Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 36 Guests are viewing this topic.

sebba

"lasa ba" ca are tara bani, doar luam de la mUE, e de viitor, mai facem, ca avem experienta
ce sa mai intrebi pe unu sau pe altu... ia-i pe toti si pune-i sa plateasca despagubiri ptr reala subminare a economiei nationale
Sailing away! S/Y Haimana

EugenRo

Quote from: Morosanu on May 31, 2013, 11:16:51 AM
Iata care este marea victorie a lui Sova si-a lui Poata!!!! :drunk: :bash:
http://www.romanialibera.ro/bani-afaceri/economie/237-milioane-de-euro-costul-real-al-rezilierii-contractului-cu-bechtel-303429.html
Pai, ce putea scrie si RL?!  :lol: In dorinta de a obtine o minima critica cu ocazia rezilierii, autorul articolului, care, evident, n-are nicio treaba cu domeniul juridic ci mai degraba cu cel al ciorbei de burta, amesteca in dulcele stil romanesc platile facute cu ani in urma [Ce s-a platit], starea actuala a lucrarilor [care este] cu termenii de reziliere actuali, adica suma care MAI trebuie platita si ii rezulta o concluzie literara tip ghiveci, cu valoare cel mult emotionala.  Tipic...

Ionut

Iar o luati pe aratura cu politica si comentariile aiuristice. :)

sebba

Ionut, poti spune si asa dar adevarul este ca spre aratura aia suntem directionati, fara voia noastra
serios acum, tie iti place ce se intampla si cum se deruleaza asa zisele investitii si proiecte de dezvoltare?

poate-s io prea "turat", recunosc ca-s un tip mai coleric decat media, dar nu iese fum fara foc... :(
Sailing away! S/Y Haimana

Morosanu

Ionut orice ai spune Romania asa e facuta ca fara politica nu functioneaza nimic. Si iarasi unde politica sau politicul pune mana distruge tot. Asta este cruda realitate. :((
Politica distruge tot ce atinge.

Ionut

Quote from: sebba on May 31, 2013, 11:55:58 AM
serios acum, tie iti place ce se intampla si cum se deruleaza asa zisele investitii si proiecte de dezvoltare?

Am zis eu ca-mi place? :) Ideea e ca nu locul (pe acest forum) pentru discutii politice. Am tot zis asta, stiti prea bine regulile. Ceea ce putem face este sa comentam faptele si cu asta basta. Nu e nevoie sa ne mai facem inima rea singuri, chiar n-are rost, nu rezolvam nimic. Stiti voi cum le rezolvam: filmari din avion, presiune pe politic prin articolele documentate prin presa, stiri pe surse etc etc.

Now back to A3. :cheers:

CornelB

^^^
Pai se lucreaza din greu la pasajul peste centura, se toarna ciment cu girafa, se agita muncitorii pe pasaj. :D
O sa am ceva vesti si dinspre Popasului mai tarziu.

teocharis

#1597
se va deschide A3 in Popasului anul asta?

nu-i invidiez pe cei care locuiesc in zona Popasului-Racovita dupa descarcarea autostrazii...

Tavi

#1598
Quote from: teocharis on May 31, 2013, 01:49:00 PM
nu-i invidiez pe cei care locuiesc in zona Popasului-Racovita dupa descarcarea autostrazii...

Undeva in viitor acolo va fi sectorul 7 sau 8 sau orice alta forma de numerotare. Cert este ca va fi Bucuresti acolo. Deci oricum nu au cum sa scape de "binefacerile" metropolei cu haos si claxoane, cu mitici, cu olteni si cu ardeleni si moldoveni miticizati, "cu vampe, regi si cadavre, cu stele de iarmaroc" :)

teocharis

nu as exclude in urmatorii 20-30 de ani o tranzitie masiva catre biciclete

CornelB

Am trecut mai devreme pe la pasajul de la centura, unde se lucra.
Se lucra pe pasaj iar in zare se vedeau utilaje spre Popasului.
Dar, ce am vazut si mai interesant, e ca la intrarea in santier, in spatiul din fata liniei de cale ferata, angajatii de la Pizzaroti asamblau o masina nou-nouta de asternut asfaltul.
Acest fapt mi-a facut mintea sa zboare la lucruri necurate, cum ar fi sa toarne asfalt pe pasaj si spre Popasului. :lol:
Chestiunea este sub investigatie. :lol:

Ionut

Asfalt? Hm... mai au pana la asfalt, poate doar pe viaduct...

CornelB

O sa ma duc sa investighez, fiindca ma intereseaza ce vor sa faca ei acolo cu acea masina.
Problema inca nerezolvata e la rambleu, deoarece inca nu a fost mutata linia de tensiune din fata lui.
Sau sunt in curs de rezolvare si cu chestiunea asta?

tonică

pai cum urca masina pe pasaj pentru a asfalta acolo?... :D Daca ar fi fost cazul pentru pasaj banui c-ar fi venit cu ea dinspre ploiesti, nu? In plus, nefiind cunoscator dar vazand fel de fel de imagini, parca cu aceeasi masina se poate asterne si balast stabilizat, nu?...

CornelB

^^^^
Aaaa, pai daca se poate asterne balast stabilizat cu masina respectiva, s-ar explica de ce era asamblata langa linia de cale ferata.
O pot trece dincolo peste linie, merg in paralele cu pasajul pana la rambleu si apoi incep sa asterna balastul.
Apoi, dupa ce rezolva si cu linia de tensiune, o urca pe rambleu si asfalteaza pasajul.
In fine, astea-s pentru moment fabulatii, trebuie mers in teren pentru informatii corecte.