Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 47 Guests are viewing this topic.

Ciprianul

Ecact @ciprebbe. Se castiga timp pentru transportatori si de ce nu castiga statul si bani plus oportunități de afaceri noi in zonele de tranzit ale Autostrazii. Sunt multe de vorbit si de spus. Important e sa se faca ceva. Apropo @ciprebbe felicitări pt material si BRAVO UMB

Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

north

@ciprebbe: păi exact asta am zis și eu :)
Mai mult, încă un avantaj pentru ruta via A3 va fi unul psihologic: parcă nu prea îți vine să te "dai jos de pe autostradă" când știi că ținând-o drept înainte mai ai încă 25 km de autostradă (dacă mergi), respectiv 60 km (dacă vii).
Probabil că la fel se întâmplă la ora actuală la Arad. Pentru a testa această ipoteză, ar putea fi făcut un studiu dacă traficul vest - est este mutat într-o mai mare proporție pe autostradă decât cel est - vest, de vreme ce pentru cel din urmă nu există acest avantaj psihologic (decizia este drepta pe DN 7 vs. stânga pe DN 68A).
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

cristi767

Quote from: marinul on June 16, 2016, 12:12:16 PM
Cipri, Dracul are dreptate, fara o autostrada continua pana la gilau, lotul de pe Suplacu-Bors va fi folosit mai mult de localnici si cei din Salaj. Desigur orice lot conteaza mai ales acesta care e inceput in 2004 si ar trebui finalizat odata pentru totdeauna

Dar pe de altă parte, bucăți de autostradă pot pune presiune mai mare pe CNADNR să realizeze și tronsoanele lipsă. Altfel vor tot aștepta cu licitația, pentru că... "nici celelalte nu sunt gata". Am văzut deja de atâta ori că oricum în instituția aia nu există un calcul sau o viziune să se termine o autostradă cap coadă, ci totul se face pe bucăți. În plus, în curând vom fi în situația de a sta cu al doilea ciot de autostradă închis (de tot) pentru că nu au făcut și legătura.

Pe logica asta ar trebui să nu termine nici UMB până nu se termină podul peste Someș.

Atila60

Nu cred ca trebuia sa scriu aici.O stire din ziarele de Debrecen,saptamana asta se va da in primire construcorilor de pe M35 zonele cu constructia autostrazii is din luna Iulie 11 se apuca de treaba.Pana la finele anului 2018 vor sa ajunga la granita RO.Prima etapa piana la Beretyoujfalu inceputul lui2018 si a doua etapa sfarsitul lui2018 pana la granita.

Ciprianul

@Atilla60 e oricum o stire care ar trebui sa o ia in considerare si CNADNR-ul daca au interes. E oricum o veste buna. Poate asa se va misca ceva si la noi.

Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

carutasul

#9995
Cred ca mai vorbesc si ei intre ei :)

Ciprianul

Crezi? La cat e CNADNR de lipsit de transparenta ma indoiesc

Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

marinul

#9997
^^
cine va folosi traseul actual DN 1, il va folosi cum il foloseste si azi, adica iese din tara prin actualul punct de frontiera, nu va merge pana la Biharia ca sa iasa pe autostrada din tara. In plus intre Simleu Silvaniei si autostrada am avea parca 3 treceri peste CF cu bariera (4 trenuri /zi cei adevarat)

Sper sa fie cum credeti voi. si eu imi doresc un drum mai liber intre Cluj si Oradea

Ciprianul

@marinul ce mai sti de Chiribis? Ai vazut ceva miscare?

Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

aditd

Sunt mai multe variante:
Eu m-as uita la DN1, dreapta pe DN1P inainte de Oradea (daca e practicabil) si intrat pe autostrada pe la Sarsig (sau unde va fi nod pe acolo), in ideea in care eviti Oradea.

Se creeaza aceeasi dilema ca pe Deva-Arad: pe DN7 sau pe A1?

Revenind in prezent: exista toate autorizatiile pentru  Suplacu-Bors? Cand ar putea sa intre in teren? (raspunsul teoretic macar)

Eurocopter

Cica au inceput activitatea cu cateva utilaje.

TibiV

Quote from: Atila60 on June 16, 2016, 02:05:46 PM
Pana la finele anului 2018 vor sa ajunga la granita RO.

Cadou pentru Romania cu ocazia centenarului Marii Uniri !... :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ciprianul

@Eurocopter sti exact sau ai auzit ceva? Oricum @marinul e din zona si poate ne confirma cele spuse de tine. Eu ajung in tara doar in August si atunci o sa iau la pas toata zona cu drona sa vedem poate surprind ceva la lucru.

Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

yetiman

#10003
http://www.drdpcluj.ro/anuntmediu160616.pdf

DRDP Cluj a depus solicitarea de emitere a acordului de mediu pentru proiectul "Autostrada Brasov - Oradea, sector Ogra - Bors".

QuoteCompania   Nationala  de  Autostri'tzi $i Drumuri  Na\ionale din   Rorndnia  SA  anunli publicul   interesat   asupra   depuncrii   solicitarii   de  emitcrc   a  acordului   de  medit pcntru  proicctul  ,,Autostnlda Bra ov -· Ot·at.lea, sector  Ogra  - Horf' propus  a I amplasat In jude ele Cluj, Mure.  Siilaj i Bihor
Intorma iile  privind proicctul  propus pot  li consultate Ia scdiul  autorilii!ilo competente pentru  proteqia medi ul ui:

Agen ia  Na ionala  pentru  Protcqia Mediului,  str.  Splaiul  lndependenfei  nt
294, sector  6, Bucurc ti:
APM Cluj, str. Calea  Doroban\ilor. nr. 09. Cluj ·- Napoca,  jud. Cluj; APM  Murc!? , str. PODENI  nr.  l 0, Tirgu-Murcs, jud.  Mure;;;
APM Salaj, str. Parcului  nr. 2 /.al{lu, judc\ul  Salaj;
APM Bihor, str:  B-dul Dacia nr.25/;\, Oradc.a, jud . Bihor

.1n  Z'JIeIe de I.,unt - . 01,   m• tre ore Ic (.)t8·'0  - J£o00

1·y·men.mtre ore Ie 0'o-'·'u - 1330

1·1;

sediul Companiei  Nationalc  de  Autostrazi  i Drumuri  Na\ionale  din   Rormlni: SA,  B-dul  Dinicu Golescu, nr. 1X. sector  I  , Bucurqti.


Mcmoriul   de   prczcntarc   cstc   afi:;;at pc  pagina   web  a  ANPM   ( www.anpm.r u accesand  domeniul Reglementari/ Acord  de mcdiu/Documenta ii  proccdura ElM EA.

Obscrvatiilc  publicului  sc   primcsc  zilnic  la  sediul  autoritalii  competent' pcntru  protcqia  mediului: Agcntia   Na ional11 pcntru  Proteqia  Mcdiului,   Splaiu Independen(ei   nr.294,  sector  6,  Bucurc  ti  i Ia scdiilc  APM  Cluj, APM  JV·furc APM    Salaj,    APM    Bihor    precum    ;;i   la   urmatoarea    adresa    de    e-mail


Semnele ciudate se datoreaza conversiei catre Word si OCR-ului...  :lol:
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe