Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 2 Guests are viewing this topic.

davyl

#345
Astept de mult asa ceva si in Romania: Prima aplicatie in timp real de trafic!

"TraficOK - Serviciul de date de trafic propus de AROBS 

TraficOK este primul sistem activ din Romania care colecteaza, interpreteaza si livreaza date din trafic in timp real la nivel national. 

Proiectul este dezvoltat printr-un parteneriat intre AROBS Transilvania Software, important furnizor de solutii software din tara si strainatate, Be-Mobile, companie belgiana specializata in furnizarea de continut si servicii de trafic si mobilitate pentru industria auto, mass-media si agentii guvernamentale de profi si Radio Europa FM, post national de radio cu peste 12 ani de experiential in domeniu."

http://www.traficok.ro/trafic-live/

Informatia in timp real va putea fi probabil receptionata si de GPS-urile care au trafic (TMC) incorporat.
:cheers:

P.S. De remarcat faptul ca pe harta (din site-ul www.traficok.ro/trafic-live) ar trebui sa figureze si pozitiile radarelor mobile (exista iconita, dar nu sunt inca marcate pe harta). Pe hartile de trafic din Belgia, exista iconita cu radarul mobil. Este pentru prima oara cand vad asa ceva si in Romania. Intrebare: este legal pt. Romania sa divulgi prezenta unui radar mobil pe o harta de trafic?

ciprebbe

PREŢUL MORŢII. 880.000 de euro pentru fiecare roman UCIS PE SOSELE. Vezi ce SUMĂ COLOSALĂ pierde statul!
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

@davyl  ms de link , e bine de stiut.
Legat de intrbarea ta cu harta radarelor mobile nu stiu cat de legal e sau cata acuratete poate sa aibe harta , la fel cum nu stiu cat de legal este ca noaptea la ora 1 baietii de pe MCV uri, iesiti in afara drumului (pe acostament sau pe dupa boscheti in bezna totala) sa iti dea faza lunga de la cativa metrii sa iti poata filma nr de inmatriculare.
As fi fost tare curios daca, eram slab de inima, trageam dreapta de volan si intram in ei ce se intampla?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

davyl

Ce idioti ciprebbe sa puna faza lunga... Astia n-au auzit de camere cu infrarosu speciale pt. noapte? Ma rog, nu ma mir prea mult, ca in Romania, Politia face multe chestii aiurea si sta numai la ciupit... Adevaratele infractiuni nu sunt pedepsite decat foarte rar... Parerea mea!

MRS

Aparatul phyton2 in versiunea cu care este dotata boschetaria nu are prevazuta IR camera... flash-ul este unica solutie de fotografiere/filmare a placutelor de inmatriculare...
se pot incadra si ei prin acest lucru la incalcarea unui articol din codul rutier ce face referire la folosirea incorecta a luminilor de drum/intalnire...



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Reînnoirea permisului de conducere se va putea face doar în urma unui examen medical, potrivit unei legi apărute ieri în Monitorul Oficial.

Permisul de conducere categoria B este valabil 10 ani dar, dacă până acum reînnoirea înainte de data expirării se făcea doar în urma unui drum la Poliţie, o nouă lege vine să schimbe acest lucru. Reînnoirea se va face doar în urma unui control medical.

"Eliberarea unui nou permis de conducere cu o nouă valabilitate administrativă se realizează la expirarea valabilităţii documentului, după efectuarea examinării medicale prevăzute la la art.22" scrie în art 9 al legii 203, publicată ieri în Monitorul Oficial.
sursa
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dorinparau

Quote from: ciprebbe on November 14, 2012, 12:40:21 PM
Reînnoirea permisului de conducere se va putea face doar în urma unui examen medical, potrivit unei legi apărute ieri în Monitorul Oficial.

Asta ar fi o veste extrem de buna......doar daca nu am stii in ce tara traim....

Ionut

Evident se vor da spagi, asta e clar. Insa legea e buna, chiar necesara.

De multe ori am intalnit in trafic persoane foarte in varsta care mergeau... ma rog. Tot respectul meu pentru varsta lor si pentru ce au facut (sper) pentru tara. De aici si pana la a avea voie sa conduci e cale lunga. Exista copii, nepoti, taxi... daca nu poti merge cu transportul in comun. Si sunt multe alte cazuri (accidente & stuff) cand oameni mai tineri nu mai pot conduce. La urma urmei e si spre binele lor...


dorinparau

@Ionut ...este, dar de asemenea si testele medicale, chiar si cele psihologie , fie ca ne palce fie ca nu, ar trebuii sa fie puse la punct....nu doar sa iti ceara o gramada de bani pentru niste teste facute in graba si la misto.  Astea asa, pe deasupra spagilor care se dau si smecheriilor care se fac... (desigur ca legea e chiar foarte buna, si binevenita, nu m-am gandit nici pe putin ca nu ar fi o lege atata buna, chiar mai presus, una normala...)

BoGDaN

Ce sa discutam despre teste peste teste cand toti tiganii analfabeti si bipezii cocalari au permise bine mersi luate pe spagi si masini inmatriculate in BG, UK etc.  Buna ar fi masura ca toti aspirantii la statutul de "sofer" sa aiba minim 8 clase.

Ionut

Stai un pic, trebuie sa stii sa citesti ca sa ai permis. :) Esti prea rau... nu e cazul.

Una din marile probleme la noi este si scoala de soferi... nu te invata sa mergi pe autostrada, de exemplu. Nici in panta... Este obligatoriu sa te invete sa conduci noaptea insa chiar si asa sunt multi instructori care nu respecta asta... parerea mea e ca ar trebui niste scoli de soferi mai dure, ar preintampina multe accidente si ne-ar scuti pe toti de multi nervi in trafic.

BoGDaN

Maybe just a little bit Ionut. Pentru ca sunt destui de multi care conduc cu permise "luate pe naspa", mai ales in sudul tarii.

aschiutza

Azi, 18 Noiembrie este Ziua mondiala de comemorare a victimelor accidentelor rutiere.

Centrul de consultanta pentru victimele accidentelor rutiere a organizat ieri in Piata Constitutiei in Bucuresti actiunea "Asfalt insangerat".

Pe aceeasi tema am gasit pe net un site in care sunt analizate accidentele rutiere si cauzele lor (ex: neacordarea prioritatii, viteza excesiva,alcoolul si  oboseala la volan, etc), fiecare fiind exemplificat printr-un filmulet.

http://stop-accidentelor.blogspot.ro/


Va doresc drumuri bune si sigure!

Hercule

Quote from: aschiutza on November 18, 2012, 03:41:45 PM
Pe aceeasi tema am gasit pe net un site in care sunt analizate accidentele rutiere si cauzele lor (ex: neacordarea prioritatii, viteza excesiva,alcoolul si  oboseala la volan, etc), fiecare fiind exemplificat printr-un filmulet.

Alte cauze ale accidentelor rutiere: traversarea pietonilor prin locuri nepermise si fara asigurare, accesul carutelor nesemnalizate pe drumurile nationale, etc.

De ce intotdeauna se doreste sa se creeze senzatia ca de vina sunt doar soferii, cind dintre cei participanti la trafic ei sunt cei mai instruiti asupra regulilor de circulatie?
Deșteaptă-te române!