Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Pe vremea aia aveam consateni care ieseau cu masina pe camp (islaz) cu farurile stinse si cum li se parea ceva, aprindeau faza lunga. Daca era iepure accelerau pana il prindeau. Pentru ca iepurele nu trece prin fata farurilor. Alearga pe unde lumina este mai scazuta. Adica doar in fata.
Daca nu aparea vreun sant, era captura sigura.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

voicul

#5972
Uite de ce se moare în România! Material video filmat pe Autostrada A3

https://www.promotor.ro/stiri-auto/microbuz-pe-contrasens-autostrada-a3-2021-18821326

Am modificat  :-[

danutzu_1069

Bai, nu pot sa cred asa ceva!!! Cu microbuz, probabil cu calatori!!
Asta merita sa ramana fara carnet si fara licenta si fara posibilitatea sa le mai obtina vreodata! :rant:

MihaiD

,,Licitații cu o valoare de circa 200 milioane de lei (peste 40 milioane de euro) organizate de Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) sunt anchetate de procurorii DNA. Este vorba de achiziția publică pentru amenajarea trecerilor la nivel a drumurilor cu calea ferată (atribuită în 2018) și de contractul pentru achiziția și transportul semnalizării verticale necesară drumurilor naționale și autostrăzilor (atribuit, pe loturi, în perioada 2019-2020)" Sursa: https://www.national.ro/dezvaluiri/dna-a-inceput-sa-scormoneasca-in-licitatiile-trucate-de-la-cnair-711167.html

qionescu1

Pe actualul cod rutier la ce s-ar incadra si ce contraventie ar fi primit? Amenda si suspendarea permisului pe max 3 luni, cu posiblitate de examen la 30 de zile. Sanctiunile sunt mult prea usoare sau plaja lor de individualizare mult prea restransa...  Daca am fi avut posibilitatea a urmatoarelor sanctiuni: 6 luni de inchisoare, 10 000 amenda sau permisul suspendat pana la 3-5 ani. Cum ar fi meritat sa fie incadrat? in functie si de "cazierul" lui rutier.

Noul ministru are drept de initiativa legislativa si e pacat sa pierdem un asemnea sansa/moment pentru a putea propune noi sanctiuni in codul rutier.

JohannDB

Una de azi, "de cu zori"....
   https://www.politiaromana.ro/ro/info-trafic/judetul-giurgiu-circulatie-ingreunata-pe-dn5-din-cauza-unui-accident-rutier-mortal

   https://www.politiaromana.ro/ro/info-trafic/judetul-giurgiu-circulatie-ingreunata-pe-dn5-din-cauza-unui-accident-rutier-mortal

                       Din ce se pare mașina de lucrări/intervenții inițial "apărea" ca mașină de gunoi, dar e pare că are sigla "drumuri naționale".....

                   ...............Eram pe "Cheia" DN1A când auzeam la RRA, ce de fapt decedații sunt..... doi......
       
       https://www.agerpres.ro/eveniment/2021/02/26/update-accident-la-calugareni-giurgiu-un-barbat-a-decedat-trei-persoane-transportate-la-spital--668500


    Imaginile AGERPRESS sunt elocvente.... Camioneta de 3,5  cu cabină mare și benă este cu sigla CNAIR.... Din imaginea "Agerpress" este cu roțile-n sus, turtită toată.....  """""""Potrivit ISU Giurgiu, un bărbat în vârstă de 55 de ani, pasager în autoutilitară, şi o femeie de 40 de ani, aflată în autoturism, au decedat. Alţi şase bărbaţi au fost preluaţi de ambulanţe SAJ şi SMURD şi transportaţi la spitale din Bucureşti, iar o altă victimă, tot bărbat, a fost preluat de elicopterul SMURD şi transportat la Spitalul Clinic de Urgenţă Floreasca."""""

adiarc

astazi am prins 2 accidente....2 ore in Dealul Daii ( drumul Sibiu-Agnita ) si unul pe DN1 ,la Sarata,SB ,lângă Scoreiu...

