News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

horatiu.cosma

Cu privire la ultimele discutii de pe A1, intr-adevar suntem cam prea chitibusari cu unele chestiuni chiar neimportante. Daca sesizam o greseala, cel mai bine e sa vorbim prin private message cu persoana respectiva. Daca a gresit, va corecta, daca gresim noi, ne lamurim.

danutzu_1069

Poate e o utopie sau vreau eu prea mult dar un jurnalist trebuie sa informeze corect si obiectiv.
Corectitudinea informatiilor de face prin documentare temeinica. Surse de documentare sunt cu duiumul, si se poate aplica si metoda arhaica de ... a merge pe teren.
Doar astia cu televiziunile mai merg pe teren, in rest presa scrisa.... cu greu ii vezi pe teren.

nicolaem

da, vrei sa fi informat corect si obiectiv, ca noi toti de altfel. dar uiti sa zici ca articolul in cauza era corect si obiectiv, altfel iau postul tau ca o insinuare
Ne place uneori sa fim aroganti, si apoi se mira Ionut ca persoana in cauza  nu isi mai foloseste contul de aici dupa ce e luata peste picior si cu rost si fara rost. ( nu ma refer acum in cazul tau, au mai fost situatii)
Articolul e f scurt, fiind din editia de print, iar tabelul respectiv cu santierele in lucru mi se pare excelent pt cineva care sta cu ziarul in mana si vede exact harta unde se lucraza si un stadiu aproximativ al lucrarilor.

weaz

#3618
PACMAN!!!
Pe google maps! Folositi versiune noua de maps.
http://edition.cnn.com/2015/03/31/living/feat-pacman-google-maps-april-fools/
Enjoy!

CinX

Quote from: frunzaverde on March 19, 2015, 12:04:10 AM
Quote from: SB76UFO on March 18, 2015, 09:44:47 PM
Cum pe pagina de aviatie nu am stiut unde sa postez fara a fi offtopic imi incerc norocul aici, cu scuzele de rigoare.
Cine ma ajuta sa inteleg cum pot sa comand un bilet de avion dus-intors cu plecare din Berlin si sosire in Bucuresti si intors cu plecare din Sibiu si sosire in Berlin.
Peste tot daca bifez dus-intors, imi dau BER-OTP-BER.
Multumesc!

Poti cauta cea mai buna oferta folosind ori:
http://www.momondo.com/ (selecteaza multiple destinations; astia cauta intre agentii si consolidatori)
https://matrix.itasoftware.com/ (selecteaza multi-city si booking apoi prin telefon direct la compania care-ti convine; matrix cauta direct in sistemele liniilor aeriene, dar nu poti face direct booking)

Oricum, vei zbura cu LH+OS sau LH, nu prea ai alte optiuni, asteapta-te la 200-300 EUR pentru combinatia ta, in functie de zile.


Exista undeva posibilitatea de a cauta pt mai multe aeroporturi intr-o anumita zona?
De exemplu plecare in zona MUC (include Nürnberg, Memmingen) - sosire in Portugalia in Porto, Lisabona sau Faro...

frunzaverde

#3620
Quote from: CinX on April 01, 2015, 03:42:53 PM
Exista undeva posibilitatea de a cauta pt mai multe aeroporturi intr-o anumita zona?
De exemplu plecare in zona MUC (include Nürnberg, Memmingen) - sosire in Portugalia in Porto, Lisabona sau Faro...

Skyscanner si Momondo ofera functionalitate de genul asta. Desi Porto si Lisabona nu sunt in aceiasi zona, asa ca functionalitatea asta nu-ti va folosi; in general se uita la raze de 50-75 km, si Porto e la 300 km fata de Lisabona.

Cum tu vrei cautare pe spatii mult mai mari decat o zona metropolitana, cu raza sute de km sfatul meu e sa folosesti Skyscanner cu originea "Deutschland (DE)" si sosirea "Portugal (PT)", si sa filtrezi de-acolo. Apoi, pentru perechile care-ti convin, sa cauti si in alte parti dupa preturi mai bune.

P.S.

Unele orase au cod pentru zona metropolitana, care include toate aeroporturile din zona respectiva.

De exemplu:
BUH (Bucuresti) = OTP (Otopeni) + BBU (Baneasa),
NYC (New York) = EWR (Newark) + LGA (La Guardia) + JFK (Kennedy) + TEB (Teterboro),
STO (Stockholm) = BMA (Bromma) + ARN (Arlanda) + NYO (Nyköping),
PAR (Paris) = LBG (Le Bourget) + ORY (Orly) + BVA (Beauvais) + CDG (De Gaulle/Roissy),
LON (Londra) = LHR (Heathrow) + LGW (Gatwick) + LCY (City) + SEN (Southend) + STN (Stansted) + LTN (Luton).
BER (Berlin) = TXL (Tegel) + SXF (Schönefeld)
ROM (Roma) = FCO (Fiumicino) + CIA (Ciampino)
Si mai sunt.

