Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 11 Guests are viewing this topic.



rocklee


voicul

La Oarda probabil s-au speriat singuri de avansul pe care l-au luat in ... 6 ani si au zis ca sa "mai taie draqu din ele!"  :lol:

+1 rocklee.

ciprebbe

Au executat prost si au picat testele.
E normal sa scoata afara si sa refaca cum trebuie.
Poate se invata minte subcontractorul si nu mai face munca de carpaci.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

rocklee

Tipul  din imaginile de mai sus ...este cel care lucrează pe cilindru de compactare a asaltului....ce face el este dea dreptul incredibil...sa dat jos de pe utilaje si merge sa încerce cu piciorul daca estè destul de compactare asfaltul
..era supărat pe  colegii  lui Pentru ca stăteau la umbra si el muncea.... :o  8)

carei60

rocklee +1pentru fotoreportaj.Da la Oarda ce păzesc șefii de șantier,ce se construiește ziua noaptea se darama.

Daniel_I

Un lucru pozitiv, s-au reapucat de montat parapetii laterali in luna Iunie, nu au mai montat nimic din toamna 2019. Lucrau la OArda si podul Mures la montarea lor.
On The Road

Gendan

Ok vad ca nu o zice nimeni asa ca imi asum eu minusurile: mesterul Manole traieste, s-a facut diriginte de santier, supervizeaza pe ambele loturi pe A10: cand terasamentele la greci, cand gabioanele la italieni.
A fost si pe lotul 3, acolo a ramas fantana cu apa sarata (vezi discutiile cu apa din spatiile de servicii).

paulmare

^ Asta cu fantana, io' imi aduc aminte de acum jumatate de secol, "O fantana lina cu apa putina", e din Manastirea Argesului, adica A1 lotul lui Astaldi la curtea de arges, o sa ne dea Ionut -1 la amandoi ca suntem off topic aici pe threadul de A10 :)
oricum, horror ce fac aici amandoi pe bucatelele astea de autostrada

ciprebbe

Fantana cu apa sarata era pe lot 4 la Porr, pe lot 3 (TS) nu era sare,Muresul fiind aproape.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

paulmare

^ da stim de ocna mures, unde in 1978 s-au surpat toate celea, si apoi a fost haos
dar gendan are dreptate, bataie de joc pe a10 cele doua loturi care au mai ramas de facut, mesterul manolo pe lotul 1 si mesterul manolis pe lotul2 :)


vasile.silion

Nu mă pot abține să nu remarc încă odată cât de simplu, elegant și eficient era acolo, la Oarda, un viaduct... Acum erau deja la hidroizolații...
Faptul că au înlăturat doar gabioanele e suficient? Țin minte că mi s-a explicat aici pe forum despre lucrarea de la Dealul cu lilieci că gabioanele nu au rol (sau, în fine, au un rol minim) de susținere a terasamentului, ci au un rol mai degrabă decorativ. Ceea ce susține terasamentul sunt straturile alternative de pământ binebine bătătorit și plasele acelea de plastic care se întind peste.
Acum, toată succesiunea aceea de straturi a fost ruptă, cum cum se vede în filmare, dar desfacerea lucrării nu s-a făcut integral, ci doar marginile de gabioane și puțin din terasament. Pare că nu va exista o continuitate de straturi între margini și partea interioară a terasamentului.
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

danutzu_1069

^ Doar ca speculatie, probabil nu a fost buna inclinatia panoului exterior, astfel ca nu "iese" inclinatia corecta a taluzului...