ceata densa,carosabil alunecos si depasiri...reteta dezastrului....mai ales ca unii s-au intalnit cu tir-ul
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alin2pas

Din păcate, unii cred că lor nu li se poate întâmpla nimic niciodată... până la proba contrarie, dar atunci e prea târziu, nu mai pot da restart joc.

dr4qul4

#5979
vad ca nu zice nimeni nimic de accidentul din Andronache de pe strada Mentiunii

Accidentul a fost filmat.   (camera este la poarta de la nr 172A)

Si desi presa a inceput sa il atribuie deschiderii A3, accidentul nu are nici o legatura cu aceasta.
Eu cred ca soferita tocmai primise cadou masina si "pasagerul" o invata sa conduca. Oare cum o fi luat permisul? Ca banuiesc ca o arestau daca nu avea.
Oricum ar trebui arestata si tras odata un semnal de alarma. Lectiile de condus se tin doar pe masini cu dubla comanda. Sau in poligon. Nu pe stradute pline de pietoni.
Meritau sa fie batuti bine.

PS. Azi am avut ocazia sa vad pozele cu una din victime (cea de 14 ani), dar m-am abtinut. Nu am vrut sa am cosmaruri. Doar simpla mentionare a "detaliilor" mi-a facut pielea de gaina.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

pasadia

Pai cine vrei sa zica? Eu unul m-am saturat, chiar si pe acest forum, sa deschid anumite subiecte - si in trecut stiu ca mi-am atras antipatia si cand am spus ca se circula mult prea repede prin zone cu pietoni (vezi cand se discuta despre Luna sau Sangeorgiu de Mures) si cand am spus ca giratoriile sunt o prostie, mai ales in orase (si m-a contrazis inclusiv @cristi5, cel care vorbeste aici despre viziunea zero suedeza). Efectiv nu are rost, chit ca tot zilele astea a fost omorata si o copila pe DN7, pe o trecere de pietoni...

Dar mersi ca ai mentionat locatia - din relatarile din presa si eu ramasesem cu impresia ca s-a petrecut pe Gherghitei, in continuarea autostrazii, cu un sofer ce inca avea betia vitezei de pe autostrada.

adiarc

nu-i bai..doamna e libera..altii au plecat intr-o lume mai buna si autoritatile romane isi fac treaba de minune
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dr4qul4

Gherghitei are 2 benzi pe sens, asa ca nu putea fi. Cunosc zona din perioada santierului si am vazut si pe atunci foarte multi care invatau sa conduca pe acolo. Unii nu aveau nici 18 ani.  E o infundatura acolo, fara cine stie ce trafic auto, dar plina de copii si de oameni care stau "la poarta".
Eu ca sofer inteleg ca accidente pot sa apara. Dar daca esti vinovat de moartea unui om, ar trebui sa faci macar 6 luni de puscarie. Sa ai timp sa te gandesti la ce ai facut, dar mai ales sa-i faci pe altii sa se gandeasca de 2 ori inainte de a apasa pedala sau de a se angaja intr-o depasire riscanta.
Sa nu uitam cazul Iorgulescu.  Drogat, a fugit de politie si a omorat un om si ..unde e acum? Da stiu e prima abatere...
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TVlad

#5983
Eu am auzit astazi la radio ca doamna de la volan nu era obisnuita cu masina care avea cutie automata, avea permis dar nu conducea frecvent si nu avea deci experienta. Concluzia vorbitorului (nimeni altul decit Titi Aur...) a fost ca nu e normal ca soferii sa dea examen o data si gata, ci sa faca cursuri periodice de condus preventiv. As adauga eu, cu firma lui, eventual. Absolut gretos sa te folosesti de un astfel de eveniment tragic ca sa iti faci reclama. Sa instigi statul sa adopte niste reglementari si prin forta lor sa obligi cetateanul sa cotizeze la buzunarul tau.

adiarc

^^ subscriu....si as vrea si la noi ( de ex pt asemenea grozavii ),introducerea interdictiei de a mai conduce vreodata...pe viata

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura