sunt "camuflati" in politisti de proximitate. Cel putin municipiile au structura de politie de proximitate ca parte a OP. Sunt mega-utili, acolo unde exista.

horyatm

https://www.tion.ro/eveniment/video-accident-mortal-pe-autostrada-timisoara-arad-o-femeie-a-murit-1456890/

QuoteAccident mortal pe autostrada Timișoara-Arad. O femeie a murit

Conform primelor informații, două autoturisme s-au ciocnit pe A1, la kilometrul 512, în apropiere de Orțișoara.

,,A fost alertat Punctul de Lucru Pișchia si Detașamentul 1 de Pompieri Timisoara si trimiterea la locul intervenției a următoarelor forte si mjloace: o autospeciala de stingere, o autospeciala pentru Descarcerare, o autospeciala APIC de primă intervenție, o ambulanță SMURD tip B, o ambulanță SAJ Timiș cu medic", transmite ISU Timiș.

La fața locului a aterizat și elicopterul SMURD. În accident au fost implicate trei persoane, iar o femeie a murit. Celelalte două persoane sunt rănite și primesc îngriji medicale, urmând să fie transportate la spital.

Traficul este blocat pe sensul de mers înspre Arad.

UPDATE. Un tânăr cu BMW a intrat în mașina staționată pe banda de urgență
Persoana decedată are 32 de ani, iar cealaltă victimă, o femeie în vârstă de 46 de ani, a fost transportată la spital. Potrivit primelor informații, un autoturism staționa pe banda de urgență, iar un șofer de 28 de ani cu un BMW X5 i-ar fi lovit din plin.











Powered by API/PUM imgur uploader


Din nou și din nou, de fiecare dată când merg pe autostradă găsesc cel puțin o mașină staționată cu oameni în jurul ei. Ba chiar recent era o mașină staționată pe banda de urgență și la 200m de ea era probabil și șoferul care se îndrepta spre ea dinspre spațiul de servicii... pe carosabil. Da, mergea fix pe marginea autostrăzii pe jos.

Ce se poate face? Cum putem să îi atenționăm pe cei care sunt opriți? Dacă claxonăm nu vor înțelege, doar vor fi iritați. Dacă ne-am opri, ne punem propriile vieți în pericol. De sunat la Poliție nu cred că e o variantă bună, fiindcă va trebui să te oprești într-o parcare și să stai la telefon. Cum se pot sesiza astfel de cazuri în mod rapid. Pericolul la care e supun e disproporționat de mare cu nevoia staționării.

Iar cei care patrulează pe autostrăzi DORM??? În fond și la urma urmei, care e rolul acestora?

În ultimul timp am văzut mult prea multe știri de acest fel și mult prea mulți oameni care staționează pe autostradă și stau pe lângă mașini, astfel încât susțin nevoia de a se face o schimbare. Care sunt propunerile voastre?

vancouver

A cata stire la rand cu accident mortal pe autostrada cu lovirea unei masini sau a altui obiect stationat? Cand o sa inteleaga autoritatile gravitatea acestei situatii si o sa faca o campanie la televizor, de avertizarea? Cand o sa se ia masuri la Nadlac si alte locuri unde stationarea este la ordinea zilei?
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

kitsune

#6538
Cine patrulează pe autostradă? Ăia care merg pe banda de urgență cu 20 km/h? Păi ăia sunt de la firme de pază, îi interesează gardul. Și oricum sunt ei înșiși un pericol cum circulă. Polițiștii nu patrulează (cel puțin eu nu am văzut niciodată vreo mașină de poliție pe autostradă decât staționară cu radarul). Iar inconștienți opriți pe banda de urgență am văzut cu duiumul, chiar am pus și eu poze aici.
1. Nu există în curriculum la școala de șoferi circulația pe autostradă, nimic, nici măcar teoretic, cum și unde oprești, cum intri pe banda de accelerare, cum se folosesc benzile, cum se face asigurarea la schimbarea benzii (nici măcar atât). Nu vorbesc de ore de condus efectiv (nici nu cred că ar fi fezabil, asta mai lipsea, mașina de școală pe autostradă).
2. Nu există o mediatizare a pericolului opririi pe banda de urgență, nici măcar o campanie a poliției la TV, FB, etc. sau a celor din TV, influenceri, vlogeri, nimic.
3. Spațiile de servicii. Păi cât a durat pe A4 până le-au deschis? Pe București - Ploiești sunt deschise?
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

vancouver

Ca sa gasim si ceva pozitiv: Waze-ul, prin faptul ca anunta "masina oprita" duce la o constientizare a pericolului pentru multi tineri si de varsta medie. Pentru cei care au cap sa judece adica.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.