Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 35 Guests are viewing this topic.

raulbogdan23

Parca e desprins dintr-o piesa de teatru  :lol:

Din pacate e foarte trist, primarul, jurista si cel din CNAIR s-au comportat ca: am venit, am vazut, am scos 2 vorbe, n-am rezolvat nimic si am plecat. Toti ar trebui sa plece de tot din aceste functii  >:(

Ionut

Nu e teatru, e film cu proști...


Ionut

Inflație de drone, dar avem ce vedea.



Nu văd ce-i mai poate opri pentru inaugurarea în decembrie. Se zvonește de 1 decembrie dar cam greu în opinia mea. Însă reușesc să deschidă în decembrie, chiar dacă va fi și vreme urâtă.

carutasul

de câte ori  trec pe lângă lotul Aktor mă uit la ultima filmare de aici ca să-mi treacă :)

Ionut

E un fel de pansament, într-adevăr. La noi normalitatea e anormală.

JohannDB

""""" Inflație de drone.......""""" Nu-mi dau seama cu exactitate, după imagini, dar dacă e vorba de Chețani - Cp. Turzii, "inflație" cu autorizare ??? N-au protestat "militarii", că-i prea mare densitatea de "zburătoare" ?? ....

Cristian 74

Au fost foarte deschiși când li s-a cerut autorizarea. Când... Doar că trebuie să te coordonezi un pic cu ei, dacă au operațiuni, care durează plus-minus 2 ore, mai stai și aștepți. Au niște domnișoare la turnul de control foarte amabile. Și domnii ofițeri de asemenea. Experiență pozitivă cu ei. @raulbogdan23 Raul poate confirma.

JohannDB

Sincer, mă bucur să aud asta și să vedem o "crasă lipsă de obtuozitate" și o dechidere maximă.... Este demn de marcat, pozitiv, acest lucru...!!! Ufffff, în sfârșit "normalitate"..!!

Ionut

Aici mai au o palmă de terasamente+sistemul rutier de pus. Chiar nu văd ce i-ar mai putea opri. Se vor găsi 10-20 de zile fără ploi să termine asfaltul și palma de la Câmpia Turzii/pod Arieș. Nu cred că vor putea la 1 Decembrie dar aproape sigur vor deschide în decembrie.

Filmarea este live pentru patreoni 24h, mâine dimineață pentru toată lumea.

La Câmpia Turzii:

raulbogdan23

#33715
^^
Confirm tot ce a zis @Cristian 74, chiar foarte pozitiva interactiunea cu ei.

pentium10

#33716
Supratraversarea de la Luna, se lucreaza la parapeti

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

piXel

#33717

Ionut

Filmare completă A3 Câmpia Turzii-Chețani și retur. Strabag-Geiger 1 noiembrie 2023.


Ionut

API pe Facebook

Strabag și Geiger, demonstrație de forță pe Autostrada Transilvania. Miercuri am filmat tur-retur cei 15,7 kilometri dintre Câmpia Turzii și Chețani: ... Hartă interactivă: https://bit.ly/3tghnRx.

După ce în martie 2021 ministrul Cătălin Drulă a "rupt pisica" reziliind contractul cu defuncta Straco și apoi a re-licitat rapid lucrările rămase, noii antreprenori, Strabag și Geiger, au rupt toate normele și au șanse maxime să stabilească un record național: inaugurarea unui sector de autostradă cu 9 luni înainte de termen.

Contractul a fost semnat în 26.10.2022, are ordin de începere emis în 21.11.2022 și prevede 3 luni de proiectare și 18 de execuție, deci finalizare în august 2024. S-a intrat în teren la sfârșit de noiembrie 2022 pe un șantier aflat la aproximativ 38% stadiu fizic în momentul rezilierii.

Cei doi constructori, jucând pe teren propriu, s-au decis să facă o demonstrație de forță și să deschidă circulația în decembrie 2023. Au profitat și de vremea tomnatică neobișnuit de secetoasă și acum doar ceva catastrofal îi mai poate opri.

Umblă vorba prin târg că se încearcă inaugurarea chiar de Ziua Națională însă noi i-am îndemna pe politicieni să nu forțeze nota, iar pe antreprenori să nu cadă (ca alții, vezi A7 Centura Bacău) în capcana grabei care strică treaba doar ca să dea bine la televizor.

Felicitări managerilor, inginerilor și muncitorilor "simpli" ai Strabag, Geiger și ai subcontractorilor lor! Le dorim spor la bună treabă pe ultima sută de metri.

În scurt timp municipiile Târgu Mureș și Cluj-Napoca vor fi legate cu 113 kilometri pe Autostrada A3 între Ungheni și Nădășelu.