Cu astea poti cauta in orice sistem de cautare doresti. Alte zone metropolitane nu au asa ceva, inclusiv zone metro multi-aeroport (Istanbul sau San Francisco imi vin in minte).

Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

cezar-mario2012

#3621
Problema este următoarea de la Nuremberg inspre Portugalia nu zboara nimic. De la Memmingen zboara doar Ryanair către Porto si Faro. De la Munich ai așa TAP-Lisabona,  SATA Internațional-Porto și Lufthansa-Lisabona și Faro.

CinX

^^Stiu, era ca exemplu. Ca si aeroporturi accesibile din zona mea asa mai putea adauga si Karlsruhe-Baden, Leipzig si chiar Praga.
Mi-ar placea sa zbor catre Portugalia spre sfarsitul lui august, sa prind festivalul de flori din Campo Maior -> https://www.visitportugal.com/en/NR/exeres/BA6B607C-D25E-40DF-B700-552C079B2F8C
Lisabona ar fi cel mai apropiat aeroport, dar si celalalte doua ar merge pana la urma. M-am uitat la Ryanair, si au niste preturi mari, practic Lufthansa pare cel mai ieftin.

cezar-mario2012

#3623
 Dacă vreia să mergi în perioada festivalului, caută întâi cazare. De obicei hotelurile în astfel de perioade se rezervă cu un an de zile înainte iar preturile sunt duble sau triple față de altă perioadă. Perioada sfârșit de august și începutul de septembrie este cea mai scumpa la transportul aerian. De pildă,  eu am fost la Valencia in perioada Las Fallas(focurile) și hotelul a fost luat cu sapte luni înainte și tot am platit 110 euro/noapte cu mic dejun la 2* fața de 40 euro dupa festival, plus că oferta era foarte limitată.


NGC

Daca intereseaza pe cineva, aici se gaseste situatia actuala a imprumuturilor de la FMI, CE si BERD si planificarea rambursarilor acestor imprumuturi.

dr4qul4

Sa inteleg ca de la anul vom sta foarte bine cu finantele? Sa putem spera oare la investitii masive in infrastructura?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

pasadia

Cred ca se sta bine cu finantele si acum, si nu, nu e cazul sa speram la investitii caci ei doresc reducerea taxelor.

ciprebbe

Adio infrastructura....

Premierul ponta a anuntat ca, de la 1 iunie, se va aplica masura reducerii TVA-ul la 9 % la toate alimentele. ( no politics pls)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

frunzaverde

Quote from: CinX on April 01, 2015, 05:35:35 PM
^^Stiu, era ca exemplu. Ca si aeroporturi accesibile din zona mea asa mai putea adauga si Karlsruhe-Baden, Leipzig si chiar Praga.

Eu te sfatuiesc sa zbori asa:

NUE - MUC - LIS pe 21/8, plecare NUE 16.40, sosire MUC 17.20, plecare MUC 19.00, sosire LIS 21.10
LIS - MUC - NUE pe 31/8, plecare LIS 6.10, sosire MUC 10.10, plecare MUC 12.10, sosire NUE 12.45

Operator: Lufthansa

E 243.72 EUR biletul, e cu 26 EUR mai scump decat directul din FRA, si cu vreo 15 decat cel din MUC; daca Nuremberg e orasul de unde pleci, cei 26 de euro nu-ti acopera nici macar benzina dus-intors, ce sa mai vorbim de parcari si alte alea la Munchen/Frankfurt/Praga. Lisabona e cel mai apropiat oras de destinatia ta.

Lastminute.de are cele mai mici preturi pentru biletul asta (Lufthansa.com e cu 10 EUR mai scump). Daca vrei sa faci un "road trip", gasesti bilete in jur de 200 EUR/persoana din FRA si MUC. Ryanair, Easyjet, Travel Service/Smartwings.

Daca esti dispus la un road-trip mai serios prin Germania, Transavia are bilete AMS - OPO si AMS - LIS undeva la 120-150 EUR dus-intors; nu stiu daca se justifica 100 EUR pe bilet unui drum de 650 km cu masina pana acolo.

Cum in Portugalia vei inchiria masina, gasesti gramada de hoteluri ieftine si pensiuni la 10-25 minute condus de Campo Maior. M-am uitat rapid pe Airbnb si pe Booking, si gasesti usor ceva chiar si la 30 EUR pe noapte in zona.

Toate bune si drumuri bune!
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!