Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 48 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

In aprilie parca expira AC-ul (ca tot ne-a urecheat compania atunci) si tot nu au rezolvat inca licitatia.
Eu zic sanse 0 sa bage o lopata pana cand expira AC si apoi va urma alta distractie.........
Ungheni -TgMures era pe fidic rosu.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

marinul

#22306
La multi ani tuturor! La Biharia au aparut semne noi :)

















Powered by API/PUM imgur uploader

ovicor

Nu disting foarte bine, cat e gabaritul pe verticala pe DN pe sub autostrada?!

marinul


JohannDB

...gabaritul pe verticala pe DN pe sub autostrada?!   4,9 m  Deși e trecut 4,9 real "poate avea" 5,00 sau 5,10m, dar dacă gânditorul proiectului a fost mahmur, ar putea fi nu mult mai mare de 4,9....  Să înțeleg că în țara asta nu se va mai face nici măcar tranzit de produse industriale, într-un viitor nu prea îndepărtat. Proiectantul nu s-a gândit că pe DN înălțimea asta nu este suficientă ?? La UN POD NOU, nu din vremuri imemoriale !?!? Un "civilizat" 5,50m (pe indicator; real în situația asta ar putea fi 5,700...) ar fi fost "de bon ton" !!
     DN1 de la Borș-Oradea la Cluj este limitat prin mizeria de borduri și îngustări aberante la 3,50m lățime și te trimite la plimbare de la Oradea la Satu Mare - Zalău - Cluj.  Dacă se fac "optimizări" și aici, pe unde se va mai plimba lumea transportatorilor ?? Și cu ce costuri suplimentare ??

ciprebbe

Pe A3...candva ...Oradea - Cluj...  20XX
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

#22311
A3 Cluj-Oradea, cu tot cu Meses, 15-17 ani.
La majoratul fiica-mii ii fac cadou un drum pe autostrada de la Sibiu la Oradea. :girlpower:
(Ca PiSi tot nu va fi gata sa vin din B.)

ciprebbe

E unul din motivele pentru care am pus XX si nu 2X acolo :).
Multi injura predictiile astea (cum fac si la Centura Cluj cand le zic +7 ani) dar din pacate asta e realitatea din teren.

Cum poate Orban sa spuna ca lotul Straco poate fi gata in 2020?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Pentru ca Orban e un habarnist incompetent (lumea are o memorie extrem de proasta si de scurta, uitand ce ministru prost a fost la Transporturi) si un politician pe val care se crede mare smecher. O sa urmeze si alte promisiuni fanteziste pe A3 si nu numai.

pasadia

Neh, termina PiSi inainte de Meses, chit ca vor bloca Zalaul complet ani buni de zile. De fapt cred ca de asta si insista cu centura aia serpuita a Zalaului, tocmai pentru ca nu va exista tunelul Meses nici peste 20 de ani.

Ionut

Deci sunt unii mai optimisti ca mine. :lol: De cand am devenit optimistul de serviciu? :lol: Daca nu suntem capabili sa facem tunelul Meses in 18 ani, suntem complet idioti si fara speranta. Trag nadejde ca merg cu fiica-mea la Oradea pe A3 la majoratul ei. Macar atat lasa-mi sa sper. Ca orice alta speranta in materie de drumuri e moarta.

carutasul

eu zic să ne luăm târnăcoapele şi să mergem, în 18 ani terminăm :)

Ionut

^ Asa simt si eu uneori! Dar mai intai as trece cu tarnacoapele pe la Dinicu Golescu 38.

:offtopic:

Xenos

@Ionuţ: să-ţi trăiască  :) acum înţeleg de ce postezi niţel mai rar, ţin minte cum era pe la 1 an :) La majoratul fiică-mii, în 14 ani şi jumătate, sper totuşi în PiSi integral...exagerez?! şi la o soluţie pentru VP...

Ionut

Problema pe VP este ca nu exista o decizie sanatoasa, corecta, care sa puna pe baze solide executia. Luarea deciziei corecte, pro-proiect, poate sa dureze inca un an de zile, minim.