[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 8 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Iar, odata ce te obisnuiesti, procesul de curatare nu pute prea tare si nici de la Glina nu sunt infiltratii.  O:-)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

carutasul

Azi am venit acasă pe la Domnești și pe centură. Cu ocazia asta am avut o viziune a viitorului: erau doi polițiști care dirijau traficul și făceau pe semaforul, așa că pe centură se circula mult mai bine decât în mod normal, când e cu "cedează trecerea" ( chiar mă întreb de ce nu fac măcar asta în fiecare zi, dacă semafoare nu pun). Și, așa cum se temea un coleg, se circula așa de bine încât se gâtuise giratoriul de la Bragadiru. (în mod normal, mai ales de când au avansat lucrările și s-au asfaltat "pragurile" peste calea ferată, dinspre București coada nu e foarte mare și uneori mai trec pe acolo ca să mai văd ce se mai lucrează. De data asta am stat destul însă...)
Deci îmi e clar că giratoriul ăla trebuie reconfigurat; mai întâi că nu sunt sigur că e necesar: când nu era în funcție am făcut dinspre Măgurele stânga de fiecare dată fără coadă; nu văd de ce nu s-ar putea și acum. Dar chiar dacă e necesar, ar trebui alungit ca să permită camioanelor să vireze fără să frâneze. În plus unele direcții nu ar trebui să intre deloc în rond: nici cei care vin pe centură spre A1 nici cei care întorc sub pod... Locul ăla chiar nu ar trebui să pună nici o problemă, e doar chestie de proiectare proastă...

adix

#4682
Salutare baieti!
Imagini noi si de detaliu de la Pasajul Domnesti!!
Sanatate!!

carutasul

îmi cer scuze că întreb, la ce oră e filmat? Pe la 16 când am venit eu era un finisor pe rampa de coborâre spre București, așternea asfalt pe una din benzi. Eu nu am mai scos din dashcam, de la sol nu mai e interesant în faza asta :)

adix


mirceaeliade

#4685
Sinteza cu updaturi recente [in aqua]:

panzer

Adauga te rog si studiu lui Grafic Trends. Detalii aici.

hefaistos

^^ In dreptul pasajelor Oltenita si Berceni scrie reabilitare. Cred ca totusi nu e cazul pentru moment.  :D
Pentru DN2-A2, unde scrie de asemenea rebilitare nu ma pronuunt cum e corect. 
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

NGC

Quote from: panzer on August 29, 2022, 02:36:06 AMAm zis sa scriu un compendium despre proiectele pending pe DNCB.

[...]

Despre multe dintre ele nu stim mai nimic nou. @NGC vrabiute, batlani, berze, ceva? Suntem total in ceata. Multumim frumos pentru orice.

Sa stim si noi pe unde isi mai murdareste Scrioșteanu pantofii in 2023.  :lol:

Abia acum am vazut mesajul pentru ca nu prea urmaresc topicele referitoare la partea asta a tarii.
Asa ca habar n-am de stadiu, dar o sa vad ce pot afla. Revin daca am informatii noi.

rocklee

Are cel de la DASH CAMERA  pe canalul  de YouTube  o filmare pe viitorul lot dintre Pasajul Domnești și  A1+ ...foarte interesantă filmarea...daca poate so puna cineva .... :o

adix

#4690
Sa traiasca!
Am imagini noi de la Pasajul Oltenitei!
Vizionare placuta!

TibiV

Quote from: rocklee on September 14, 2022, 02:28:22 PMAre cel de la DASH CAMERA  pe canalul  de YouTube  o filmare pe viitorul lot dintre Pasajul Domnești și  A1+ ...foarte interesantă filmarea...daca poate so puna cineva .... :o

Asta?...

Quote from: TibiV on September 12, 2022, 12:51:56 PMO noua filmare de la DASH CAMERA RO: Pasajul Popești-Leordeni - DNCB - Râul Dâmbovița - Retur 10.09.2022

O portiune din DNCB care inca nu are un proiect de largire. Traficul este mai "firav", caci filmarea este de sambata.
Se vede ce haos este la intersectia cu Splaiul...  :(
Iar la 07.50 se vede fostul viitor port turistic de pe Dambovita navigabila...



... sau asta?

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Tot de la DASH CAMERA RO: Pasajul Domneşti - DNCB - Măgurele - Retur 11.09.2022

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adix

#4693
Sa traiasca!
Am o filmare de azi de la Pasajul Berceni!
Va salut cu respect!

Xed

Au mai accelerat putin ritmul de lucru la Berceni sau doar mi se pare mie?